Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Marzec to miesiąc, w którym roślinność powoli budzi się do życia, a ogrodnicy przystępują do pierwszych poważniejszych prac po zimie. To dobra pora, by zabrać się za sadzenie roślin balkonowych i tarasowych oraz niektórych bylin. Jest to także ostatni moment dla spóźnialskich, aby rozpocząć produkcję rozsady warzyw. Sprawdzamy, co można siać w marcu i dlaczego warto to robić właśnie teraz.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Tę niezwykłą dekorację pokochają miłośnicy roślin doniczkowych, którzy szukają oryginalnych rozwiązań na wyeksponowanie ulubionych okazów. Nie potrzebujesz doniczki, aby trzymać w domu rośliny zielone i kwitnące. Japończycy na co dzień stosują technikę sadzenia kwiatów w kuli ziemi i mchu. To alternatywa dla koszyków, kwietników z makramy i innych, dobrze nam znanych rozwiązań. Sprawdź, jak zrobić kokedamę w 3 prostych krokach i zawieś ją pod sufitem, a twoi goście zaniemówią, gdy ją zobaczą.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Marzec to ważny miesiąc dla ogrodników. To doskonały czas, aby rozpocząć przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wegetacyjnego. Właśnie wtedy przychodzi czas na porządki w warzywniku i na rabatach. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Czas brać się do pracy!  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Laurowiśnia wschodnia jest chętnie uprawiana w polskich ogrodach. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot, ale może rosnąć również samodzielnie. Krzew jest zimozielony, dlatego jesienią i zimą wymaga szczególnej pielęgnacji. Dlaczego laurowiśnie brązowieją? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Dawniej traktowano go wyłącznie jako wartościową przyprawę, obecnie uprawiamy go w ogrodach coraz częściej, ponieważ doskonale smakuje suszony, świeży, jako składnik wielu potraw na ciepło czy sałatek. Por Juhas to najlepsza odmiana pora spośród letnich propozycji – średniopóźna, mocno plenna i idealna do dłuższego przechowywania. Przeznacz na niego część grządki i ciesz się delikatnym, słodko-ostrym smakiem warzywa, a zapasy na później przechowaj... w piasku.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Naturalne soki roślinne to źródła cennych dla zdrowia składników odżywczych, których po jałowej zimie potrzebujemy bardziej niż zwykle. Jednym z nich jest sok z brzozy, którym fascynowano się już przed laty, wymieniając dziesiątki jego wyjątkowych właściwości. Jeszcze go nie próbowałeś? Już teraz na przedwiośniu możesz przygotować się do zbioru. Jak ściągnąć sok z brzozy samodzielnie bez szkody dla drzewa? To najprostsza metoda pozyskiwania oskoły z popularnych odmian brzozy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pelargonie to bez wątpienia królowe balkonów, tarasów i parapetów, gdyż kwitną obficie od maja aż do pierwszych przymrozków. Choć zwykle traktuje się je jako rośliny jednoroczne i wyrzuca po sezonie, wiele osób decyduje się na ich zimowanie. Z kolei przełom lutego i marca to dobry moment, aby zacząć wybudzać pelargonie z zimowego snu. Jak to zrobić, żeby już w maju zachwycały swoim pięknem? Podpowiadamy.      

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ćma bukszpanowa już od wiosny sieje prawdziwe spustoszenie w naszych ogrodach. Żarłoczne gąsienice tego inwazyjnego motyla ogołacają rośliny, o które dbaliśmy z taką starannością. Jeśli zaobserwowaliśmy, że krzaki bukszpanów przerzedzają się i zaczynają usychać, nie zwlekajmy z reakcją. Wykorzystajmy babciną metodę, która prawie nic nie kosztuje, a jest wysoce skuteczna. Podpowiadamy, jak stosować mąkę na ćmę bukszpanową. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Marzec to miesiąc, w którym to warto przeprowadzić wiele prac ogrodowych. Mowa tu również o posadzeniu pierwszych roślin. Jedną z nich jest cebula dymka, której uprawą często zajmują się początkujący ogrodnicy. Przed posadzeniem cebuli do gruntu, warto ją jednak zaprawić. Po co się to robi i jakich metod użyć?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Nieustanne pielenie niechcianych, dzikich roślin ze starannie przygotowanych grządek warzywnika pożera czas i siły. Trzeba to robić, bo dominujące z łatwością chwasty nie dają możliwości zdrowego wzrostu roślin, na które naprawdę czekasz. Dawniej rzucano na ziemię kartony, teraz wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania. Podpowiadamy, jak stosować czarną agrowłókninę tam, gdzie chwasty wciąż wracają – sprawdzi się nie tylko na grządkach i rabatach.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W XVI wieku pomidory do Polski sprowadziła królowa Bona. Od tamtego czasu są nieodłącznym elementem naszej kuchni. Można je sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie są takie same i różnią się wielkością, kolorem i smakiem. Niektóre odmiany mogą ważyć nawet kilka kilogramów. Podpowiadamy, jak uprawiać pomidory giganty.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Nawożenie drzew i krzewów owocowych na wiosnę jest niezwykle ważne dla zapewnienia im zdrowego wzrostu oraz obfitego owocowania. Bez tego zabiegu rośliny zaczynają słabnąć, stają się bardziej podatne na choroby, szkodniki i niekorzystne warunki atmosferyczne, a w rezultacie wydają marne plony. Choć wiosenne nawożenie drzew i krzewów owocowych wydaje się czynnością prostą, wielu ogrodników nieświadomie popełnia różnego rodzaju błędy. Czego nie wolno robić? Doświadczony ogrodnik podpowiada.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Borówka bagienna to mało znana borówka, którą wiele osób omija z daleka. A szkoda, bo jej owoce mają niezwykle właściwości i są bardzo smaczne. Choć uprawa tego krzewu nie jest trudna, wymaga pewnych czynności. Dlaczego warto mieć borówkę bagienną w ogrodzie? Co trzeba wiedzieć o jej uprawie i pielęgnacji? Wyjaśniamy.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Długi okres wschodzenia pietruszki jest główną przyczyną wysiewania jej „pod grudę”, czyli na zimę. W ten sposób nie trzeba jej podlewać ani specjalnie doglądać. Jeżeli jednak nie udało nam się przygotować grządek w grudniu, kolejnym dogodnym terminem są pierwsze tygodnie marca. Czujesz, że robi się coraz cieplej i warunki sprzyjają pracom w warzywniku? Nie czekaj, bo późny siew wyraźnie zmniejsza zbiory. Podpowiadamy, jak wysiewać pietruszkę do gruntu na przedwiośniu, aby uzyskać najokazalsze plony.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.