Porady domowe

Te robaki są w każdej łazience. Tak się ich pozbędziesz domowymi sposobami

W kuchni i łazience pojawiły się srebrne, podłużne robaczki? To znaczy, że masz problem z rybikami. To niegroźne owady, które łatwo zwalczyć nawet domowymi sposobami. Wyjaśniamy, jak pozbyć się rybików z domu. 

Te robaki są w każdej łazience. Tak się ich pozbędziesz domowymi sposobami
Rybiki cukrowe to zmora łazienek. Wyjaśniamy, jak się ich pozbyć domowymi sposobami Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Co to jest rybik cukrowy, srebrzyk?

Rybik cukrowy, znany równiez jako srebrzyk to podłużny, bardzo zwinny owad o srebrnych łuskach. Jego szybkie, zygzakowate ruchy w połączeniu ze zwężającym się odwłokiem przypominają sposób poruszania się ryb – stąd jego nazwa (w języku angielskim jest określany mianem „srebrnej ryby”– silverfish). Upodobał sobie łazienki i kuchnie ze względu na panujące tam ciepło, wilgoć i ciemność. Szkodniki te budzą się do życia, gdy w naszych domach zapada noc, a domownicy idą już spać. Najczęściej spotykać można rybiki cukrowe w:

  • kuchni — w szczelinach między podłogą a ścianą, w pobliżu szafek z żywnością
  • łazience — w szczelinach płytek i instalacji 
  • schowku i pomieszczeniach gospodarczych 
  • pod panelami, wykładzinami i w szczelinach podłóg

Skąd się biorą rybiki?

Naukowcy zadają sobie pytanie, skąd się biorą rybiki. Znalezione w Brazylii skamieniałości rybików, pochodzą z okresu kredy. Srebrzyki występują na całym świecie, lecz najliczniej w krajach tropikalnych. Te, które żyją poza siedzibami ludzkimi, bytują pod kamieniami, gałęziami i w ciemnych zakamarkach ziemi.

  • Skąd się biorą rybiki w całym mieszkaniu?

Zwabia je ciepło i wilgoć. Szczególnie dobrze czują się w domu, gdzie nie ma wystarczającej wentylacji. Najczęściej zasiedlają nasze łazienki, szafki kuchenne czy też szafki pod zlewem.

Występujące w niewielkich ilościach, rybiki łazienkowe pozostają prawie niezauważone. Nie lubią światła i żerują w nocy, dlatego prawie się ich nie zauważa. Jednak jeśli znacznie się rozmnożą i założa gniazdo, mogą uszkodzić na przykład zniszczyć tapety na ścianach, uszkodzić książki lub stare dokumenty, mogą też  zapuszczać się do kuchni w poszukiwaniu pożywienia.

Często pojawia się błędne myślenie, iż rybiki występują jedynie w starych, zaniedbanych mieszkaniach. Nic bardziej mylnego! Nowe osiedla z dużym zagęszczeniem mieszkańców, a więc i dużą ilością odpadów, dobrym ociepleniem, to idealne warunki dla rybików.

"Larwa" rybika cukrowego wygląda jak mniejsza wersja dorosłego osobnika Fot. 123RF/PICSEL

  • Rybik cukrowy — rozmnażanie

Rybiki są gatunkiem całkiem odpornym, a długość ich życia dochodzić może nawet do 8 lat (średnio 4). Rozmnażają się bardzo wolno. Dojrzałość osiągają dopiero po 3 latach. Samica rybika składa zaledwie 20 jaj, które mają żółtawe zabarwienie. Umieszcza je w miejscach, z których młode będą miały najbliżej do pożywienia.

Co ciekawe larwy rybika cukrowego nie przechodzą przeobrażeń, jak np. owady latające, których rozwój obejmuje stadia m.in: jaja, larwy, poczwarki. Młode osobniki rybika wyglądają jak mniejsze wersje dorosłych. Osiągają dojrzałość po czterech wylinkach (po upływie ok. 1 roku).

  •  Rybik cukrowy — czym się żywi?

Rybik cukrowy prawdopodobnie został przywieziony do Europy w jednym z transportów ziarna, mąki lub ryżu, przybyłych z tropikalnych krajów. Jego ulubionym pokarmem są produkty zawierające skrobię i inne polisacharydy, resztki ze stołu, kleje organiczne, cukry, a także martwe owady. Zdolność trawienia celulozy umożliwia mu zjadanie papieru.

  • Rybik cukrowy — jak długo żyje?

Owad ten może przeżyć około roku całkowicie bez pożywienia. Rozmnaża się szybko, a dodatkowo dość długo żyje, co znaczenie utrudnia pozbycie się go z domu.

  • Rybik cukrowy — czy gryzie?

Choć widok rybika nie należy do najprzyjemniejszych, nie jest on groźny dla ciebie ani twoich najbliższych. To całkiem nieszkodliwe owady. Nie wyrządzają szczególnych szkód, nie roznoszą chorób ani zarazków, nie gryzą i nie pojawiają się w widocznych miejscach. Jednak jeśli występują w dużych ilościach, mogą stać się uciążliwe.

