Porady ogrodnicze
Stereotypowy idealny ogród to przestrzeń wypełniona słońcem i wieloma roślinami. A co w sytuacji, gdy twój ogród przynajmniej w części jest zacieniony? Idealnym rozwiązaniem dla takiej przestrzeni okażą się byliny cieniolubne. Jakie gatunki są najlepsze i jak pielęgnować te rośliny?
Czytaj artykułNawet najpiękniejsza murawa z czasem traci swój idealny wygląd. Istnieją jednak skuteczne i sprawdzone sposoby, by go odzyskać. Jednym z najpopularniejszych jest rekultywacja trawnika. Kiedy ją przeprowadzić, jaki trawnik wymaga rekultywacji oraz jak przebiega rekultywacja trawnika krok po kroku? Podpowiadamy też, kiedy konieczne jest założenie trawnika od nowa. Sprawdź.
Czytaj artykułWyhodowanie roślin z nasion to wielka satysfakcja dla każdego ogrodnika. Nie zawsze się to jednak udaje. Winne mogą być tu nieodpowiednie warunki – zły rodzaj podłoża, zacienione stanowisko czy zbyt niskie temperatury. Nie wszystko jednak stracone. Sprawdź, co trzeba zrobić, gdy nasiona nie chcą kiełkować.
Czytaj artykułRozsadę pomidora i papryki z powodzeniem można przygotować samodzielnie w domu. Aby młode rośliny mogły zdrowo się rozwijać, potrzebują składników odżywczych. Z ich dokarmianiem należy jednak uważać, bo możemy nawet całkowicie zniszczyć sadzonki. Dlatego bezpiecznym i skutecznym sposobem nawożenia rozsady pomidorów i papryki jest stosowanie odżywek naturalnych, które z łatwością przygotujesz w domu. Dla przygotowania jednej z nich będziesz potrzebować produktu, który możesz mieć w lodówce. Taki domowy nawóz pomoże zwiększyć plony nawet dwukrotnie.
Czytaj artykułIdealna do zadarniania i wypełniania wolnych miejsc w ogrodzie. Siew i uprawa azorelli trójwidlastej
Azorella trójwidlasta nie jest jeszcze szczególnie popularną rośliną w naszych ogrodach, ale może czas to zmienić. Tworzy malownicze zielono - żółte dywany, które przykrywają to, co chcemy ukryć. Ta bylina świetnie zadarnia i wypełnia puste miejsca i kłopotliwe skarpy, stwarzając wrażenie miękkości. Jak uprawiać i pielęgnować azorellę? Kluczem jest podłoże i... susza.
Czytaj artykułTajemnica bujnego kwitnienia róż tkwi w odpowiednim nawożeniu. Zabieg ten należy przeprowadzić już na początku sezonu wegetacyjnego, dzięki czemu będziemy cieszyć się ich pięknem przez długi czas. Do wyboru mamy zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne. Z powodzeniem sprawdzą się też domowe odżywki na bujny wzrost i kwitnienie krzaków. Użyj tego produktu do nawożenia róż, a twój ogród będzie tonąć w kwiatach.
Czytaj artykułAgrest jest łatwym w uprawie krzewem owocowym. Przyjmuje się na większości gleby i nie wymaga zbytnich zabiegów pielęgnacyjnych. Jest też krzewem długoletnim, który przy odpowiedniej pielęgnacji przez kilkanaście lat może dawać pyszne owoce. Jak jednak zapewnić sobie obfite plony agrestu? W tym pomocne jest prawidłowe nawożenie krzewów. Dowiedz się, kiedy i czym najlepiej nawozić agrest oraz jak go podlewać w okresie wegetacji.
Czytaj artykułLilie to delikatne kwiaty, które w ogrodzie cenimy za wygląd oraz piękny zapach. Jeśli zastanawiasz się, czy posadzić je w tym sezonie na działce, poznaj podstawowe odmiany i zasady ich pielęgnacji. Wybierz gatunek, który będzie odpowiadał warunkom panującym w twoim ogrodzie, a uprawa będzie prosta i wygodna.
Czytaj artykułJudaszowiec to niezwykle oryginalny krzew, który wyróżnia się na tle innych roślin ogrodowych, a to za sprawą jego przepięknych kwiatów. Istnieje wiele odmian judaszowca, a każda może różnić się kolorem zarówno liści, jak i kwiatostanów. O czym pamiętać przy pielęgnacji judaszowca i kiedy kwitnie ten piękny krzew? Odpowiadamy.
Czytaj artykułSpośród wszystkich organicznych nawozów, które da się przygotować samodzielnie, to właśnie zielony nawóz aloesowy zapewnia odżywienie gleby i roślin jednocześnie, wzmacnia ochronę ich systemu korzeniowego oraz poprawia wygląd części nadziemnych. Jeśli chcesz, żeby owoce i warzywa na grządkach były większe, bardziej soczyste i znacznie słodsze lub delikatniejsze w smaku niż dotychczas – koniecznie wypróbuj go już teraz. Wystarczy kilka świeżych liści aloesu, żeby uwarzyć płynną odżywkę, której szerokie zastosowanie znali już starożytni Egipcjanie.
Czytaj artykułRdestowiec ostrokończysty występuje dość pospolicie w całej Polsce. Swoim wyglądem przypomina krzew o sercowatych liściach i niewielkich białych kwiatach. Jest jednak rośliną inwazyjną, która potrafi błyskawicznie się rozprzestrzenić i zdominować teren. Zwalczanie rdestowca ostrokończystego nie należy do łatwych, gdyż nie wystarczy tylko wyciąć części naziemne. Sprawdź, jak się go pozbyć, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Czytaj artykułAgrowłóknina to jeden z najbardziej przydatnych materiałów, który wykorzystuje się w ogrodzie. Nie tylko zapewnia skuteczną ochronę roślin przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, ale również pełni wiele innych funkcji. Na rynku dostępne są różne rodzaje agrowłókniny, które różnią się pod względem koloru i grubości. Zanim jednak rozłożyć ją w ogrodzie, warto dowiedzieć się, do czego ona służy i gdzie się ją stosuje. Podpowiadamy, jak stosować agrowłókninę wiosenną w ogrodzie.
Czytaj artykułCzereśnia, mimo reputacji wymagającej rośliny, może dostarczyć obfitych plonów nawet dla początkujących ogrodników, pod warunkiem starannej opieki i ochrony przed chorobami. Ten owoc ma więcej do zaoferowania niż tylko walory smakowe; jest źródłem korzyści zdrowotnych dla serca i skóry, dzięki niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości wody. Kluczem do uzyskania soczystych, smacznych czereśni jest stosowanie się do sprawdzonych metod uprawy. Oto jak zapewnić bogaty urodzaj czereśni w nadchodzącym sezonie.
Czytaj artykułOpuchlaki na rododendronie mogą spowodować bardzo duże straty. Biorąc pod uwagę szybkie rozmnażanie się tych szkodników, w ciągu kilku lat mogą doprowadzić do całkowitego zamierania rośliny. Ja zwalczać opuchlaki? Czy istnieją domowe sposoby na opuchlaki? Dowiedz się więcej o tym popularnym szkodniku rododendronu i działaj szybko, zanim twój krzew obumrze.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 405
- Następna