Płyta gazowa
Usunięcie zalegającego tłuszczu i zaschniętych resztek jedzenia z płyty gazowej to wymagające zdanie. Z tego właśnie powodu warto pamiętać o przecieraniu zabrudzeń „na świeżo” tuż po tym, kiedy powstały. Jeśli jednak masz problem z systematycznością, oto kilka składników, z użyciem których wyczyścisz nawet bardzo stare plamy:
Olej roślinny — płynny olej doskonale usuwa zaschnięty tłuszcz. Nasącz nim ściereczkę z mikrowłókien, a następnie ułóż na zabrudzonym miejscu. Po kilku chwilach zetrzyj całość wilgotną gąbką, z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Ocet – zdejmij palniki i spryskaj płytę octem. Odczekaj ok. 15 min, po czym przetrzyj ją miękką stroną gąbki. Niczego nie skrob na siłę – możesz tylko uszkodzić wykończenie kuchenki. Tym samym środkiem potraktuj równieź palniki i ruszt. Zanurz je na kilka godzin w wodnym roztworze. Jeśli po takiej kuracji nie wszystkie zanieczyszczenia zejdą, pocieraj je folią aluminiową.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Soda oczyszczona – kuchenkę obficie obsyp sodą i rozpyl na nią niewielką ilość wody, aby powstała gęsta masa. Po upływie kilkunastu minut miękką stroną gąbki oczyść płytę. Pozostałe elementy przełóż do plastikowej miski, zalej ciepłą wodą. Rozpuść w niej odrobinę płynu do mycia naczyń i łyżkę proszku. W ciągu kilku godzin brud powinien ulec rozpuszczeniu.
Jeśli podczas gotowania, jedzenie wykipi, przysyp zabrudzenie solą. Dzięki temu nie przypali się ono i nie przywrze do powierzchni kuchenki. Nie zapomnij, by przed czyszczeniem, odciąć dopływ gazu do urządzenia. Zdejmij ruszt i palniki. Po umyciu płytę wykonaną ze stali nierdzewnej wytrzyj do sucha. Pozostawiona na niej woda zaschnie, tworząc nieestetyczne zacieki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Płyta indukcyjna
Gdy wykipi mleko lub inne płyny, należy szybko zetrzeć przypalone substancje. Po odłączeniu zasilania, pole grzejne szybko stygnie, więc nie powinno to sprawiać większych trudności. Poza tym pielęgnacja płyty indukcyjnej jest bardzo prosta – można wykorzystać te same specyfiki jak do czyszczenia kuchenki gazowej. Pamiętaj jednak, by nie stosować ostrych narzędzi, które mogłyby ją porysować, zamiast nich lepiej używać specjalnych skrobaczek, przeznaczonych dla tego typu sprzętów. Od czasu do czasu wycieraj ją także suchą szmatką. Aby wyczyścić „indukcję” z uporczywszych zabrudzeń przygotuj gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Nanieś ją na płytę i wcieraj w zabrudzoną powierzchnię miękką ścierką. Osusz dokładnie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Płyta ceramiczna
W porównaniu do poprzedniczek jest najbardziej wymagająca w konserwacji. Po każdym użyciu, nawet jeśli nic na nią nie wykipiało, warto przetrzeć ją suchą ścierką. Zapobiegnie to tworzeniu się zacieków po parze wodnej, powstałej podczas gotowania. Jeśli w trakcie przyrządzania posiłków sos wycieknie na płytę, w miarę możliwości szybko go usuń, ponieważ może się przypalić. Uważaj – po zgaszeniu kuchenka nadal jest bardzo gorąca. Przecieraj ją ostrożnie lekko zwilżoną ściereczką, dopóki nie zetrzesz całego zabrudzenia. Starszych, przyschniętych resztek pozbędziesz się przy pomocy skrobaka i płynu do mycia naczyń. Najpierw zdrap co bardziej uparte plamy, a następnie przemyj płytę wodą z detergentem. Kuchenka ceramiczna będzie wyglądała jak nowa. Poza tym na rynku dostępne są specjalistyczne środki, które rozprowadzone po ceramicznej powierzchni sprawiają, że resztki jedzenia nie przylegają do niej tak łatwo.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Nietypowe zastosowanie herbaty ekspresowej >>>
10 zastosowań soli, o których nie miałeś pojęcia >>>
10 zastosowac octu w twoim domy >>>
TOP 10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć >>>
Majonez, czyli sprzątanie ze smakiem >>>
11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia >>>
10 nietypowych zastosowań wody utlenionej >>>