Co będzie potrzebne — podstawy
W sklepach budowlanych znaleźć można gotowe zestawy do naprawy uszkodzeń wanien. W zestawie do modeli emaliowanych znajdują się najczęściej masy szpachlowe, utwardzacze, emalia w sprayu oraz szpachelka. Odpowiednio dla kadzi akrylowych producenci zapewniają środki czyszczące, pastę polerską oraz właściwe papiery ścierne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wanny emaliowe
W pierwszej kolejności uszkodzenie dokładnie oczyszczamy, usuwamy ewentualne resztki emalii lub ślady rdzy, odtłuszczamy je i osuszamy. Na tak przygotowane podłoże nakładamy masę szpachlową rozrobioną ze środkiem utwardzającym, zgodnie z proporcjami i instrukcją podaną przez producenta na opakowaniach. Z użyciem szpatułki rozprowadzamy ją gładko po odprysku, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia i ustalenia na ok. 45 min. Ewentualne nierówności wyrównujemy papierem ściernym, a następnie odkurzamy wannę z pyłu. Ostatnim krokiem jest naniesienie na ubytek kilku cienkich warstw emalii. Rozpylamy ją z odległości ok. 25 cm. Przed zastosowaniem preparatu, warto wyciąć z kartonu otwór odpowiadający „wyrwie” w powłoce wanny. Taką osłonkę nakładamy na dziurę i dopiero wtedy nakładamy substancję emaliującą. Dzięki temu nowa warstwa nie będzie tak bardzo widoczna, a powierzchnia wanny nadal będzie wyglądać estetycznie. Na czas zasychania naprawiony ubytek nie może mieć kontaktu z wilgocią. Dokładny czas wysychania powinien być podany na opakowaniu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Mniejsze uszkodzenia zreperujemy emalią zaprawową w sztyfcie. Postępujemy podobnie jak w przypadku dużego ubytku — najpierw ślady oczyszczamy, odtłuszczamy i osuszamy. Pędzelkiem nanosimy substancję na odprysk... i tyle. Zwykle już po 15-30 min. preparat zasycha, a naprawiana powierzchnia jest gotowa do użytku. W przypadku konieczności naniesienia jeszcze jednej warstwy, wpierw należy odczekać pełną godzinę. Co ciekawe, w ten sam sposób naprawiać możemy uszkodzenia kuchenki gazowej, brodzika czy lodówki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wanna akrylowa
W przypadku dużych ubytków, przebieg prac jest podobny do tego, opisanego w powyższym schemacie. Zaczynamy od oczyszczenia i odtłuszczenia miejsca uszkodzenia. Połączony z płynnym akrylem utwardzacz nanosimy na rysy i ubytki, a po wyschnięciu materiałem ściernym usuwamy nierówności. Na samym końcu wannę polerujemy na błysk.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Mniejsze zarysowania wystarczy dokładnie zeszlifować. Powierzchnię oczyszczamy z zastosowaniem środka przeznaczonego do tego celu. Następnie zarysowania szlifujemy wodnym papierem ściernym. Zaczynamy od arkuszy o grubym ziarnie, a w miarę prac kolejno używamy papierów o mniejszej ziarnistości. Wygładziwszy powierzchnię, osuszamy ją i polerujemy pastą polerską, dopóki wanna nie nabierze blasku.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj również:
Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny