Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Środki czystości diy domowej roboty - tak wysprzątasz całą kuchnię

Utrzymanie czystości w kuchni jest niezwykle ważne dla wydajnego działania sprzętów AGD, higieniczności przyrządzanych posiłków, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. W tłustych zabrudzeniach powstałych podczas gotowania szybko namnażają się szkodliwe bakterie; w dodatku po zaschnięciu są one trudne do doczyszczenia. Podpowiadamy, jak szybko i ekologicznie wysprzątać całą kuchnię. Oto przepisy na domowe środki czystości. 

Środki czystości diy domowej roboty - tak wysprzątasz całą kuchnię
fot. Domowe środki czystości diy do kuchni 123RF/PICSEL

Mimo uciążliwości, jaką sprawiać może sprzątanie kuchni, chyba nikogo nie trzeba już przekonywać, jak ważne jest, aby robić to regularnie i z dbałością o każdy zakamarek. Zadanie to możemy sobie jednak uprościć: zastępując sklepowe specyfiki środkami czystości domowej roboty, które są tańsze, bezpieczne dla zdrowia i przyjazne środowisku. Poniżej przedstawiamy przepisy na ekologiczne zastępniki kuchennych detergentów.  

Jak pozbyć się tłustego osadu z kuchni? Przepis na domowy środek do odtłuszczania:

Składniki:

  • Olejek eteryczny z cytrusów, np. z cytryny - 25 kropli
  • Ocet - 1 szklanka lub płyn do mycia naczyń - 2 łyżki
  • Ciepła woda - 2 szklanki

Aby przygotować odtłuszczającą miksturę, połącz wszystkie składniki w butelce z atomizerem. Ocet wspomniany w przepisie można zastąpić płynem do mycia naczyń. To drugie rozwiązanie warto stosować wtedy, kiedy chcemy usunąć spaleniznę z brudnych naczyń, zdezynfekować sztućce i deski do krojenia (ocet nie wyeliminuje wszystkich wirusów i bakterii, np. pałeczek salmonelli) oraz wyczyścić blaty z kamienia naturalnego (ocet powoduje w nich mikrouszkodzenia). Co ważne, olejek eteryczny również można wymieniać zgodnie z zapotrzebowaniem. Jeśli chcemy pozbyć się pleśni, sięgnijmy po olejek z drzewa herbacianego. Z kolei esencja z eukaliptusa ma silne właściwości bakteriobójcze. 

Jak używać domowego środka odtłuszczającego?
Rozpyl środek na problematyczną powierzchnię, odczekaj kilka minut i przetrzyj ja miękką gąbką – to tyle!

Przepis na ocet ze skórek cytrusów

Składniki:

  • skórki z cytrusów
  • 2 łyżki cukru
  • letnia woda

Skórki włóż do słoja i dodaj cukier. Całość zalej wodą, zakręć i mocno potrząśnij, by składniki się wymieszały. Odstaw słoik na 6 tygodni w ciemnym miejscu. Po tym czasie przecedź płyn. Przechowuj go w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej.  Tak przygotowany ocet można wykorzystywać do mycia podłóg, okien, zlewu czy blatów kuchennych. Pamiętaj, że to koncentrat — przed użyciem należy rozpuścić go w ciepłej wodzie. Na 1 l ciepłej wody używaj ok. 50 ml octu. 

Mleczko do czyszczenia — jak zrobić?

Do trudniejszych zabrudzeń, np. glazury, brudnego piekarnika czy kuchenki gazowej  lepszym wyborem będzie ekologiczne mleczko czyszczące. Jak je przygotować? 

Składniki:

  • skórki cytrusów
  • łyżka sody

Skórki i sodę przełóż do blendera. Zmiksuj je na pastę o kremowej konsystencji. Przełóż ją do słoika i przechowuj w lodówce (maksymalnie ok. 4 tygodnie). Jak używać ekologicznego mleczka? Nakładaj je na zabrudzone powierzchnie na ok. 15 minut. Po tym czasie łatwo usuniesz zaschnięty brud miękką ścierką. 

Koszt domowego płynu do czyszczenia to kilkadziesiąt groszy. Za litr gotowego płynu trzeba zapłacić od 6 do 10 zł. Tyle samo kosztuje płyn do podłóg czy czyszczenia glazury. Ekologiczne środki czystości to oszczędności! 

