Spis treści:
- Dlaczego śmierdzi z pralki?
- Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby
- Jak wyczyścić filtr w pralce?
- Jak wyczyścić pojemnik na detergenty?
Dlaczego śmierdzi z pralki?
Źródeł brzydkiego zapachu wydobywającego się z urządzenia jest kilka. Częstym błędem jest zamykanie drzwiczek pralki tuż po praniu. Jak nietrudno się domyślić, brak obiegu świeżego powietrza to idealne sposób na rozwój bakterii oraz grzybów, które są źródłem nieprzyjemnego odoru. Dlaczego śmierdzi z pralki? Kolejny powód to przeładowanie pralki. Zbyt duża ilość ubrań w bębnie sprawia, że detergenty się nie rozpuszczają. To z kolei sprawia, że wchodzących do łazienki odrzuca nieprzyjemny zapach.
Dlaczego śmierdzi z pralki? Co do detergentów, bardzo ważne jest trzymanie się zaleceń producentów. Często, mając zupełnie dobre zamiary, dodaje się go więcej dla pewności lepszych efektów. Niestety zbyt duża ilość detergentów to również gwarancja, że po pewnym czasie zaczniemy zastanawiać się, dlaczego śmierdzi z pralki. To dlatego, że z czasem detergent zaczyna osiadać na różnych jej elementach, wydzielając nieprzyjemny zapach.
Przeczytaj również: Ile wody zużywa pralka? Wyjaśniamy na podstawie różnych modeli pralek
Dlaczego śmierdzi z pralki? Istotna jest również regularność, dlatego czyszczenie pralki koniecznie musi wejść w krew właścicielowi. Bez tego z urządzenia zaczną wydobywać się zapachy, które będą świadczyć o tym, że doszło do sporego zaniedbania. Jak wyczyścić pralkę?
Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby
- Soda
Jednym ze sposobów na walkę z brzydkimi zapachami jest soda oczyszczona. Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Należy wsypać szklankę sody do pojemnika na proszek. Następne włączyć pełen cykl prania na najwyższej temperaturze, dzięki czemu soda usunie pleśń i kamień, które są źródłem brzydkiego zapachu.
- Kwasek cytrynowy
Równie skutecznie, jak sodą, jest czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym. Ja to zrobić? Zasada działania jest praktycznie identyczna, jak w przypadku krystalicznego proszku. Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Wystarczy wsypać 1/3 szklanki kwasku cytrynowego do pojemnika na proszek. Na urządzeniu należy znów uruchomić cykl z możliwie najwyższą temperaturą.
Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Kwasek cytrynowy nie jest zalecany przez wszystkich producentów. Dlaczego? Choć to skuteczna metoda na walkę z odorem, kwasek cytrynowy może atakować gumowe części pralki i powodować szybsze ich zużywanie się. Dlatego wybierając tę metodę, warto mieć to na uwadze.
- Ocet
Kolejny produkt z kuchni w walce z nieprzyjemnym zapachem z pralki to ocet. Ten, w przeciwieństwie do kwasku cytrynowego, można wykorzystać także do wyczyszczenia gumowych części urządzenia. Wystarczy gąbkę nasączyć octem i przetrzeć uszczelki i gumowe elementy pralki. Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała?
Do pojemnika na proszek należy wlać dwie szklanki octu. Jak w poprzednich przykładach, należy ustawić pranie najlepiej w temperaturze do 90 stopni Celsjusza. Z pralki przestaną wydobywać się nieprzyjemne zapachy dzięki temu, że ocet zwalczy kamień i zabrudzenia. Co jednak ważne, użycie octu oznacza, że jego zapach zostanie w łazience przez kilka dni. Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Do prania można użyć pachnącego olejku jako dodatek.
- Pasta z octu i sody
Do walki z nieprzyjemny odorem można wykorzystać również pastę. Ta z octu i sody to większe prawdopodobieństwo, że nasze działania okażą się skuteczne. Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Należy 10 łyżek octu z sodą oczyszczoną dokładnie wymieszać. Z tego powinna powstać swojego rodzaju pasta.
Jak wyczyścić pralkę octem i sodą? Uzyskaną pastę należy nałożyć na zabrudzone elementy. Pasta z octu i sody powinna trafić na gumowe uszczelki urządzenia oraz często najbardziej zabrudzone podajniki na proszek oraz płyn. Następnie zostawiamy je na kilka godzin. Po tym czasie zmywamy pastę z octu i sody wilgotną szmatką i wycieramy do sucha.
