Środki piorące
Wybór odpowiedniego proszku do prania oparty jest przede wszystkim na jego skuteczności usuwania plam przy niskiej temperaturze, twardej wodzie, typie i kolorze tkanin dla których jest przeznaczony. Drugorzędną cechą proszku jest jego zapach, o ile w ogóle jakiś pozostaje na ubraniach, a przecież to on daje nam efekt świeżości! Jeśli producent proszku nie zaopatrzył go w dodatki zapachowe, powinniśmy kupić płyn do płukania. Ten z pozoru zbędny dodatek do pralki, będzie nieocenionym pomocnikiem w utrzymaniu świeżości naszych ubrań.
Saszetki do szafy
Drogerie oferują nam różne warianty zapachowych saszetek, przeznaczonych do szafy, szuflady z bielizną, a nawet butów. Są niedrogie, niewielkie i łatwe w użyciu – wystarczy je rozpakować. To co działa na ich niekorzyść to czas – niestety, szybko tracą swe właściwości. Najlepiej zastąpić je saszetkami domowej roboty. Jak je wykonać? Wystarczy zaopatrzyć się w woreczek z drobnymi oczkami i odrobinę wyobraźni! Do woreczka możemy wsypać wszystko – liście owocowej herbaty, płatki mydlane, kawałek gazy nasączony naszymi perfumami…
Kule do kąpieli
Zupełnie nietypowym źródłem zapachu dla naszych ubrań mogą być kule do kąpieli! Wystarczy, że wyciągniesz je z plastikowego opakowania (ale pozostawisz folię zabezpieczającą proszek!) i umieścisz w szafie. Intensywny zapach kul swobodnie przeniknie do jej wnętrza, a dodatkowo proszek zaabsorbuje wilgoć, która może się zbierać wewnątrz mebli. Od teraz możesz się cieszyć kąpielowym zapachem nawet po wyjściu z wanny!
Olejki eteryczne
Zastanawiało cię kiedyś, dlaczego płyny do mycia naczyń, pasty do podłogi i inne środki czyszczące mają tak wiele zapachów? To one sprawiają, że po całodziennym sprzątaniu nasz dom pachnie świeżością. Dlaczego więc nie istnieją preparaty do czyszczenia mebli o atrakcyjnym zapachu? Jeśli w twojej szafie unosi się zapach chemicznego środka, to z całą pewnością przeniesie się on na twoje ubrania. Jak temu zapobiec? W kilka chwil możesz przygotować przyjemny preparat do czyszczenia mebli! Do pół szklanki wody wlej do 5 kropel olejku eterycznego. Tak przygotowanym roztworem możesz przetrzeć półki, a także wykorzystać go jako mgiełkę do prasowania, jeśli przelejesz go do atomizera. Rozcieńczony olejek z pewnością nie zostawi tłustych plam na odzieży czy meblu, a ty będziesz mógł rozkoszować się samodzielnie przygotowaną mieszanką zapachów przez długi czas!
Mydełka
Ostatni sposób, to druga szansa dla starego jak świat sposobu na „mydło”. Jest to opcja dla tych, którzy boją się eksperymentować z własnym nosem, tworząc własne kompozycje zapachowe. Na rynek powróciły znów sieci sklepików-mydlarni, w których dostępne są nietuzinkowe mydła (o zapachu perfum znanych marek, a nawet ciast i deserów). Aby twoje ubrania przeszły ich zapachem umieść je w szafie. Gdy po kilku tygodniach przestaniesz je wyczuwać, nie oznacza to, że utraciły swój zapach! Wystarczy, że weźmiesz nóż i poskrobiesz mydło, a aromat powróci. Powstałe w ten sposób mydlane wiórki możesz wykorzystać, dodając je do prania.
Magdalena Kościelniak
Jak pozbyć się rybików z łazienki?
Biała łazienka - jak ją urządzić?
Jak wybrać płytki do łazienki.
10 trików, które musisz poznać, by prać efektywnie.
Proste triki, które sprawią, że twoja łazienka będzie wyglądać jak nowa.