Porady ogrodnicze
Kolorowy ogród i balkon to marzenie wielu wielbicieli roślin. Okazuje się, że odpowiednio pielęgnowane kwiaty będą kwitły nieustająco przez cały okres wegetacyjny. Oznacza to, że będziemy mogli cieszyć się ich kolorami od wiosny aż do późnej jesieni. Wystarczy trzymać się kilku zasad, a nasze kwiaty zmogą dopiero pierwsze mrozy.
Czytaj artykułPrzyciąga wzrok feerią barw i oryginalnym kształtem kwiatów. Urzekający floks Drummonda to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych ozdób przydomowych rabat. To prawdziwa gratka dla osób poszukujących roślin kwitnących przez całe lato – płomyk Drummonda cieszy wzrok kolorowymi płatkami od czerwca nawet do września! Podpowiadamy, jak uprawiać floks Drummonda i jakie ma zastosowania w ogrodzie.
Czytaj artykułSezon ogórkowy w pełni. Nie od dziś wiadomo, że warzywa z własnego ogródka smakują najlepiej. Niestety uprawa ogórków może sprawić trudności niejednemu ogrodnikowi, zwłaszcza tym początkującym. Wszystko za sprawa chorób, które mogą zaatakować nasze uprawy. Jak rozpoznać, że ogórki chorują? Co zrobić, aby uzyskać dobre plony? Poznaj naturalne sposoby na choroby ogórków.
Czytaj artykułDobroczynne właściwości żywokostu są znane ludzkości od czasów starożytnych. Mimo to bywa uznawany za chwast, gdyż rośnie prawie wszędzie. Okazuje się, że żywokost znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Jego właściwości można też wykorzystać w ogrodnictwie. W tym celu warto przygotować gnojówkę. Podpowiadamy, jak i do czego stosować żywokost w ogrodzie.
Czytaj artykułBorówka amerykańska to roślina, której uprawa może przysporzyć kłopot. Jest za to niezwykle cenna. Jej owoce są niezwykle smaczne i zdrowe. Warto poznać zasady jej odpowiedniej pielęgnacji, a także rozmnażania. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli zapewnić sobie każdego lata moc borówek.
Czytaj artykułPomidory uprawiane z przeznaczeniem na sosy, przeciery i soki powinny być mięsiste, aromatyczne oraz zawierać dużą ilość suchej masy. Sprawdźcie, jakie odmiany pomidorów idealnie sprawdzą się na przetwory.
Czytaj artykułDawniej traktowano mieczyki jako ochronne talizmany. Gladiatorzy wnosili je na arenę, wierząc, że to pomoże im przeżyć walkę. Dziś rośliny te doceniane są głównie za walory estetyczne swych intensywnie kolorowych kwiatów. Uprawiane w ogrodzie, wzbudzą zazdrość niejednego sąsiada. Podpowiadamy więc, jak sadzić mieczyki tak, by się nie przewracały i podajemy zasady prawidłowej pielęgnacji mieczyków podczas kwitnienia.
Czytaj artykułCięcie krzewów owocowych jest jedną z tych czynności, którą trzeba regularnie powtarzać, aby w odpowiedni sposób zadbać o wzrost i obfite plonowanie roślin w kolejnym roku. Przycinanie porzeczek po zbiorach to niezbędny zabieg, który pozwoli na produkcję zdrowych pędów na wiosnę, wesprze ich odporność na choroby, a także poprawi jakość owoców zebranych latem. Dowiedz się, jak pielęgnować porzeczki czarne i kolorowe po sezonie.
Czytaj artykułCzosnek to prawdziwy superfood pełen witamin i minerałów. Ma wiele właściwości leczniczych, a jego intensywny smak i aromat może wzbogacić niemal każdą potrawę. Chcąc zachować świeżość czosnku na długi czas, warto zadbać o jego prawidłowe przechowywanie. Nasze babcie miały sprawdzone sposoby, by przedłużyć świeżość tych pachnących główek. Niektóre z nich są stosowane do dziś.
Czytaj artykułWrotycz pospolity to wieloletnia bylina powszechnie występująca na terenie Polski. Jak sama nazwa wskazuje, można go spotkać wszędzie: na nieużytkach, polach, łąkach, w parkach, ogrodach, a nawet lasach. Okazuje się, że roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Podpowiadamy, jak przygotować gnojówkę z wrotyczu oraz do czego ją stosować.
Czytaj artykułUprawa kopru jest naprawdę nieskomplikowana. Małym nakładem pracy otrzymamy pyszne i aromatyczne zioło. Jednakże małe błędy mogą sprawić, że zioło będzie mieć blady, żółty kolor. Może zostać również zahamowany wzrost. Oto najczęstsze przyczyny żółknięcia kopru, który nie chce rosnąć.
Czytaj artykułPomidory w zasadzie nie są zbyt trudne w uprawie. Niestety dość często padają ofiarami różnych chorób. Jedną z nich jest septorioza, która może powodować obniżenie plonów. Czym się objawia i jak ją zwalczyć? Ogrodnik zdradza skuteczny sposób na septoriozę na pomidorach, dzięki któremu raz na zawsze zapomnisz o problemie.
Czytaj artykułOgórki mogą kwitnąć obficie, lecz nie zawiązywać owoców. Za główną przyczynę uznaje się nieprawidłowe nawożenie. Niezawiązywanie owoców ma jeszcze kilka przyczyn. Poznaj je wszystkie i sprawdź naturalne odżywki do nawożenia ogórków. Wybierz najlepszą dla swoich roślin.
Czytaj artykułMówi się o nim, że jest połączeniem świerszcza z kretem. Turkuć podjadek - bo tak nazywa się ten wyjątkowy owad – latem może doprowadzić nasze uprawy do ruiny. Samotny nie stanowi większego zagrożenia. Jednak żerując na grządkach chmarami, może skutecznie zniszczyć nasze plony. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko pozbyć się turkucia podjadka ze swojego ogrodu.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 429
- Następna