Żegnamy przyjemne ciepło letniego słońca, dni stają się krótsza, natura stopniowo szykuje się do zimowego spoczynku. Pogorszeniu ulega też nasz nastrój. Jednym ze sposobów, by go sobie poprawić, są świece. Rozstawione w różnych zakątkach salonu czy łazienki, jarzące się ciepłym blaskiem, tworzą niezwykle ciepły, romantyczny klimat.
Przełom października i listopada nieodłącznie kojarzy się również ze świętami upamiętniającymi naszych bliskich zmarłych. Już wkrótce ustroimy ich nagrobki zniczami. Niestety, woskowe dekoracje szybko się wypalają — jak temu zapobiec? Mamy na to kilka wypróbowanych sposobów. Część z nich lepiej się sprawdzi dla świec domowych, część dla wkładów do zniczy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Przytnij knot
Przed zapaleniem knota, przytnij równo jego końcówkę, do długości nie większej niż dwa centymetry. Im jest on dłuższy, tym szybciej świeca się wypala. Skrócenie tego elementu zapobiega kopceniu, a także powoduje, że wytwarzany płomień jest bardziej regularny. Dzięki temu naczynia o jasnej, mlecznej barwie nie pokryją się ciemnym nalotem, a szklane ścianki słoika lub znicza nie będą się przegrzewać.
Po każdym zgaszeniu świecy, kiedy wosk jest jeszcze płynny, wyrównaj knot, tak by znajdował się na środku parafinowej bryły. To również sprawi, że szklane ścianki naczynia z płonącą świeczką nie będą pokrywać się sadzą.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Zadbaj o powierzchnię wosku
Pod wpływem ciepła płomienia, wosk stopniowo się wytapia. Zwróć uwagę, by ubywało go równomiernie — by jego górna powierzchnia pozostawała w miarę płaska. Ze świeczki, która wypaliła się tylko z jednej strony, lub co gorsza, pozostała z niej jedynie „tuba”, z całkiem wypalonym środkiem i woskowymi brzegami dookoła, nie będzie żadnego pożytku.
Nie trzymaj świecy w chłodzie
Nie chodzi tu o niskie temperatury, a przeciągi. Narażona na podmuchy wiatru świeca szybciej się wypala, a jej płomień jarzy się nieregularnie, niespokojnie, co również sprzyja nieregularnemu wypalaniu się wkładu i skróceniu okresu świecenia. W domach ustawiaj świeczniki z dala od wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku aranżacji nagrobnych, staraj się osłonić znicze przed wiatrem, przysłaniając je jakąś większą dekoracją.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Jak zrobić własną świecę?
Potrzebne będą:
Wosk — parafina, wosk granulowany sojowy, palmowy, pszczeli. Pierwszy surowiec jest najtańszy, będzie wymagał jednak starcia na tarce na drobny granulat. Pozostałe substancje zakupić można w formie już rozdrobnionej, jednak ich koszt jest wyższy. Możesz również wykorzystać stare i niedopalone świece.
Knot — bawełniany, grubo-pleciony.
Barwnik naturalny — np. rośliny, przyprawy.
Składniki perfumujące — olejki zapachowe, aromatyczne przyprawy, dobrze sprawdzą się nawet aromaty do ciast.
Garnek o grubym dnie i naczynie do gotowania na parze.
Foremki, ozdobne słoiczki — jeśli chcesz zrobić prostą świecę, bez żadnej osłonki, przygotuj foremki, które łatwo będzie rozciąć – np. aluminiową puszkę czy plastikowy kubeczek. Fajne dekoracje powstają z wykorzystania skórki cytrusów lub łupin orzechów zamiast „tradycyjnych” pojemniczków.
Suszarka
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Przygotowanie:
Wosk rozpuść w kąpieli wodnej — najlepiej w naczyniu, które nie będzie już potrzebne do przyrządzania posiłków. Nigdy nie upłynniaj go w mikrofalówce czy piekarniku! Roztapiającego się surowca nie spuszczaj ze wzroku — po osiągnięciu temperatury o wysokości 150 - 250 st. C (w zależności od rodzaju użytej parafiny), może on sam zapłonąć.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Rozpuściwszy wosk, dodaj do niego wybrane aromaty i barwniki, a następnie dokładnie wymieszaj całość, by połączyły się wszystkie składniki. Do przygotowanych foremek i słoiczków przelej przestudzony płyn. Kiedy delikatnie zgęstnieje, w każdej świeczce umieść knot. Żeby mieć pewność, że równo się on ułoży, możesz zawlec go na kredkę lub patyczek. Prowizoryczny stelaż ułóż na krawędziach foremki, tak by bawełniany sznurek dotykał jej dna. Odstaw świeczki do zastygnięcia. Będą gotowe po upływie 12 godzin. Ewentualne nierówności wosku usuń z użyciem suszarki.
To cię również zainteresuje: Jesienne dekoracje z dyni do domu i ogrodu »
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSEL