Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

W jaki sposób usunąć stary silikon?

Czy silikon może się zestarzeć? Niestety tak. Jeśli przestał spełniać wymagania użytkowe i estetyczne, trudno go domyć lub po prostu odkleił się, warto zastanowić się nad jego zmianą. Nie wystarczy jednak nałożyć nową warstwę - trzeba najpierw usunąć tę zużytą. 

W jaki sposób usunąć stary silikon?
Fot. 123RF.com

Łazienki, w których znajdziemy stary, zagrzybiały sylikon, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia – mogą powodować alergie wziewne i skórne. Ponadto, ciemne plamy powstające między kafelkami lub w rogu kabiny prysznicowej czy wanny, wyglądają bardzo nieestetycznie. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie łazienki przed powstawaniem grzybów i pleśni. Aby uniknąć tych problemów, należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz prawidłowo dobrać i nałożyć silikon uszczelniający.

Co jednak zrobić, jeżeli grzyby opanowały już naszą łazienkę? Najlepiej wymienić stary silikon na nowy, a to – jak się okazuje – wcale nie jest skomplikowane. Trzeba tylko wybrać odpowiedni uszczelniacz i zastosować się do kilku ważnych wskazówek przy nakładaniu nowego.

 
Co to jest silikon i gdzie się go stosuje

Silikon to produkt chemii budowlanej. Służy do uszczelniania miejsc narażonych na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych takich jak: wilgoć czy wysoka temperatura. Chroni przed pleśnią i grzybem. Silikon zapewnia także estetyczny wygląd i pomaga zachować czystość. Dlatego jest niezbędny przy pracach wykończeniowych w łazience i kuchni. 
 
W domu używamy silikonów sanitarnych. Mają dobrą przyczepność bez względu na materiał, który będzie uszczelniany. Stosuje się go przy połączeniach płytek i urządzeń sanitarnych, podczas montażu blatu kuchennego, przy listwach przypodłogowych, w różnych  szczelinach.
 
Stary silikon nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Niewłaściwe, niezgodne z wymogami producenta użycie silikonu może prowadzić do defektu. Brunatne plamki świadczą o zagrzybieniu. Zżółknięcie silikonu to skutek działania różnych związków chemicznych zawartych np. w twardej wodzie. 
 
Jak usunąć silikon

Silikon można usunąć mechanicznie, jednak ta metoda jest pracochłonna i nie zawsze skuteczna. Polega na zdzieraniu warstwy szpachelką lub jakimś ostrym przedmiotem. Należy uważać przy tym, by nie uszkodzić elementów zespolonych silikonem (płytek, blatu, podłogi, ściany).

Fot. 123RF.com//W marketach budowlanych można zakupić specjalne urządzenia do ręcznego usuwania silikonu. 

Najpierw ostrym nożem usuwa się stare wypełnienie silikonowe. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie. Wycięte fragmenty silikonu i osad z mydła trzeba dokładnie usunąć ze szczeliny pomiędzy brodzikiem, a płytkami ceramicznymi. Najlepiej jest wymieść je miękką szczotką.
 
Silikon można usunąć metodą chemiczną - jest to najskuteczniejszy sposób. Można zastosować tradycyjny rozpuszczalnik, jednak najlepsze są specjalne środki chemiczne, dostępne w sklepach. Ich zaletą jest to, że ładnie pachną. Środek chemiczny rozprowadza się po starym silikonie. W czasie kilkunastu minut środek zmiękczy silikon -  można go wtedy z łatwością zerwać z powierzchni i przemyć wodą.

Oczyszczoną powierzchnię należy dokładnie osuszyć. Jeśli zależy nam na czasie, spoiny można wytrzeć suchą szmatką i dla pewności użyć suszarki. Okładzinę na ścianie, ściany kabiny i krawędź brodzika trzeba jeszcze odtłuścić, na przykład płynem do mycia szyb z alkoholem. 
 
Zanim ponownie szczelinę wypełni się silikonem, najlepiej przykleić na ścianę lub krawędź (np. brodzika) taśmę malarską. Zabezpieczy ona powierzchnię przed niepotrzebnym zabrudzeniem silikonem oraz wyznaczy krawędzie wypełnienia. Naniesione wypełnienie profiluje zdecydowanym, ciągłym ruchem.

Można to zrobić palcem zwilżonym wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła lub za pomocą specjalnej szpachelki albo końcówki pisaka. Przy formowaniu spoiny o delikatnie wklęsłym kształcie usuwa się jednocześnie nadmiar silikonu. Właściwe wyprofilowanie i wygładzenie powierzchni silikonu zapobiegnie osadzaniu się brudu i pleśni oraz zapewni swobodne spływanie wody.
 
Fot. 123RF.com

O tym warto pamiętać

Jeśli silikon w twojej łazience czy kuchni był zastosowany przez ekipę remontową i po krótkim czasie przestał spełniać wymagania użytkowe i estetyczne, zgłoś defekt. Być może gwarancja obejmie szkody.

Przed kupnem silikonu trzeba zwrócić uwagę, czy w składzie jest zawarta substancja bakteriobójcza i przeciwgrzybiczna. Podczas usuwania starego silikonu można połączyć metodę mechaniczną i chemiczną: zedrzeć duże fragmenty, a resztki potraktować środkiem chemicznym.
 
Uwaga! Taśma malarska powinna być usunięta od razu po nałożeniu silikonu. Usunięcie jej po utwardzeniu silikonu może spowodować uszkodzenie nowej fugi – fragmenty oderwą się razem z taśmą.

Deccoria.pl
 
 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.