  • Rybik cukrowy — czy jest szkodliwy?

Obecność rybików cukrowych w kuchni, łazience czy pod panelami co do zasady nie oznacza, że dom jest zaniedbany i brakuje w nim higieny. Owady nie przenoszą chorób i bakterii, a szukając pożywienia, nie przedostają się do pojemników z żywnością (jak np. mole). Żywią się resztkami, pozostawionymi na blacie czy podłodze. Co więcej — ponieważ są wszystkożerne, żywią się również innymi mniejszymi owadami, bakteriami i roztoczami.

Jak uchronić się przed rybikami?

  • Osusz wilgotne pomieszczenie.
  • Zachowaj porządek i zminimalizuj ilość rzeczy znajdujących się w łazience, zwłaszcza prania.
  • Wypełnij wszystkie szczeliny i otwory silikonem. Kąty i kąciki powinny być bardzo starannie oczyszczane.
  • Po każdej kąpieli otwieraj okno i drzwi w łazience, by porządnie ją wywietrzyć.
  • Zainwestuj w pochłaniacz wilgoci.
  • Wyczyścić kafelki domestosem.

rybik cukrowy  Jak się pozbyć rybików cukrowych z domu? Wystarczy prosta mikstura. Fot.123RF.com

Rybik cukrowy — zwalczanie domowymi sposobami 

Rozłóż na noc w łazience warstwę tektury posmarowanej miodem lub słodkim i klejącym się syropem. Rybiki, żywiące się zarówno cukrami, jak i celulozą, zwabione w taką pułapkę nie będą mogły się ruszyć. Rano spal tekturę lub polej ją wrzątkiem. Nie wyrzucaj jej bez zabijania rybików! W ten sposób nie eliminujesz problemu, a jedynie go przenosisz.

Uważaj na tapety i naklejki — jeśli twoje meble i dodatki łazienkowe są oklejone tapetą lub innym materiałem, sprawdź, czy nie zadomowiły się tam rybiki. Często żywią się one klejem, a więc mogą być w najdrobniejszych szczelinach lub miejscach odklejania się tapety.

Systematycznie zamiataj podłogę — owady żywią się także produktami skrobiowymi i resztkami. Uważaj więc wszędzie, gdzie te mogłyby się znaleźć. Zawsze zamiataj łazienkę i kuchnie, nawet jeśli jesteś pewny, że nie znajdowały się tam żadne produkty spożywcze (mogły przenieść się np. na podeszwie kapcia).

Domowy środek na rybiki

Środki na rybiki możemy również wykonać samemu. Babcinym sposobem jest prosta mieszanka cukru z kwasem borowym, którą rozkładamy w łazience w rogach, zakamarkach i fugach przyściennych. Innym sposobem jest mieszanka cukru i boraksu w proporcji 1:2. Można również wyłożyć na tekturę płynny miód, który stanie się dla rybików pułapką.

Może zainteresuje cię również: Sześć uciążliwych owadów domowych i sposoby walki z nimi

Co odstrasza rybiki cukrowe

Prostym sposobem, który nie tylko odstraszy rybiki łazienkowe, lecz także zapewni przyjemny zapach w łazience, jest opryskiwanie ekologicznym, samodzielnie wykonanym zapachem. Taki preparat można wykonać na bazie wody, do której dodamy naturalny olejek lawendowy lub sok z cytryny.

Rybiki nie przepadają również za zapachami:

  • rozmarynu
  • wrotyczy
  • ogórka
  • cynamonu
  • goździków (przyprawy) 

Warto trzymać te odstraszacze np. w szafkach z pożywieniem. 

Rybik cukrowy — zwalczanie za pomocą chemii

Jeśli rybiki łazienkowe już się zadomowiły i jest ich na tyle dużo, że niszczą wystrój mieszkania, można zastosować:

  • aerozole,
  • pułapki,
  • lep na rybiki, które możemy nabyć w sklepach.

W mieszkaniu rzadko jednak rybików jest na tyle dużo, aby warto było stosować niezdrowe dla mieszkańców preparaty chemiczne. Chemię stosuje się raczej w muzeach czy bibliotekach.

rybik piekarniany Do rybików cukrowych podobne są rybiki piekarniane Fot. 123RF/PICSEL

Rybik cukrowy a piekarniczy

Do rodziny rybikowatych należy również rybik piekarniczy (piekarnian), czyli Thermobia domestica. Jest on nieco większy od rybika cukrowego — jego ciało ma ok 13 mm długości i pokryte jest czarnymi i żółtymi łuskami. Odznacza się bardzo długimi czułkami (dużymi niż jego ciało). Preferuje bardzo ciepłe miejsca — dorosłe osobniki z tego gatunku żyją w miejscach o temperaturze nie spadającej poniżej ok. 30 st. C. jaja owadów nie rozwijają się w temperaturze poniżej 22 st. C. Z tego powodu często pojawiają się w piekarniach, a rzadziej w domowych kuchniach (głównie w pobliżu piekarników). 

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.