- Tabletką do zmywarki
Do walki z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pralki można użyć tabletki do zmywarki. Ta to przede wszystkim gwarancja skutecznego usunięcia bakterii, brudu i zalegającej w urządzeniu pleśni. Co więcej, w przeciwieństwie chociażby do kwasku cytrynowego, nie szkodzi pralce. Do tego znakomicie usuwa nieprzyjemny odór.
Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Jedną tabletkę do zmywarki należy umieścić w bębnie pralki. Kolejną wkładamy do podajnika na proszek do prania. Następnie należy uruchomić program w wysoką temperaturą. Tu zaleca się, by było to minimum 60 stopni Celsjusza. Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Przy użyciu tabletek do zmywarki warto również ustawić dodatkowe płukanie. Po wszystkim należy uchylić drzwiczki pralki i poczekać, aż urządzenie dokładnie wyschnie.
Domowe produkty jak soda czy ocet usuną zabrudzenia, które są przyczyną brzydkiego zapachu z pralki. Fot. 123RF.com
Jak wyczyścić filtr w pralce?
Zabrudzony filtr w pralce to jeden z głównych powodów, przez który pranie po wyjęciu nie pachnie. Zaleca się, aby chociaż raz w miesiącu wyczyścić filtr. Ten w większości znajduje się w prawym dolnym rogu urządzenia, które wyróżnia charakterystyczna, mała klapa. Jak wyczyścić filtr w pralce?
Po odłączeniu pralki od zasilania należy zdjąć klapę zakrywającą filtr. Tę należy podważyć, najlepiej płaskim śrubokrętem. Co bardzo ważne, z filtra może wydobywać się woda. Dlatego wcześniej należy zaopatrzyć się w ręczniki lub pojemniki, które pochłoną wydobywającą się z tego miejsca wodę. Jeżeli tej jest sporo, pokrętło filtra należy naprzemiennie odkręcać i dokręcać, wymieniając ręczniki tak, aby nie zalać łazienki.
Przeczytaj również: Nawilżacz powietrza pomaga czy szkodzi? Jak dobrze korzystać z nawilżacza powietrza?
Jak wyczyścić filtr w pralce? Po wyjęciu go z pralki należy namoczyć go w ciepłej wodzie i odstawić na pół godziny. Następnie warto umyć filtr płynem do naczyń, po czym dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Jak wyczyścić filtr w pralce? Jeżeli na tym znajduje się spora ilość kamienia, warto wykorzystać ocet lub kwasek cytrynowy. Tymi zalewamy filtr i ponownie zostawiamy na około pół godziny.
Po wszystkim filtr należy osuszyć papierowym ręcznikiem. Ewentualne zanieczyszczenia jak kłaczki, włosy czy nitki należy usunąć z miejsca, gdzie znajduje się filtr. Mokrą szmatką przed włożeniem na swoje miejsca filtru usuwamy wszelkie obce ciała lub ewentualne pozostałości po praniu. Następnie wkładamy filtr i zamykamy klapę.
Jak wyczyścić pojemnik na detergenty?
Źródłem brzydkiego zapachu z pralki jest również zabrudzony pojemnik na detergenty. Jak go wyczyścić? W przypadku mniejszych zabrudzeń należy wcześniej wyjęty pojemnik zanurzyć w wodzie z płynem do naczyń na 10 minut. Po tym czasie starą szczoteczką do zębów należy wyszorować wszystkie zakamarki. Jeżeli szczoteczka jest zbyt duża, można skorzystać z patyczków kosmetycznych. Po wszystkim należy opłukać pojemnik pod bieżącą wodą.
Jak wyczyścić pojemnik na detergenty z kamiennego osadu? W takich przypadkach pomocny okaże się ponownie czyszczący tandem octu oraz sody. Na początek należy zanurzyć szufladę w octowej kąpieli lub nasączyć octem ręczniki papierowe i dokładnie obłożyć nimi miejsca, w których pojawił się kamień.
Po kilku godzinach należy wsypać do każdej przegrody łyżeczkę sody oczyszczonej i odrobinę octu. Gwałtowna reakcja sprawi, że kamienne osady oderwą od szuflady. Następnie wystarczy dokładnie umyć przegrody szczoteczką do zębów ze środkiem myjącym i opłukać pojemnik wodą.
Przeczytaj również: Jak odkamienić słuchawkę prysznicową? Najlepsze sposoby na kamień na prysznicu. Jeden z nich robi furorę w sieci
Podpowiadamy, jak usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej. Fot.123RF.com
Przeczytaj również: Co można budować bez pozwolenia i zgłaszania w 2023 roku?