Porady ogrodnicze
Miejsce pochówku, wokół którego bujnie rosną chwasty wygląda na zaniedbane i opuszczone. Pozbywanie się ich to uciążliwe oraz czasochłonne zajęcie, a powszechnie stosowane metody usuwania niepożądanych roślin często okazują się niewystarczające. Warto poznać naturalne sposoby na chwasty wokół grobu, które są dużo bardziej skuteczne niż rozsypywanie soli czy ręczne wyrywanie roślin. Dowiedz się, jak usunąć chwasty na cmentarzu przed dniem Wszystkich Świętych.
Czytaj artykułDalie cenione są nie tylko za efektowny wygląd, ale również za długi okres kwitnienia, gdyż zdobią rabaty od lata aż do pierwszych przymrozków. Chociaż nie są zbyt wymagającymi roślinami, przed nadejściem zimy należy je odpowiednio zabezpieczyć. Jak przechowywać dalie na zimę, by w następnym sezonie rozkwitły równie pięknie? Poznaj najlepsze sposoby, dzięki którym karpy przetrwają do wiosny.
Czytaj artykułDynia jest niekwestionowaną królową jesieni. Nie bez powodu stała się symbolem Helloween, czyli święta, które przypada ostatniego dnia października. Jej pestki mają wiele właściwości zdrowotnych, a zupa z miąższu syci i rozgrzewa w chłodniejsze dni. Jak rozpoznać, czy dynia jest dojrzała, kiedy ją zbierać i jak przechowywać? Podpowiadamy.
Czytaj artykułSundaville w ostatnich latach stały się modnymi roślinami na balkony i tarasy. Ich największym atutem jest atrakcyjne, bujne kwitnienie, które trwa przez wiele długich miesięcy. Problematyczne jest jednak to, że rośliny te nie są mrozoodporne. Jak powinno wyglądać zimowanie Sundaville? Jak rozmnażać to zjawiskowe pnącze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj artykułChryzantemy to królowe jesieni. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ to właśnie one urzekają bogactwem barw i kształtów, zdobiąc nasze ogrody aż do pierwszych przymrozków. Jeśli zastanawiasz się, jak uprawiać chryzantemy oraz co zrobić, by pięknie kwitły co roku, to dobrze trafiłeś. Poznaj tajniki uprawy tych kwiatów oraz wybierz najlepsze odmiany ogrodowe.
Czytaj artykułZiemniaki to popularny składnik wielu dań lubianych przez dzieci i dorosłych. W czasie ich zbiorów wiele osób robi sobie zapasy na zimę. Niestety nieodpowiednie składowanie sprawia, że warzywa zaczynają gnić lub kiełkować. Jak zatem przechowywać ziemniaki, aby się nie psuły? Mamy dla was kilka wskazówek, jak to zrobić.
Czytaj artykułCzosnek możemy sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Niezależnie od pory roku, którą wybierzemy na rozpoczęcie uprawy, rośliny warto zasilić w niezbędne składniki pokarmowe. Odpowiedni nawóz zagwarantuje, że główki wyrosną duże i zdrowe, natomiast niewłaściwie dopasowany znacznie pogorszy plonowanie. Sprawdź, czym nie wolno nawozić czosnku, a co powinno znaleźć się w dołku podczas sadzenia.
Czytaj artykułMasz na działce uschnięte drzewa, które koniecznie trzeba usunąć? A może okazy rosną w miejscu, gdzie planujesz rabatę? Niepożądane rośliny możesz wyciąć, jednak pozostaje problem, co zrobić z pniem i bryłą korzeniową w ziemi. Nie wyglądają estetycznie, ponadto rozbudowane korzenie utrudniają kopanie w glebie. Oto sposoby, jak usunąć pień po ściętym drzewie.
Czytaj artykułRośliny zadarniające pełnią w ogrodzie funkcję nie tylko ozdobną. Mogą zastąpić trawnik w miejscach zacienionych. Świetnie się też nadają do wzmocnienia skarp. Spośród wielu gatunków każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wyjaśniamy, jakie gatunki roślin zadarniających najlepiej sadzić w ogrodzie.
Czytaj artykułChcesz stworzyć w ogrodzie jagodnik, w którym będą nie tylko pyszne maliny, czy borówki, ale także stary, dobry agrest? Wiele osób zapomniało o tym, jak pyszne rodzi owoce i ile wspaniałych przetworów można z nich zrobić. Aby jednak krzew dawał duże plony, trzeba zasadzić go w odpowiednim momencie oraz we właściwy sposób. Dowiedz się, jak obchodzić się z agrestem!
Czytaj artykułChcesz założyć piękne, kolorowe rabaty, jednak wizja przekopywania kilkudziesięciu metrów ziemi brzmi nieco przerażająco? Zamierzasz prowadzić naturalny ogród i nie chcesz naruszać gleby, w której żyje wiele pożytecznych owadów i mikroorganizmów? Dobrym pomysłem jest założenie rabaty metodą no dig. Ten sposób zyskał dużą popularność zwłaszcza wśród ogrodników, którzy starają się żyć w zgodzie z naturą. Dowiedz się więcej.
Czytaj artykułZamierzasz prowadzić ogród w zgodzie z naturą? Nie masz dużo czasu na to, aby pielęgnować swoje rabaty czy grządki, ale chcesz się cieszyć obfitymi zbiorami? Dobrym rozwiązaniem może być prowadzenie ogrodu w permakulturze. To jeden z naturalnych sposobów na to, aby jednocześnie nie wyrządzać krzywdy środowisku oraz móc uzyskać dużo owoców i warzyw. Dowiedz się, na czym polega permakultura i jak ją wprowadzić do ogrodu.
Czytaj artykułSpadające liście z drzew to jeden z nieodłącznych symboli jesieni i zbliżającego się końca sezonu wegetacyjnego. Choć wspaniale wyglądają, mają niesamowite kolory i cudownie szeleszczą pod stopami, pojawia się pytanie: co z nimi zrobić w ogrodzie? Spalić? A może lepiej pozostawić je pod drzewami? Sprawdź odpowiedzi na te nurtujące pytania!
Czytaj artykułCzerniejące orzechy na drzewie wywołują u wielu osób obawy zarówno o zbiory, jak i o stan samego drzewa. Czy czarne orzechy włoskie nadają się do jedzenia i z czego może wynikać zmiana ich wyglądu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 405
- Następna