Porady ogrodnicze
Wiele osób decyduje się na uprawę ogórków, bo zebrane z własnej grządki są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Kluczem do sukcesu jest nie tylko prawidłowe wysianie nasion, lecz także dobór właściwej odmiany. Kiedy siać warzywa? Jakie są najlepsze odmiany ogórka gruntowego? Sprawdź, o czym należy pamiętać, zanim przystąpisz do siewu.
Czytaj artykułKwitnące pnącza to rośliny o niebywałym wyglądzie i szerokim zastosowaniu. Mogą skutecznie maskować niezbyt estetyczne ściany garażu czy domu, oplatać ogrodowe altany lub zdobić pergole i inne konstrukcje. Wybierz odpowiednie rośliny i zaplanuj ich posadzenie.
Czytaj artykułWprawdzie zima jeszcze trwa, ale już powoli zaczynamy zaopatrywać się w nasiona. Zazwyczaj zwracamy uwagę jedynie na odmianę rośliny, nasz wzrok przyciągają kolorowe zdjęcia. Opakowania do nasion zawierają jednak dużo więcej opisów. Wyjaśniamy, które z nich co oznaczają i jak je interpretować.
Czytaj artykułCzeczotka, niewielki ptak o niezwykle ciekawym wyglądzie oraz żywiołowym usposobieniu, to gatunek wzbudzający zainteresowanie wszystkich ornitologów. Jest hałaśliwa i bardzo towarzyska, a jej głos trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Cechą charakterystyczną tego urokliwego stworzenia jest mała, czerwona czapeczka, która pozwala bez wahania je rozpoznać. Gdzie występuje czeczotka i jakie ma zwyczaje? Dowiedz się wszystkiego na temat tego fascynującego ptaka.
Czytaj artykułObierki z ziemniaków, najczęściej traktowane jako zwykły odpad kuchenny, stanowią źródło cennych składników odżywczych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że możemy wykorzystać je do nawożenia roślin – zarówno doniczkowych, jak i tych, które rosną w naszych ogrodach. Skórki warto zacząć gromadzić już zimą, aby wiosną zasilić nimi uprawy na grządkach. Jak stosować obierki z ziemniaków do roślin? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Czytaj artykułJak rośnie papryka? Rozsady to jedyny sposób, aby uzyskać bogate plony w naszej szerokości geograficznej. Papryka jest rośliną ciepłolubną, dlatego jej siew najlepiej przeprowadzić w domu, gdzie zapewnisz jej odpowiednie warunki do wzrostu. Dopiero kiedy rozsady będą gotowe, a przymrozki pójdą w niepamięć, możesz ją posadzić na stałe miejsce. Kiedy siać paprykę i jak dbać o rozsady? Sprawdź, kilka najważniejszych zasad.
Czytaj artykułKażdego roku masz problem ze szkodnikami w swoim ogrodzie warzywnym? A może twoje warzywa obumierają z powodu chorób grzybowych? Kluczem do sukcesu w uprawie może okazać się płodozmian. W tym roku dobrze zaplanuj swój ogród warzywny. Ważne jest nie tylko to, co posadzisz obok siebie, ale także jakie miejsce dane warzywo zajmowało rok temu. Dowiedz się, co to jest płodozmian i jak go wykorzystać w swoim ogrodzie warzywnym?
Czytaj artykułOgórki to rośliny ciepłolubne, które źle znoszą nocne przymrozki. Nie lubią też temperatur poniżej 13 stopni Celsjusza. Pod tym względem są nawet nieco bardziej wybredne niż pomidory. Ich wysiew w domu sprawi, że ogórkowe plony zbierzemy dwa tygodnie wcześniej. Kiedy i jak siać ogórki na rozsadę? Liczy się nie tylko termin.
Czytaj artykułMiedzian na drzewa owocowe – kiedy pryskać? Jakie krzewy i drzewka owocowe można pryskać miedzianem?
Miedzian to jeden z najpopularniejszych środków ochrony roślin, jaki możemy stosować w swoich przydomowych sadach. Fungicyd ten służy do zwalczania chorób grzybowych oraz bakteryjnych m.in. na drzewach i krzewach owocowych, choć często wykorzystywany jest również zapobiegawczo. Kiedy stosować miedzian na drzewka owocowe? Jak używać tego środka i jakie gatunki można nim pryskać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj artykułWysiewanie pomidorów na rozsady to wbrew pozorom nic trudnego. Dzięki temu będziemy się cieszyć ich plonami dużo wcześniej. Satysfakcja z takich własnoręcznie wysianych roślinek jest ogromna, a koszt całego procesu o wiele niższy niż kupno sadzonek. Wyjaśniamy, kiedy i jak siać nasiona pomidorów w domu i jak pielęgnować rozsady.
Czytaj artykułMarzą ci się kolorowe rabaty w ogrodzie, które są pełne kwitnących kwiatów? Dobór gatunków to dopiero pierwszy krok, aby móc podczas całego sezonu cieszyć się widokiem ulubionych roślin. Ważny jest również odpowiedni moment wysiewu kwiatów. Jest on szczególnie istotny w przypadku tych nasion, które wysiewa się wprost do gruntu. Jakie gatunki się do tego nadają? Kiedy siać kwiaty w ogrodzie? Poznaj kompletny terminarz i zaplanuj pracę na kolejne miesiące.
Czytaj artykułStyczeń to doskonały moment na rozpoczęcie przygotowań do nowego sezonu w ogrodzie. W tym miesiącu wielu z nas decyduje się na pierwszy wysiew nasion. Zdarza się jednak, że założona na początku roku rozsada na parapecie sprawia problemy. Dlaczego rośliny słabo rosną lub nasiona wcale nie kiełkują? Jakie są alternatywne metody siewu w styczniu i czy warto je rozważyć? Podpowiadamy.
Czytaj artykułWśród pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny można wymienić zakwitające przebiśniegi. Małe, białe kwiatki o dzwonkowatym kształcie pojawiają się bardzo wcześnie, dlatego czasem towarzyszą im jeszcze resztki topiącego się śniegu. Poznaj bliżej te rośliny i sprawdź, czego będziesz potrzebować, by wprowadzić je do swojego ogrodu.
Czytaj artykułChcesz, aby twój ogród pięknie prezentował się późną jesienią i zimą? Posadź w nim oczar wirginijski. To jeden z niewielu gatunków krzewów, który swoje pachnące i żółte kwiaty wypuszcza dopiero w październiku. Roślina ta nazywana jest także Złotem Indian. Wszystko z powodu cennych właściwości leczniczych, które wykorzystywane są także dziś w leczeniu wielu chorób. Sprawdź, jak uprawiać oczar wirginijski we własnym ogrodzie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 436
- Następna