Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Na co zwrócić uwagę kupując choinkę?

Jakie rośliny cieszą się w grudniu największym zainteresowaniem? Oczywiście choinki. Bez nich trudno wyobrazić sobie świętowanie Bożego Narodzenia, dlatego będą tematem tego artykułu. Opowiem o różnych gatunkach roślin, które oferowane są w sklepach jako świąteczne drzewka, a także o tym, na co zwrócić uwagę kupując je w donicach. Zapraszam!

Na co zwrócić uwagę kupując choinkę?

fot. 123RF/PICSEL

Choinka: Jakie drzewko wybrać? 

Choinka, czyli drzewko iglaste dekorowane na czas Bożego Narodzenia światełkami, łańcuchami i bombkami to niemal obowiązkowy element świąt. Znajdzie się dla niej miejsce praktycznie w każdym domu. Pierwszy wybór, przed jakim stajemy, to decyzja czy zakupić choinkę sztuczną, czy żywą, kolejny to czy postawić na drzewko cięte, czy może w doniczce. Osoby, które mają ogródki lub działki niekiedy stawiają na roślinę w doniczce, planując ją potem przesadzić do gruntu. Ale zanim zajmiemy się tym tematem, kilka słów na temat różnych choinkowych gatunków. Ważne, żeby zawsze kupować oznaczone drzewka, uprawiane na specjalnych plantacjach.

 fot. Świerk pospolity / 123RF/PICSEL

Chyba najczęściej na bożonarodzeniową choinkę wybieramy świerk pospolity. I nic dziwnego, jest to drzewko o polskim rodowodzie, ładnym pokroju i wspaniałym zapachu. Wstawione do domu od razu wypełniają go pięknym, leśnym zapachem. W każdym lesie ten gatunek drzewa spotkamy bez problemu. Ma krótkie, ale gęste, soczyście zielone igły. Wygląda bardzo swojsko i naturalnie. Jego wadą jest to, że jeżeli będzie to drzewko cięte, w ciepłym mieszkaniu igły opadają dość szybko, ale jeżeli ma to być ozdoba np. ogrodu, to wytrzyma znacznie dłużej. Zaletą świerka pospolitego jest jego cena. Jest to zazwyczaj najtańsze ze świątecznych drzewek. A jeżeli nie świerk pospolity, to co?

src: Choinka - na co zwrócić uwagę kupując choinkę? Świerk a może jodłę - gatunki świątecznego drzewka?, Youtube.com, kanał: ogród na co dzień 

Alternatywą może być świerk kłujący, często nazywany też świerkiem srebrnym, ze względu na charakterystyczny, srebrzysty kolor. Jak sama nazwa wskazuje, igły tego drzewka kłują. Można się o tym przekonać, przenosząc tę choinkę lub ją ubierając. Oprócz odmian o srebrzystych igłach są także świerki kłujące zielone i szarozielone, ale chyba najczęściej spotykany jest właśnie w tej barwie. Ma sztywne gałązki, pokryte sztywnymi igłami. Zaletą tej choinki jest to, że nie opadają one tak szybko jak u świerka pospolitego, a gałązki nie zwieszają się i dłużej zachowują świeżość. Jeśli jednak przesuszymy to drzewko, staje się łamliwe. Warto więc uważać, zwłaszcza gdy powiesiliśmy ulubione, szklane bombki.

 fot. Świerk serbski / 123RF/PICSEL

Dostępne są także świerki serbskie, które wyglądają trochę jak połączenie świerka kłującego, ze świerkiem pospolitym. Mają nieco bardziej zagęszczony pokrój niż świerki pospolite, są smukłe, strzeliste i bardzo zgrabne. Mają też delikatnie srebrzysty kolor igieł, ze względu na warstwę wosku od spodu i nie są one aż tak kłujące, jak u poprzedniego gatunku. Charakterystyczne dla tych igieł są dwa szerokie, białe paski. Tę choinkę też możemy zaliczyć do trwalszych, jeżeli mamy zamiar wstawić ją do domu.

 fot. Jodła kaukaska / 123RF/PICSEL

Oprócz świerków jako świąteczne drzewka możemy nabyć też jodły. Dostępne są m.in. jodły kaukaskie, koreańskie i kalifornijskie. Jodły najdłużej zachowują świeżość. Niektóre odmiany mogą stać w mieszkaniu nawet dwa miesiące, co oznacza, że jako ozdoba ogrodu przetrwa znacznie dłużej. Ich wadą jest to, że nie pachną i zazwyczaj są droższe niż świerki. Zaletą są sprężyste, zaokrąglone igły, którymi na pewno się nie pokłujemy. Mogą być one krótkie i soczyście zielone, mogą być też długie i srebrzyste, jak w przypadku tej jodły kalifornijskiej. Korona tych drzew jest regularna i stożkowata. Gałęzie z biegiem czasu mogą jednak zacząć się zwieszać, dlatego pod koniec okresu świątecznego trzeba uważać na spadające bombki. 

Drzewko cięte czy w donicy?

Na pewno choinka w donicy przetrwa dłużej niż choinka cięta, jednak prawdopodobieństwo ukorzenienia się jej jest niewielkie. Zatem jeżeli wybieramy drzewko, które będzie zdobić nasz dom lub ogród, taras czy balkon tylko w okresie nadchodzących świąt, możemy jak najbardziej wybrać tzw. drzewko kopane. Umieszczone w doniczce na pewno będzie się długo pięknie prezentować i odchodzi nam problem z kupnem stojaka do choinki ciętej.

Jednakże, jeżeli kupujemy choinkę z myślą o tym, żeby później roślinę tę posadzić w ogrodzie, lepiej wybrać drzewko mniejsze. I upewnić się, że było ono uprawiane w doniczce, że korzenie nie są uszkodzone, lecz ich bryła jest w całości. Takie choinki zazwyczaj są droższe i mniejsze, co zresztą sprzyja przyjęciu się choinki w nowym miejscu. Im młodszą roślinę sadzimy, tym większa jest szansa na to, że się u nas zadomowi.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.