Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić kostkę brukową z chwastów, plamy z oleju i tłuszczu? Pielęgnacja kostki brukowej

Kostka brukowa to najchętniej wybierany materiał na tarasy, podjazdy i ścieżki ogrodowe. Do jej wad należy podatność na zabrudzenia i porastanie mchem. Jak czyścić kostkę brukową i usuwać plamy z oleju oraz chwasty?

Jak wyczyścić kostkę brukową z chwastów, plamy z oleju i tłuszczu? Pielęgnacja kostki brukowej

fot. 123RF/PICSEL

Kostka brukowa – wady i zalety

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, z którego wykonuje się nawierzchnie użytkowe znajdujące się poza domem: ścieżki ogrodowe, podjazdy, chodniki oraz tarasy. Inwestorzy chętnie ją wybierają, ponieważ jest uniwersalna, wytrzymała na oddziaływanie różnych warunków atmosferycznych i zmiany temperatur. Do jej wad należy jednak podatność na zabrudzenia i przebarwienia oraz porastanie mchem czy chwastami.

Impregnowana kostka brukowa

Część modeli kostki brukowej dostępnej na rynku jest fabrycznie impregnowana, co zdecydowanie ułatwia usuwanie z niej brudu i zanieczyszczeń. Najwygodniej użyć w tym celu myjki ciśnieniowej lub szczotek ręcznych z dodatkiem niewielkiej ilości wody i detergentu.

Nieimpregnowana kostka brukowa

Nieimpregnowane materiały są bardziej chłonne, co sprawia, że zanieczyszczenia wnikają głębiej, pod powierzchnię kostki, pozostawiając na niej nieestetyczne i trudne do usunięcia zabrudzenia. Aby wyczyścić niezabezpieczone nawierzchnie, należy sięgnąć po specjalne preparaty, które wnikną w pory bruku.

Plamy z oleju na kostce brukowej

Tłuste plamy z oleju silnikowego lub te powstałego podczas nieuważnego grillowania są ciężkie do usunięcia. Oleiste substancje nie rozpuszczają się w wodzie i szybko wnikają w pory kostki brukowej, dlatego w przypadku zabrudzenia tarasu czy podjazdu, trzeba działać od razu. Plamę należy polewać silnym strumieniem ciepłej wody, z dodatkiem płynu do naczyń.

Jeśli mamy taką możliwość, świeże zabrudzenie dobrze też obficie zasypać piaskiem. Wchłonie on olej, nie dopuszczając do tego, by przeniknął głębiej. Gdy piasek zaabsorbuje zabrudzenie, można zebrać go z bruku. Następnie nawierzchnię przemywamy ciepłą wodą z detergentem np. płynem do mycia naczyń lub odplamiaczem przeznaczonym do kostki brukowej. Upewnijmy się jednak wcześniej, że specjalistyczny środek jej nie odbarwi.

Białe wykwity na kostce brukowej

Pojawiające się okresowo białe wykwity na kostce brukowej to naturalny i tymczasowy efekt, spowodowany wytrącaniem się soli wapnia. Związki tego pierwiastka — wykorzystywane przy produkcji cementu — rozpuszczają się w wodzie i odparowują, pozostawiając na bruku biały nalot. Jego obecność nie powinna niepokoić, nie trzeba też w żaden sposób go oczyszczać, ponieważ z czasem zniknie samoczynnie.

Czyszczenie kostki brukowej z farby, cementu, zaprawy

Zbrudzenia z farby, cementu czy zaprawy, powstałe podczas prac remontowych na zewnątrz, należy zdrapać i obmyć wodą pod ciśnieniem, możliwie zaraz po zauważeniu zabrudzenia.

W przypadku starszych zabrudzeń oraz tych, których nie udało się usunąć „ręcznie”, pozostaje nam podjęcie bardziej zaawansowanych działań np. szlifowania, oczyszczania nawierzchni sprężonym powietrzem lub tzw. piaskowania na mokro. Aby przeprowadzić takie zabiegi samodzielnie konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenia, dlatego lepiej zlecić je wyspecjalizowanej firmie.

Mech i trawa na kostce brukowej

Częstym problemem właścicieli nawierzchni z bruku są chwasty i trawa, wyrastające w szczelinach między kostkami. W przypadku nawierzchni umiejscowionych w zacienionych i wilgotnych miejscach, gdzie zbiera się lub spływa woda opadowa, na powierzchni bruku  czasem wykwita również mech i porosty. To może sygnalizować niedbalstwo wykonawcy nawierzchni. W prawidłowo wykonanych ścieżkach czy chodnikach podbudowa oraz właściwie wyprofilowane spadki sprzyjają przepuszczaniu i odprowadzeniu deszczówki do ziemi.

Jak usunąć zielone wykwity z bruku?

Bruk z mchu i porostów oczyszcza się przeważnie ręcznie. W sklepach budowniczych dostępne są narzędzia ułatwiające wyrywanie roślin: twarde szczotki ze stalowym włosiem oraz skrobaki do fug i szczelin. Mech i chwasty należy usuwać regularnie, wyrywając je wraz z korzeniami. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim, jeśli porosty pojawiają się pojedynczo lub na mniejszych obszarach. W przypadku intensywniejszego występowania wykorzystać można palnik gazowy.

W sklepach budowlanych i ogrodniczych dostępne są również chemiczne preparaty, umożliwiające oczyszczanie fug z chwastów i porostów. Stosując je, postępujmy zgodnie z zaleceniami producentów, które znajdziemy nadrukowane na opakowaniu.

Z ekologicznych, „domowych” metod przetestować warto regularne opryski z roztworu wody i octu spirytusowego zmieszanych w proporcji 1:2. Dobrze spisze się również soda oczyszczona, którą poleca się wsypywać do szczelin między kostkami.

Deccoria.pl

Zobacz: Najpiękniejsze kwiaty na balkony i tarasy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.