Porady ogrodnicze
Pogoda za oknem robi się coraz cieplejsza, a to oznacza, że nadszedł dobry moment na sadzenie ogórków. Są to jedne z najbardziej kapryśnych roślin w naszym ogródku warzywnym. Z tego powodu podpowiadamy, jak sadzić i dbać o te rośliny, aby wkrótce dały obfite i zdrowe plony. Poznaj 10 rad, dzięki którym będziesz mieć pewność, że ogórki będą się pięknie rozwijać.
Czytaj artykułCzasami wystarczy przedłużający się okres suszy czy słabe doświadczenie w nawożeniu trawników, aby trawnik nie cieszył już swoim wyglądem. Odpowiedzią dla zapracowanych ogrodników, ale także coraz większych zmian klimatycznych jest trawnik z mikrokoniczyną. Jest łatwiejszy w uprawie i pielęgnacji, a do tego równie piękny, co trawnik z rolki. Sprawdzamy, jakie są wady i zalety trawnika z mikrokoniczyną.
Czytaj artykułMasz ogród i zastanawiasz się, jak ułatwić sobie jego pielęgnację? System nawadniania to rozwiązanie, którego szukasz. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze systemu nawadniania i poznaj popularne, a zarazem niedrogie sposoby na automatyczne podlewanie roślin.
Czytaj artykułZapewnienie roślinom ogrodowym optymalnych warunków do wzrostu może wymagać wykorzystania różnego rodzaju nawozów. Na rynku dostępne są nawozy naturalne oraz mineralne. Produkty te mogą się od siebie znacząco różnić. Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów nawozów i gdzie znajdują zastosowanie? Odpowiadamy.
Czytaj artykułSukulenty to prawdziwi mistrzowie adaptacji. Ich zdolność do rozwijania się trudnych warunkach wynika z unikalnej budowy i zdolności do magazynowania wody w tkankach, która pozwala im przetrwać przedłużające się okresy suszy. Takie rośliny są idealnym wyborem na skalniaki i do ogrodów z problematyczną, suchą, piaszczystą glebą.
Czytaj artykułOdpowiednio dobrane rośliny okrywowe do cienia zakryją puste miejsca pod drzewami, wzdłuż ogrodzeń czy na słabo nasłonecznionych rabatach. Zastanawiasz się, jakie gatunki posadzić w cieniu, aby uzyskać najlepszy efekt? Oto siedem propozycji, które raz posadzone będą cieszyć oczy przez wiele lat.
Czytaj artykułUtrzymanie czystości w przydomowym basenie to wyzwanie, szczególnie gdy staramy się unikać chemikaliów. Choć chlor jest skutecznym środkiem dezynfekującym, jego stosowanie wiąże się z pewnymi niedogodnościami, takimi jak nieprzyjemny zapach i potencjalne podrażnienia skóry. Czy istnieją alternatywne metody, które pozwolą zachować wodę w basenie krystalicznie czystą bez użycia chloru? Podpowiadamy, jak domowe sposoby i nowoczesne technologie mogą pomóc w utrzymaniu czystości wody w basenie.
Czytaj artykułDrożdże są powszechnie stosowane nie tylko w kuchni, ale również w ogrodzie. Preparaty przygotowane na ich bazie przydadzą się do pielęgnacji terenów zielonych. Opryski z drożdży można stosować podczas uprawy wielu odmian warzyw. Szczególnie sprawdzą się w przypadku pomidorów i ogórków. Dowiedz się, jak wykonać taki oprysk i dlaczego warto!
Czytaj artykułMasz dość patrzenia na nieestetyczne miejsca w ogrodzie? Chcesz, aby twoja zielona przestrzeń wyglądała pięknie i schludnie przez cały sezon? Postaw na rośliny okrywowe do słońca. Sprawdź, które gatunki sprawdzą się najlepiej w twoim ogrodzie i jak je wykorzystać, aby stworzyć zachwycające kompozycje.
Czytaj artykułSeler to chętnie sadzone, choć dość kłopotliwe w uprawie warzywo. Nie każdy ogrodnik potrafi sprawić, by korzenie warzyw były dorodne i kształtne, co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Przestrzegając kilku zasad, możemy osiągnąć ten cel. Jak sadzić seler, żeby wyrósł duży i zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.
Czytaj artykułCukinia jest szeroko stosowana w kuchni ze względu na uniwersalny smak. Ponadto dostarcza organizmowi wiele ważnych witamin, a jej niska kaloryczność sprawia, że jest doskonałym wyborem dla każdego, kto dba o zdrową dietę. To wszystko przemawia za tym, aby uprawiać cukinię we własnym ogrodzie. Choć nie jest rośliną bardzo wymagającą, czasem tworzy puste kwiaty, przez co plony nie są obfite. Co zrobić, żeby cukinia zawiązywała owoce? Zrób mieszankę i spryskaj krzaczki, a plony będą większe niż kiedykolwiek.
Czytaj artykułZaraza ziemniaczana i mączniak rzekomy to jedne z groźniejszych chorób zagrażającym uprawom pomidorów i ogórków. Łatwiej im zapobiegać, niż je leczyć, bo bardzo szybko się rozprzestrzeniają i są w stanie zniszczyć wszystkie rośliny na grządce. Wiele zależy tu od aury, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi patogenów. Czym pryskać pomidory i ogórki i pomidory, by stawiły czoła chorobom? Podajemy zarówno środki zapobiegawcze, jak i interwencyjna.
Czytaj artykułKlon palmowy (Acer palmatum Thunb) to drzewo lub krzew z gatunki mydleńcowatych. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej (rejony Półwyspu Koreańskiego i Japonii), a do Europy trafił za sprawą botanika Carla Thunberga. Jakie są odmiany klonu palmowego? Jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie?
Czytaj artykułDlaczego pomidory wolno rosną po posadzeniu w ogrodzie? Zrób prostą rzecz, by pobudzić je do rozwoju
Masz wrażenie, że twoje pomidory od momentu posadzenia w ogrodzie prawie wcale nie urosły, a tymczasem krzaczki u sąsiada osiągnęły całkiem sporą wysokość i obficie kwitną? Problem ten może mieć różne przyczyny. Na szczęście, przestrzegając kilku zasad, łatwo przyspieszysz wzrost roślin. Dlaczego pomidory wolno rosną? Co zrobić, by w końcu zaczęły się pięknie rozwijać? Podpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 408
- Następna