Porady domowe

Na co zwrócić uwagę, wybierając panele słoneczne?

Produkcja energii elektrycznej przy wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii jest coraz popularniejszym zjawiskiem. Baterie fotowoltaiczne są jednym ze sposobów na przekształcanie naturalnego źródła energii w prąd. Warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych, a także jak prezentuje się opłacalność tejże instalacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając panele słoneczne?

Fot.123RF.com

Jakie są rodzaje solarów?

Zanim sprawdzimy, jakie są najpopularniejsze rodzaje instalacji fotowoltaicznych, przyjrzymy się nieco dokładniej zasadzie działania solarów. Baterie fotowoltaiczne posiadają swoją nazwę od zjawiska fotowoltaiki, które jest odpowiedzialne za pobieranie energii z promieni słonecznych, a następnie przekształcanie jej w energię elektryczną. Odbywa się to na zasadzie pojawienia się siły elektromagnetycznej. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego ośrodka znajdującego się w baterii solarnej, w którym powinny znajdować się przynajmniej dwa półprzewodniki. Pomiędzy dwoma półprzewodnikami lub półprzewodnikiem i metalem dochodzi do powstania różnicy potencjałów elektrycznych.

Ogniwa polikrystaliczne

Głównym budulcem jest krzem. Sprawność instalacji jest dość wysoka, ponieważ utrzymuje się ona na poziomie nawet do 14%. Baterie tego typu wyróżniają się mniejszym spadkiem mocy przy rosnącej temperaturze. Dlatego wykazują się one również największą popularnością wśród wszystkich dostępnych typów solarów.

Ogniwa monokrystaliczne

Sprawność solarów monokrystalicznych utrzymuje się na poziomie nawet 16%. Głównym budulcem baterii słonecznych monokrystalicznych jest jeden kryształ krzemu. Tego typu urządzenia najczęściej wyróżniają się czarnym kolorem ogniw.

Solary z ogniw zbudowanych z krzemu amorficznego

Sprawność instalacji tego typu utrzymuje się na poziomie ok. 6-10%. Głównym budulcem ogniw jest krzem, który nie został wykrystalizowany. Ze względu na niską sprawność, ich koszty także zaliczają się do bardziej atrakcyjnych.

Ogniwa CIGS

Sprawność tych paneli jest dość wysoka, ponieważ utrzymuje się ona na poziomie od ok. 12 do 14%. Tego typu baterie fotowoltaiczne zbudowane są przede wszystkim z galu, selenu, miedzi, a także indu. Nie ma mowy tutaj o krzemie, który jest typowy w powyższych ogniwach. Ogniwa te ze względu na swoją cienką strukturę określane są również mianem ogniw cienkowarstwowych.

Ogniwa CdTe

To panele cienkowarstwowe. Rolę przewodnika pełni przede wszystkim tellurek kadmu. W porównaniu do poprzedniego typu solarów sprawność jest dużo wyższa, ponieważ utrzymuje się na poziomie nawet 12%. Ich dodatkową cechą charakterystyczną jest czerwony kolor.

Ceny baterii słonecznych są dość mocno zróżnicowane. Ostateczny koszt zależy od mocy, a także rodzaju baterii, którą zamierzamy zamontować. Panele o większej mocy, produkujące prąd na miarę potrzeb gospodarstwa domowego, będą o wiele droższe w stosunku do pojedynczych solarów. Zazwyczaj inwestycja w małą elektrownię domową, ma na celu również sprzedaż nadwyżki energii elektrycznej do energetyki. Dzięki temu koszty nie tylko się zwracają, ale również generują w późniejszych latach stabilny zysk. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem paneli fotowoltaicznych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zanim zdecydujemy się na zakup, warto sprawdzić, czy na pewno spełniamy podstawowe wymagania, aby móc czerpać korzyści z energii solarnej. Wydawać by się mogło, że panele słoneczne dostarczą nam energii elektrycznej w każdych warunkach. W końcu człowiek osiedla się w miejscach, w których musi znajdować się dostęp do promieni słonecznych. Jednak niektóre lokalizacje spowodują, iż solary nie będą tak wydajne, jak być powinny. To może przenieść się na dużo niższą sprawność instalacji, a także dłuższy okres zwrotu kosztów inwestycyjnych.

Na co należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup baterii słonecznych? Przede wszystkim, czy miejsce, w którym planujemy ich montaż, na pewno nie jest zacienione. Istotny jest także kąt nachylenia dachu. Powinien wynosić on minimum 15 stopni i nie przekraczać ok. 65 stopni. Nie ma jednak problemu z montażem w przypadku płaskiego zadaszenia. Ponieważ w takich sytuacjach montuje się specjalne stelaże podnoszące baterie słoneczne o odpowiedni kąt. Oprócz kąta nachylenia baterii słonecznych ważnym aspektem jest ekspozycja. Optymalnym ułożeniem będzie południowa wystawa. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy wybrać miejsce, które jest najefektywniej nasłonecznione przez cały dzień. Ekspozycja wschodnia i zachodnia może zmniejszyć efektywność działania solarów nawet o 10%. Nie zaleca się montażu na ekspozycji północnej, ze względu na niski pobór energii słonecznej. Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne, solary będą wykazywać się wysoką sprawnością, a także satysfakcjonującą produkcją energii elektrycznej.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.