Porady ogrodnicze
W poprzednich latach zdarzyło ci się, że zebrane z grządki marchewki były krzywe, powykręcane lub rozdwojone? W tym roku zapewne chcesz tego uniknąć. Deformacja korzeni tego warzywa jest problemem, który może dotknąć każdego ogrodnika – zarówno doświadczonego, jak i początkującego. Wbrew powszechnemu przekonaniu przyczyną nie są nasiona. Dlaczego marchew rośnie zniekształcona? Jak ją uprawiać, by korzenie były proste? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułTurkuć podjadek, niepozorny mieszkaniec naszych ogrodów, wywołuje znaczne straty w uprawach, stając się źródłem frustracji dla wielu ogrodników. Chociaż zwalczanie tego szkodnika może okazać się zadaniem wymagającym czasu i wysiłku, istnieją skuteczne metody, które mogą ograniczyć jego obecność. Zrozumienie biologii i zachowań turkucia podjadka jest kluczowe w opracowaniu strategii obronnej, która zapobiegnie dalszym zniszczeniom.
Czytaj artykułWrzuć do dołka podczas sadzenia albo zakop pod krzakiem. Porzeczka będzie miała dużo zdrowych owoców
Skórki ziemniaczane zawierają dużo witamin i minerałów, takich jak potas, żelazo czy jod, dlatego świetnie sprawdzą się jako nawóz do porzeczek. Ten trik stosuje bardzo wielu doświadczonych ogrodników. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić porzeczki oraz jak odpowiednio je pielęgnować i nawozić.
Czytaj artykułPrzestrzeń znajdująca się przed wejściem do domu jest najbardziej reprezentacyjna i wyeksponowana. To ta część ogrodu, na którą patrzy najwięcej oczu, dlatego warto zadbać o to, by była niezwykle efektowna, nawet jeśli obszar ten nie jest zbyt duży. Zastanawiasz się, jak zaaranżować tak ważne miejsce? Sprawdź, co posadzić na wąskiej rabacie przed domem, by przykuwała wzrok nawet z daleka.
Czytaj artykułNie można sobie wyobrazić wiosennego ogrodu bez młodej rzodkiewki. Warzywo to należy do dziecinnie prostych w uprawie i jest szybko gotowe do zbioru. Niekiedy jednak, zanim zdążymy nacieszyć się jej smakiem, zostaje zaatakowana przez żarłoczne larwy, które drążą w korzeniach długie korytarze. Na szczęście, stosując się do kilku zasad, możemy zabezpieczyć cenne plony przed szkodnikami. Sprawdź, co zrobić, żeby rzodkiewka nie była robaczywa.
Czytaj artykułBalkon pełen pięknych, kolorowych kwiatów to marzenie wielu z nas. Najlepszym czasem na sadzenie roślin jest maj, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć uprawę już w kwietniu. Jest to miesiąc, podczas którego coraz bardziej zaczynamy czuć wiosenny klimat – temperatura powietrza stopniowo wzrasta, a dni stają się coraz dłuższe. Mimo to kwiecień może zaskoczyć przymrozkami, dlatego warto postawić na rośliny, którym nie przeszkadzają zmienne temperatury. Sprawdź, które kwiaty można już śmiało posadzić na balkonie.
Czytaj artykułNawożenie winorośli jest niezwykle istotne, gdyż odgrywa kluczową rolę dla jej zdrowego wzrostu i owocowania. Dzięki dostarczeniu roślinom niezbędnych składników odżywczych możemy uzyskać obfite plony o wysokiej jakości. Jeśli zastanawiasz się, czym nawozić winorośl wiosną, spieszymy z pomocą. Przedstawiamy naturalne nawozy, które pozwolą cieszyć się obfitym plonem oraz dużymi i słodkimi gronami.
Czytaj artykułOwoce poziomki są dla wielu osób ulubionym letnim przysmakiem. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się ich słodyczą, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Sprawdź, w jaki sposób oraz kiedy sadzić poziomkę w ogrodzie, aby latem obficie obrodziła. Pamiętaj, że właściwa pielęgnacja może sprawić, że owoce będą duże i przepyszne.
Czytaj artykułKleszcze są nieodłącznym elementem letniego krajobrazu. Z roku na rok rośnie problem przenoszonych przez nie groźnych chorób. Obecnie te małe pajęczaki można spotkać nie tylko w lasach, ale także w przydomowych ogrodach, gdzie stanowią prawdziwe zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Sposobów jest kilka. Najskuteczniejsze jednak okazują się naturalne opryski na kleszcze. Dowiedz się, z jakich roślin je przygotować.
Czytaj artykułKoper ogrodowy to wdzięczna w uprawie roślina, która rzadko choruje i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Większość z nas z niecierpliwością czeka, aż pierwsze zielone, aromatyczne i pełne smaku łodyżki pojawią się na grządce. Nie każdy jednak wie, że wiosenne zbiory tego ziela można znacznie przyspieszyć. Zastanawiasz się, w jaki sposób? Sprawdź, co zrobić, żeby koperek szybciej wschodził.
Czytaj artykułTruskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców sezonowych, a ich uprawa przynosi ogromną satysfakcję oraz obfite plony. Choć nie są bardzo wymagające, pozostawione bez opieki nie wydadzą dużych i soczystych owoców. Jak zatem pielęgnować truskawki? Aby krzaki miały energię do prawidłowego wzrostu i rozwoju, należy im dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. W tym celu wystarczy przygotować domowy nawóz, a już niedługo będziemy cieszyć się pysznymi zbiorami.
Czytaj artykułPoczątek kwietnia to okres, który zwykle wiąże się z intensywnymi przygotowaniami do sezonu wiosennego. Jedną z ważnych czynności jest przeprowadzenie oprysków mających na celu ochronę roślin przed działaniem szkodników oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Okazuje się, że ciekawym specyfikiem, który może w tym pomóc, jest mydło potasowe.
Czytaj artykułUbiorek wiecznie zielony to urokliwa krzewinka, której największą ozdobą są niewielkie, zazwyczaj śnieżnobiałe kwiaty. Ta piękna roślina okrywowa jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków na skalniaki, ale ma również inne ciekawe zastosowania w ogrodzie. Jeśli chcesz, by każdej wiosny twoja działka obsypywała się kaskadami jasnych kwiatuszków, dowiedz się, jak uprawiać ubiorka wiecznie zielonego.
Czytaj artykułCebula to jedno z najpopularniejszych warzyw, które można uprawiać w ogrodzie. Wyróżnia się na tle innych wyrazistym smakiem i aromatem, a dodatkowo zawiera mnóstwo składników odżywczych, które bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Cebula najczęściej jest sadzona na wiosnę, z kolei kluczem do sukcesu w jej uprawie jest nie tylko wybór terminu, ale również techniki sadzenia. Poznaj prostą metodę, dzięki której główki będą duże i dorodne.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 406
- Następna