Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żeby ogórki nie gorzkniały, trzeba o nie zadbać. Wybór dobrej odmiany to za mało

Przez całe dekady wierzono i mądrość tę przekazywano z pokolenia na pokolenie, że receptą na gorzknienie ogórków jest maczanie nasion w wodzie z cukrem, miodzie lub mleku. Obecnie stosuje się zupełnie inne praktyki, aby uniknąć pogorszenia smaku ogórków z ogrodu. Zanim jednak zaczniesz temu przeciwdziałać, dowiedz się, dlaczego ogórki są gorzkie – przyczyny są rozmaite. Dziadek wyjaśnił mi, skąd ta nieprzyjemna nuta w smaku i jak umiejętna uprawa wpływa na jej eliminację.

Żeby ogórki nie gorzkniały, trzeba o nie zadbać. Wybór dobrej odmiany to za mało
Dlaczego ogórki są gorzkie? Przyczyny bywają rozmaite - od przesuszenia, braku składników odżywczych w glebie, zbyt późnego zbioru po nieumiejętne zrywanie. Fot. Anna Solovei/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego ogórki są gorzkie – przyczyny

Problem gorzknienia owoców dotyczy nie tylko ogórków. Uprawiając w ogrodzie warzywa dyniowate, również można zebrać plon, którego smak będzie wybrzmiewał nieprzyjemną, gorzkawą nutą. Zdarza się to np. w przypadku cukinii, a główną przyczyną jest tu nadmiernie wysuszone podłoże. Jednak ogórki uprawiamy w warzywniku wciąż nieporównywalnie częściej i liczymy na to, że będą soczyste i odświeżające, a nie cierpkie.

Dlaczego ogórki są gorzkie? Przyczyny bywają różne, jednak za każdym razem za charakterystyczną nutę, która potrafi niekiedy zupełnie zdominować smak owoców na krzaku, odpowiada wysoki poziom kukurbitacynów. Związki te należą do grupy steroidów i są niczym innym, jak naturalnym mechanizmem obronnym rośliny przed atakującymi ją szkodnikami. Ilość zawartego w ogórkach związku zależy m.in. od wybranej odmiany oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych, przed którymi krzaczki intensywnie się bronią – należą do nich np. upały i towarzysząca im susza.

Kukurbitacyny znajdują się w różnych częściach roślin w zależności od gatunku. W ogórkach dominują w łodyżkach, dlatego też owoce często gorzknieją od ciemniejszej strony, bezpośrednio przy łodydze. Mój dziadek, który od lat uprawia rozmaite odmiany ogórków, wielokrotnie uczulał mnie, abym nie zaczynała obierania owoców właśnie od tej strony, ponieważ rozprowadzę substancje odpowiadające za goryczkę po całym ogórku.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby mieć dużo ogórków. 10 wskazówek nie tylko dla początkujących

Co zrobić, żeby ogórki nie gorzkniały?

Dla uzyskania najlepszego smaku ogórków z grządki warto sięgać po odmiany uodpornione na gorzknienie. Jak je rozpoznać? Najlepiej zacząć od wybrania nasion oznaczonych symbolem F1, ponieważ zdecydowanie rzadziej generują one w uprawie nutę goryczki u dojrzewających owoców. Gdy już przygotujesz odpowiedni materiał do siewu i rozpoczniesz jego uprawę, koniecznie zwróć uwagę na: 

  • odpowiedni poziom odżywienia gleby (nie należy siać ogórków w tzw. zmęczonej ziemi);

  • podlewanie, ponieważ zarówno przesuszone, jak i przelane krzaczki mogą wydawać gorzkie owoce (główne zasady są dwie – po okresie suszy nie podlewa się krzaczków zbyt obficie, a w upały wykorzystuje się do tego lekko ogrzaną słońcem wodę, by nie doznały one szoku termicznego);

  • moment zbiorów – nie zwlekaj ze zbieraniem plonów zwłaszcza wtedy, gdy uprawie towarzyszą susza i upały, lepiej zebrać średnio dojrzałe, chrupkie i pachnące ogórki niż gorzkie w smaku, duże owoce;

  • porę dnia wybraną do zbiorów – najlepiej rób to rano, ponieważ w południe i później, gdy słońca jest dużo, procesy wytwarzania kukurbitacynów są wyraźnie wzmożone. 

Dziadek podpowiedział mi, co zrobić, żeby ogórki nie gorzkniały. Okazało się, że duże znaczenie ma to, czym je nawiozę. Kompost, szczególnie ten wytworzony samemu i w pełni naturalny, zawiera cenne składniki odżywcze takie, jak np. potas. Związek ten wspomaga magazynowanie wody przez ogórki, a sam kompost poprawia parametry wodne oraz wartość podłoża.

Jeśli martwisz się, że naturalnych absorbentów, czyli substancji zbierających wodę w kompoście będzie zbyt mało, do podłoża przygotowywanego pod uprawę ogórków dodaj trochę hydrożelu ogrodniczego, glinki do sadzenia lub mączki bazaltowej. Na takiej formie odżywienia i poprawy struktury podłoża skorzystają nie tylko ogórki, lecz także sąsiadujące z nimi rośliny równie mocno narażone na skutki suszy.

ściółkowanie Ściółkowanie ogórków zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się gleby oraz jej wysychaniu. Doskonale sprawdza się dla nich słoma. Fot. popovariel/CanvaPro

Gdy wysiałam moje pierwsze ogórki i wyrosły okazałe, zdrowe sadzonki, wykorzystałam inną radę dziadka, a mianowicie ściółkowanie. Zbliżała się pełnia lata, więc czym prędzej sięgnęłam po słomę, jest najlepsza do ściółkowania ogórków. Możesz ją wykorzystać na grządkach, przyda się też w uprawie doniczkowej na słonecznym tarasie. Ta forma naturalnego okrycia uchroni ziemię przed nadmiernym nagrzewaniem się oraz momentalnym wysychaniem tuż po podlaniu.

Masz już na krzaczkach masę dorodnych, pachnących letnią świeżością owoców? Teraz tylko umiejętnie je zerwij, ponieważ istnieje spore ryzyko, że ściskając ogórki, sprawisz, że gorzka nuta mimo wszelkich starań i tak się pojawi. Zrywaj owoce delikatnie, chwytając za ogonki tuż przy łodyżce, a w smaku będą takie, jak u dziadka z działki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak przyspieszyć wzrost ogórków gruntowych? Przygotuj naturalny stymulator

Czym ściółkować ogórki i po co to robić? Najlepsze ściółki do ogórków gruntowych

Co liście pomidorów mówią o stanie rośliny? Dlaczego liście pomidorów się zwijają, żółkną, mają plamy?

Żywa ściółka w ogrodzie warzywnym – czy warto ją stosować? Zalety i wady mulczowania roślinami

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.