Domowe środki czystości powstają najczęściej z sody i octu Fot. 123RF/PICSEL

Uniwersalny ziołowy sprej octowy

Uniwersalny, przyjazny dla środowiska i nietoksyczny sprej, doskonale nadaje się do wycierania i czyszczenia niemalże każdej powierzchni (z wyjątkiem marmuru). Jeżeli nie posiadasz świeżych ziół, zawsze możesz dodać olejek aromatyczny.

Składniki:

  • Świeże lub suszone zioła
  • Destylowany, biały ocet winny

Posiekaj niezbyt drobno 1-3 garście świeżych ziół: mięty pieprzowej, rozmarynu, melisy, lawendy, albo umieść 5 torebek herbaty ziołowej w dużym, szklanym naczyniu.  Napełnij słój octem. Zakręć i pozostaw na kilka dni do naciągnięcia. Następnie wyjmij zioła. Przelej do plastikowego spryskiwacza. Sprej jest bardzo skuteczny i bezpieczny, nawet jeżeli używasz go bez dodatkowego rozcieńczacza (pół na pół z wodą).

Domowy środek czystości do kuchni: Płyn do mycia naczyń

Komercyjne detergenty, ze względu na substancje w nich zawarte, mogą bardzo zaszkodzić skórze rąk. W skład gotowych płynów wchodzą bowiem: środki enzymatyczne, wybielacze, syntetyczne barwniki, środki odrdzewiające, regulatory twardości wody, etanol, chlorek sodu, kwas octowy, substancje konserwujące, barwiące i zapachowe, zwierzęce tłuszcze. Lepiej zastąpić je łagodniejszymi (ale równie skutecznymi w działaniu) własnoręcznie wykonanymi specyfikami. Naturalne płyny do mycia naczyń nie będą się pieniły tak dobrze, jak te gotowe, ale za to nie zostawią na naczyniach żadnego osadu. Są również bardziej wydajne i używa się ich zdecydowanie mniej. 

Składniki

  • 3 cytryny
  • Szklanka gruboziarnistej soli
  • ½ szklanki octu jabłkowego
  • Szklanka wody

Przygotowanie:

Cytryny dokładnie umyj, pokrój je na kawałki. Zmiksuj je w blenderze wraz z solą, dopóki oba składniki nie połączą się i nie utworzą gładkiej masy. Powstałą miksturę przelej do rondelka i gotuj na średnim ogniu przez ok. 15 minut. Po zagotowaniu przełóż ją do słoika. Kiedy ostygnie, przemieszaj ja kilka razy. Domowy płyn do mycia naczyń możesz przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Czym zastąpić płyn do mycia naczyń? Fot. 123RF/PICSEL

Tabletki do zmywarki diy

Kupowanie zapasu tabletek do zmywarki wiąże się ze sporym wydatkiem. Czemu by nie obniżyć tych kosztów? Niewielkim nakładem pracy i pieniędzy samodzielnie wykonasz detergent, który swoimi możliwościami nie ustępuje sklepowym produktom.

Składniki

  • 2 szklanki sody oczyszczonej
  • 1 szklanka soli
  • 1 szklanka wody
  • ½ szklanki kwasku cytrynowego

Przygotowanie:

Sodę oczyszczona wysyp na blachę do pieczenia. Włóż ją do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i zapiekaj ją przez godzinę. W ten sposób z sody oczyszczonej uzyskasz sodę kalcynowaną, tzw. sodę piorącą, o lepszych właściwościach czyszczących. Kiedy ostygnie, zmieszaj ją z solą i kwaskiem. Mieszając, stopniowo dolewaj do nich wody. Powstałą papkę przełóż do foremek na lód lub ręcznie uformuj z niej nieduże kulki. Odstaw je do wyschnięcia na ok. 4-6 godzin.

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Domowej roboty środek do czyszczenia mebli 

Dzięki tej mieszance nie tylko zakonserwujesz drewno, ale również nadasz mu blasku i wyeliminujesz kurz na dłuższy czas.

Składniki:

  • Szklanka wody
  • Pół szklanki octu
  • 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego
  • Dowolny olejek zapachowy

Przepis jest banalny. Wymieszaj wszystkie składniki i przelej je do butelki ze spryskiwaczem. Nie rozpylaj preparatu bezpośrednio na meble, tylko na ściereczkę. Wetrzyj go w ich powierzchnię, a następnie zetrzyj na sucho i wypoleruj.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.