Porady domowe

Okapy sufitowe: 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Okap sufitowy jest często alternatywą dla okapów wyspowych i może je doskonale zastępować. Jest prawie niewidoczny i dyskretnie komponuje się z otoczeniem. Okapy sufitowe wybierają użytkownicy, którym odpowiada ich nienachalność. Wiele egzemplarzy chowa się w suficie w taki sposób, że do złudzenia przypominają nowoczesne lampy. Okap sufitowy zajmuje mało miejsca, a jest w stanie w sposób wydajny usunąć nieczystości z pomieszczenia podczas gotowania. W poradniku podpowiadamy, dlaczego należy unikać najtańszych modeli w tej kategorii okapów i w jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie model.

Okapy sufitowe: 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć

1. Sposób montażu
Okapy sufitowe montowane są na suficie. Gdy przymocujemy okap do sufitu właściwego, będzie on delikatnie wystawał poza jego powierzchnię. Jeśli obniżymy sufit w kuchni czy salonie o 20-30 cm - okap się z nim zupełnie zlicuje, czyli wyrówna. Gdy zależy nam na zatarciu różnicy między kuchnią a salonem - będzie to najlepsze rozwiązanie. Jeśli natomiast naszym priorytetem jest pozostawienie okapu nieco bardziej widocznego - modele delikatnie wystające będą dla nas najbardziej odpowiednie. Dzięki wbudowanemu oświetleniu bardzo dobrze widoczna będzie powierzchnia robocza w kuchni jak również przestrzeń wokół niej.2. Silnik zewnętrzny
Mając okap sufitowy dobrej jakości zyskujemy większą ilość możliwości np. możemy przenieść jego silnik poza kuchnię. Dzięki temu urządzenie będzie chodziło praktycznie bezgłośnie i słychać będzie jedynie szum przepływającego powietrza. Taki silnik nazywany jest silnikiem zewnętrznym.

Wyróżnić możemy:

• silniki poddaszowe
• silniki montowane na dachu
• silniki zewnętrzne montowane na elewacji

Ideą silników zewnętrznych jest możliwość zamontowania ich w pomieszczeniu oddalonym znacznie od miejsca, w którym gotujemy bądź zupełnie poza budynkiem. Zyskujemy wtedy ciche, wydajne i efektywne urządzenie. Silniki zewnętrzne można zamontować do wszystkich rodzajów okapów kuchennych, które posiadają rurę wentylacyjną. W tańszych modelach natomiast można zamontować silnik zewnętrzny maksymalnie 3 metry od miejsca, w którym zamontowany jest okap.

Gdy silnik zewnętrzny ulokowany na poddaszu postawimy np. na styropianie albo zawiesimy na ścianie z cegły, będzie on dodatkowo wyciszony.

3. Materiały i wykonanie
Jeśli zdecydujemy się na zakup okapu sufitowego, starajmy się unikać najtańszych modeli. Mogą pojawić się na nich rdzawe plamy, przez co będą wyglądały nieatrakcyjnie. Wynika to z faktu, że tani okap sufitowy wyprodukowany jest zwykle z gorszej jakości stali. Jest to stal przypominająca profesjonalną stal INOX, ale tylko wyglądem, a nie właściwościami. Osadza się na niej wilgoć i charakteryzuje się ona niską odpornością na korozje. Czasem wystarczy, że okap będzie wisiał w kuchni nieużywany, a jego powierzchnia może zostać uszkodzona od wilgoci powstałej na skutek gotowania i innych czynności kuchennych.

Dlatego właśnie, wybierając okapy sufitowe, rekomendujemy brać pod uwagę uznanych producentów, którzy oferują towar dobrej jakości.

4. Głośność pracy
Dobrej jakości okapy sufitowe wyposażone są w wydajne i mocne silniki. Solidny i wytrzymały korpus okapu zapobiega przenoszeniu dźwięków na powierzchnie znajdujące się obok (sufit, ściany, meble).

Okap sufitowy bywa ciężki, w związku z tym musi zostać zamontowany na odpowiednio mocnym lub wzmocnionym suficie. Najczęściej instaluje się go do sufitu właściwego a nie podwieszanego. Należy pamiętać o poprowadzeniu odpowiedniego podłączenia do wentylacji, w zależności od tego, gdzie jest wlot i jaki jest silnik zamontowany w okapie. Najlepiej zastosować rury o średnicy takiej, jaki jest wylot z okapu (zwykle są to rury o średnicy 150 mm).
Poprawnie zamontowany okap sufitowy dobrej jakości będzie chodził cicho.

Dlaczego wybór modeli uznanych producentów jest lepszym wyjściem?
• okap jest wykonany z lepszej stali nierdzewnej - bardziej wytrzymałej, mocnej, odpornej na działanie czynników zewnętrznych takich jak wysoka wilgoć i temperatura
• działa ciszej - droższe modele mają możliwość zamontowania silnika poza pomieszczeniem (na poddaszu, na dachu, na elewacji), w tańszych modelach silnik można montować jedynie do 3 metrów od okapu
• ma dłuższą żywotność - nie odbarwia się, nie rdzewieje, przez długi czas zachowuje piękny i zadbany wygląd
• jest bardziej wydajny - jako że może zamontować w nim silnik zewnętrzny, używając najwyższych biegów zapewniamy ciszę i spokój domownikom
• łatwiej się go czyści - wysokiej klasy materiały wykończenia chronią go przed nadmiernym osadzaniem się tłuszczu oraz plam
• dzięki niemu unikamy remontów - jest mniej awaryjny, w związku z tym konieczność przebudowania sufitu występuje rzadko.

 
Zdjęcie główne: okapykuchenne.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.