Spis treści:
Jakich świeczek nie kupować i dlaczego?
Najprostsza baza do świec, czyli parafina, nie jest dużym wydatkiem, ale szkodzi zdrowiu. Długie palenie świec parafinowych może skończyć się podrażnieniami błony śluzowej, łzawieniem oczu, zawrotami głowy czy krwawieniem z nosa. To wina zawartych w nich toksyn. Inne rodzaje świec, bazujące np. na wosku pszczelim są dużo droższe. Ich też nie warto kupować, jeśli zależy Ci na energetyzujących lub kojących aromatach. Nie pachną one olejkami eterycznymi, ponieważ ten rodzaj wosku się z nimi nie łączy.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być wosk roślinny, np. sojowy, jednakże nie zawsze uda ci się znaleźć kompozycję, którą lubisz, a ceny też bywają wysokie.
Wosk pszczeli i sojowy to ekologiczne, bezpieczne produkty. Fot. CanvaPro
Jeśli mimo wszystko szukasz gotowego produktu, zawsze sprawdzaj składniki odpowiadające za aromat – to muszą być olejki, a nie syntetyczne zapachy.
Przeczytaj również: 19 niezwykłych zastosowań olejków eterycznych. Niektóre zaskakują
Jak zrobić świeczkę – krok po kroku
Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja świeca jest bezpieczna, pachnie pięknie, dzięki olejkom, a nie sztucznym dodatkom, a przy tym nie wypali się zbyt szybko, zrób ją sam. Z pewnością przekona cię fakt, że nie będziesz musiał czekać, aż własnoręcznie robiony produkt wystygnie i stężeje. Tę świecę odpalisz od razu.
Poniżej znajdziesz instrukcję, jak zrobić świecę krok po kroku, używając wyłącznie tego, co masz w domu.
- Przygotuj szklany pojemnik, w którym zrobisz świecę.
- Wsyp do niego dekoracyjne dodatki: kamyki, szkiełka, ułóż kwiaty sztuczne lub naturalne, dodaj kolorowe koraliki. Ważne, aby dno było wypełnione zgodnie z twoim wyobrażeniem, ale dekoracja nie sięgała wyżej niż do połowy wysokości naczynia.
- Wlej wodę, pilnując, aby ciecz zakryła stworzoną wcześniej kompozycję.
- Następnie dodaj do naczynia olej – może być słonecznikowy, rzepakowy czy oliwa z oliwek; sprawdzi się to, co masz akurat w domu.
- Czas na esencję zapachową. Wkrop do naczynia ulubiony olejek, aby podczas palenia świecy zapach rozszedł się po całym domu.
Ostatni etap wymaga najwięcej uwagi, ponieważ użyjesz w nim ostrego noża tapicerskiego lub mocno zaostrzonych nożyczek. Odetnij nimi dno pustej butelki po wodzie. Ważne, aby średnica butelki była mniejsza niż średnica naczynia, w którym robisz swoją świecę. Następnie rozgrzaną śrubką lub większym gwoździem wykonaj na środku odciętego denka otwór na knot. Ten zrobisz, ciasno skręcając cienki kawałek serwetki.
Gotowy knot wsuń w otwór i przytnij tak, aby po umiejscowieniu denka w naczyniu i zanurzeniu serwetki w cieczy, pozostał on w warstwie oleju. To ważne – nie może dotknąć wody. Końcówkę, którą później zapalisz, również zwilż olejem. To ją zaimpregnuje. I gotowe, twoja wieczna świeca może powędrować na stół, parapet lub gdzie tylko chcesz, abyś mógł cieszyć się magicznym światłem bez przerwy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak samemu zrobić pachnące świece na święta? Proste i tanie sposoby
Robimy wianek świąteczny z trzmieliny. Soczyście czerwona ozdoba na stół i drzwi