Porady ogrodnicze
Zastanawiasz się, jak odpowiednio zatroszczyć się o truskawki, które zimowały na zagonach? Wiosenna pielęgnacja decyduje o ich dalszym wzroście i późniejszym obfitym owocowaniu, dlatego warto dowiedzieć się, jakie zabiegi są teraz ważne. Które z nich trzeba wykonać w kwadrze uprawy i co to znaczy? Dowiedz się, jak dbać o truskawki na wiosnę.
Czytaj artykułMikołajek płaskolistny to wyjątkowa i bardzo dekoracyjna bylina o niezwykłych kwiatach, które pojawiają się latem i utrzymują się aż do przymrozków. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jego uprawa będzie łatwa nawet dla niezaawansowanych amatorów. Bez wątpienia, mikołajek płaskolistny zasługuje na miejsce w każdym przydomowym ogrodzie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej roślinie.
Czytaj artykułBorówka amerykańska od lat gości w naszych ogrodach. Jej owoce nie tylko smakują wyśmienicie, ale również są prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych. Aby móc cieszyć się obfitymi plonami, należy spełnić podstawowe wymagania krzewów, ale nie tylko. Ogromne znaczenie w uprawie borówki ma też sąsiedztwo roślin. Niektóre gatunki będą dla krzaków odpowiednim towarzystwem, podczas gdy inne mogą przyczynić się do słabszego wzrostu i owocowania. Podpowiadamy, czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej oraz za jakie sąsiedztwo odwdzięczy się obfitymi plonami.
Czytaj artykułIstnieje wiele metod walki ze szkodnikami w ogrodzie. Jedne są mniej lub bardziej toksyczne dla środowiska. Jeśli szukasz metody bezpiecznej dla swoich roślin i ziemi w ogrodzie, dobrym wyborem będą opryski na bazie oleju parafinowego. Należy je wykonać wczesną wiosną. Dzięki temu pozbędziesz się wielu popularnych szkodników zagrażających twoim roślinom i plonom. Opryski na bazie oleju parafinowego są stosowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sadowników. Sprawdź, jak je wykonać i kiedy.
Czytaj artykułZa wykorzystaniem naturalnych nawozów w uprawie domowego ogródka przemawiają nie tylko względy ekologiczne, lecz przede wszystkim zasobność obornika w cenne składniki odżywcze, niezbędne twoim roślinom do życia oraz jego korzystny wpływ na strukturę gleby. „Czarne złoto”, czyli nawozy z odchodów zwierząt, jak nic innego poprawiają stan podłoża i dokarmiają rośliny w warzywniku oraz na rabatach. Poznaj najpopularniejsze rodzaje obornika i ich zastosowanie pod ogórkami, różami, czereśnią czy starymi odmianami jabłoni. Odżywią je wszystkie.
Czytaj artykułDo wzrostu, kwitnienia i owocowania roślin niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniego rodzaju podłoża. Różaneczniki i hortensje potrzebują na przykład gleby mocno kwaśnej, aby mogły pięknie się rozwijać i malować ogród pełnymi kwiatami na wiele kolorów tęczy. Już teraz najlepsze podłoże dla nich możesz zrobić samodzielnie, porządkując ogród przed wiosną ze zbutwiałych roślin, igliwia i zgromadzonych w ściółce resztek. Zbierz je i sprawdź, jak zrobić ziemię wrzosową i do czego ją stosować. Ten genialny, silnie kwasowy kompost naprawdę ci się przyda.
Czytaj artykułKrety i nornice to szkodniki, które spędzają sen z powiek ogrodnikom. Choć są niewielkie, potrafią zasiać prawdziwe spustoszenie na naszych działkach. Jeśli masz dość zniszczonego trawnika, uszkodzonych roślin oraz szpetnych kopców i nor w ziemi, dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się tych niechcianych gości. Podpowiadamy, jak działa naftalina na krety i nornice oraz dlaczego warto ją stosować zamiast trutek na gryzonie.
Czytaj artykułWłasny ogródek warzywny to marzenie wielu z nas. Samodzielnie wyhodowane rośliny wyróżniają się doskonałym smakiem i są znacznie bardziej wartościowe niż te, które kupuje się w marketach. Mamy też pewność, że są wolne od oprysków chemicznych i sztucznych nawozów. Niektóre warzywa sieje się wprost do gruntu, podczas gdy inne wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Jednak sukces w uprawie zależy w dużej mierze od jakości sadzonek. Aby dobrze rosły, warto zadbać o ich dokarmianie. Dzięki prostemu nawozowi sadzonki staną się silniejsze i zdrowsze.
Czytaj artykułZima to trudny czas dla roślin, zwłaszcza dla iglaków, które nie są odporne na wszystkie warunki pogodowe i choroby. Niskie temperatury, mróz, śnieg i wiatr mogą powodować uszkodzenia. Iglaki po zimie mogą wyglądać na pożółkłe lub uschnięte. Co zrobić, aby przywrócić im zdrowie i witalność? Sprawdź domowe sposoby na ratowanie iglaków.
Czytaj artykułTego urokliwego kwiatka pochodzącego z ciepłej Dalmacji nie trzeba nikomu przedstawiać – znany jest z długiego kwitnienia, barwnych, ząbkowanych płatków i zapachu, który unosi się nad rabatą przez całe lato. Coraz chętniej wybierany do doniczek nie zajmuje dużo miejsca, a prezentuje się naprawdę dekoracyjnie. Poznaj najciekawsze odmiany goździka ogrodowego i dowiedz się, jak je uprawiać w ogrodzie i na balkonie, tworząc kolorowe kompozycje rozmaitej wielkości, kwitnące od maja aż do września.
Czytaj artykułZazwyczaj ogrodnicy nie mają problemu z doborem roślin na słoneczne części działki, ponieważ panujące tam warunki sprzyjają większości gatunków. Dużo trudniej jest dopasować odpowiednie odmiany do tych obszarów, które znajdują się w cieniu lub półcieniu. Zapewniamy jednak, że również te zakątki mogą wyglądać zniewalająco. Poszukujesz krzewów cieniolubnych do swojego ogrodu? Oto polecane gatunki, które właśnie w takich miejscach czują się najlepiej.
Czytaj artykułMarchewka to jedno z najchętniej wysiewanych w ogródku warzyw, ponieważ jest niewymagająca i daje nam smaczne plony. Nie zawsze jednak jej uprawa daje takie efekty, jakich oczekujemy. Choć jej siew nie jest trudny, podczas zabiegu musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Jak siać marchewkę krok po kroku i jakich błędów unikać w trakcie zakładania uprawy? Które odmiany sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy, jak zagwarantować sobie obfite i zdrowe plony.
Czytaj artykułCzasem na korze drzew i krzewów można zauważyć porosty lub mech. Ich wygląd bywa niepokojący, dlatego wiele osób szuka skutecznych sposobów na ich likwidację. Choć mech i porosty nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, ich nadmiar może negatywnie wpływać na kondycję roślin. Jakie problemy powodują? Jak pozbyć się mchu i porostu na drzewach i krzewach? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZima to trudny okres dla wielu roślin w ogrodzie, w tym również dla trawy. Aby nasz trawnik odżył po chłodnych miesiącach i ponownie cieszył oczy soczystą zielenią, należy o niego właściwie zadbać. Częstym problemem, z którym borykają się właściciele działek, jest mech na trawie. Choć istnieje mnóstwo sposobów na jego zwalczanie, niestety nie wszystkie z nich wykazują się skutecznością. Jak pozbyć się mchu z trawnika? Poznaj genialne metody, dzięki którym zniknie, jak ręką odjął.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 441
- Następna