Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak zaoszczędzić na wodzie i rachunkach?

Kolejny okres rozliczeniowy i kolejny rachunek, na którym widnieje bardzo wysoka kwota? Zastanawiasz się jak to możliwe, że zużycie wody w twoim domu jest aż tak wysokie? Zobacz, jak zmniejszyć swoje opłaty nawet o kilkadziesiąt złotych!

Jak zaoszczędzić na wodzie i rachunkach?

Wody używamy codziennie. Do mycia, prania, sprzątania, podlewania kwiatów w domu i ogrodzie. Gotujemy, zmywamy, myjemy samochód i kostkę wokół domu. Spłukujemy toaletę, myjemy nasze zwierzaki. Do wykonania wszystkich tych czynności zużywamy litry wody, które sumują się na nasz rachunek. Nie kwestionuję konieczności wykonania tych czynności i nie namawiam do zaprzestania ich wykonywania. Chcę wam jedynie pokazać, jak na własnym przykładzie ograniczyłam jej zużycie w moim domu.

Top 100 – zobacz najpiękniejsze mieszkania Polaków!

Świadomość i wspólne działanie

Początki - jak to w życiu - bywają trudne. Nawyki nabywamy latami i ciężko z dnia na dzień się ich pozbyć. Najważniejsza jest jednak motywacja (ta finansowa jest często bardzo silnym bodźcem) i wspólne działanie wszystkich mieszkańców domu. Tylko wówczas będziemy w stanie osiągnąć zamierzony efekt.


Bezkosztowo

1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia.

2. Nie spłukuj toalety po wyrzuceniu np. chusteczki higienicznej.

3. Krótko spłukuj toaletę po skorzystaniu. Umożliwią to dwuprzyciskowe spłuczki – z mniejszą lub większą ilością wody, a także opcja zatrzymująca wypływ wody.

4. Bierz prysznic zamiast długich kąpieli. Zakręcaj wodę podczas mydlenia się czy mycia głowy.

5. Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Zastosuj taktykę zmywania ich w jednej komorze, a spłukiwania w drugiej.

6. Unikaj ręcznego prania, a jeżeli musisz je zrobić, napełniaj miskę niewielką ilością wody.

7. Zbieraj deszczówkę! Jeżeli masz ogród i miejsce napełniaj wiadra wodą opadową. Doskonale sprawdzi się do podlewania kwiatów, trawnika, czy umycia samochodu.

8. Napraw zepsute krany. Przez ten drobiazg tracisz kilkadziesiąt złotych rocznie!

9. Używaj programów oszczędnościowych w pralce.

10. Zmywarkę włączaj tylko wtedy, gdy jest ona w całości napełniona. Jeżeli jest ona tylko w połowie pełna użyj programu oszczędnościowego.Zainwestuj w oszczędzanie

Jeżeli jesteś na etapie remontu i aranżacji domu lub mieszkania, rozważ zainwestowanie w specjalne baterie i wodooszczędne urządzenia. W ten sposób realnie zmniejszysz zużycie wody.  Jakie rozwiązania sprawdzą się w twoim domu?

1. Wymień kran. Bateria jednouchwytowa sprawi, że szybko ustawisz odpowiedni strumień i temperaturę wody, dzięki czemu także ją zaoszczędzisz

2. Bateria bezdotykowa - sterowana fotokomórką, spotykana często w toaletach publicznych świetnie sprawdzi się także w domu. Uruchomi wodę tylko wtedy, gdy przysuniemy do niej ręce. Nigdy nie będzie także mowy o niedokręceniu kranu i kapaniu.

3. Ekologiczny prysznic. Jedną z jego opcji jest przycisk ograniczający zużycie wody o połowę, a przy tym nie zmniejszający strumienia i jednocześnie komfortu kąpieli.

4. Termostat - błyskawicznie nagrzewa wodę do poziomu, który ustawiliśmy. Dzięki temu nie musimy już z nadzieją patrzeć na chłodny strumień o poranku.

 

Ciekawostki

1. Metr sześcienny zimnej wody to dzisiaj ok. 8 -10 złotych. Ciepłej - 18 - 20 zł. Miesięcznie, czteroosobowa rodzina musi przeznaczyć na wodę nawet 250 zł!

2. Na spłukiwanie sedesu jedna osoba zużywa ok. 35 litrów

3. Na mycie rąk jedna osoba zużywa ok. 2 litrów wody dziennie

4. Pranie w pralce to - w zależności od częstotliwości - ok. 50 litrów

 

Pierwsze efekty oszczędzania pojawią się wraz z kolejnym rachunkiem. Nawet, jeżeli nie zawsze uda się wam pamiętać o wszystkich zasadach ograniczania zużycia wody, ale działacie zespołowo to odniesiecie zamierzony cel.

A Wy, jakie macie sposoby na oszczędzanie?

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

 

Zobacz także:

Skuteczne sposoby na porządek w łazience

Jak czyścić rolety?

Co może zdziałać lustro w sypialni?

Jak odkamienić czajnik?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.