Porady ogrodnicze
Uprawa tego warzywa dyniowatego w ogrodzie nie bez powodu nie traci na popularności. Cukinia przez całe lato rodzi dorodne, niezwykle smaczne owoce – z jednego krzaka możemy zebrać ich nawet 20 kg! Czasem się jednak zdarza, że rośliny marnieją oraz nie plonują zgodnie z oczekiwaniami. Dlaczego cukinia wygląda coraz gorzej i nie owocuje? Jak pobudzić ją do plonowania? W artykule zdradzamy najlepsze sposoby zwalczania jednej z najczęstszych chorób cukinii, która zagraża naszej uprawie. Podpowiadamy także, jak postępować z roślinami po ustaniu choroby.
Czytaj artykułŚrodek lata to najlepszy okres na pozyskiwanie sadzonek hortensji. Sprawdź, w jaki sposób możesz pozyskać nowe sadzonki i zapewnić sobie piękne krzewy w przyszłym sezonie. Poznaj zasady pielęgnowania młodych roślin i nie pozwól, aby zmarniały jesienią.
Czytaj artykułTradycyjne żywopłoty z popularnych roślin zimozielonych mają wielu zwolenników, ale czy istnieją propozycje dla osób poszukujących mniej znanych, alternatywnych rozwiązań? Zdecydowanie tak! Zielona ściana z bambusa to prawdziwa gratka dla ogrodników chcących wprowadzić do swojej przydomowej przestrzeni nieco egzotyki. W niniejszym artykule podpowiadamy, jaki bambus wybrać na żywopłot i jak pielęgnować tę oryginalną roślinę. Zachęcamy do lektury!
Czytaj artykułPyszne i soczyste pomidory z własnej grządki to marzenie każdego posiadacza ogródka warzywnego. Niestety krzaki te bywają dość kapryśne, a ich uprawa może sprawiać trudności. Zmienna pogoda oraz różnego rodzaju choroby potrafią skutecznie zniszczyć uprawy i pozbawić nas dorodnych owoców. Jak ratować pomidory? Doświadczony ogrodnik ma cenne rady.
Czytaj artykułŚrodek lata nie jest uznawany za moment rozpoczęcia uprawy roślin, a zwłaszcza – ozdobnych kwiatów. Jednak warto się przekonać, że to doskonały czas na sadzenie, rozmnażanie i przenoszenie na nowe stanowiska wielu kwitnących gatunków. Jakie kwiaty sadzić w sierpniu i jak je pielęgnować? Poznaj listę najciekawszych odmian, które upiększą twój ogród w tygodniach poprzedzających nadejście pierwszych jesiennych przymrozków.
Czytaj artykułWiele osób, zwłaszcza początkujących ogrodników, uważa że latem nie można już nic siać. Jednak to błąd! Po zakończeniu zbiorów bobu, fasolki szparagowej, kopru czy sałaty z powodzeniem można nadal sadzić rośliny na zbiór jesienny. W ten sposób można znacznie wydłużyć okres korzystania z domowego warzywnika i cieszyć się plonami nawet, gdy z drzew zaczną spadać liście. Dowiedz się, jakie warzywa sadzić.
Czytaj artykułRóże okrywowe zostały wyodrębnione w latach 70. i od jej pory cieszą się niezmienną popularnością. Tak jak inne rośliny okrywowe, tworzą gęste dywany, okrywające skarpy i okalające rabaty. Świetnie utrzymują wilgotność, są barierą dla chwastów i zapobiegają osuwaniu się skarp. Poznaj tajniki pielęgnacji różnych odmian róż okrywowych.
Czytaj artykułHortensje ogrodowe potrafią zachwycać pięknymi kwiatami od czerwca nawet do wczesnej jesieni. Jeśli pragniemy cieszyć nasze oczy ich wyjątkową urodą, musimy o nie odpowiednio zadbać. Przed posadzeniem okazu w gruncie, warto poznać wymagania tej rośliny. Okazuje się, że kluczowe dla przyjęcia się krzewu i jego wzrostu są stanowisko oraz termin sadzenia. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić hortensję ogrodową do gruntu, by długo i ładnie kwitła.
Czytaj artykułGęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie wielu ogrodników. Najlepszą porą na zakładanie naturalnego dywanu jest końcówka lata i początek jesieni. W tym czasie spadają temperatury, więc nie ma już upałów. Ponadto dość często pada, więc ziemia jest cały czas wilgotna. To sprzyja kiełkowaniu nasion. Zastanawiasz się jednak, jak powinien wyglądać cały proces zakładania trawnika? Sprawdź!
Czytaj artykułUdało się zebrać wszystkie plony bobu, fasolki czy kapusty? Pozostała ci pusta grządka po pomidorach, paprykach czy po ogórkach? Ziemia nie powinna pozostać "goła", ponieważ szybko wyrosną na niej chwasty, które będą trudne do usunięcia. Dlatego dobrym pomysłem jest wysianie poplonu, czyli roślin szybkorosnących. W tej roli świetnie się sprawdzą także warzywa. Dowiedz się więcej.
Czytaj artykułGrusza należy do wymagających roślin owocowych. Powszechnie uprawiana w Polsce daje smaczne i wartościowe owoce, które w zależności od odmiany różnią się smakiem, wyglądem oraz wrażliwością na konkretne choroby. Zanim zdecydujesz się na uprawę gruszy, dowiedz się nieco więcej na temat jej podatności na patogeny.
Czytaj artykułLilie ogrodowe to przepiękne rośliny, których kwiaty ozdabiają przydomowe okolice. Niestety wszystkie ich części – kwiaty, liście, łodygi, korzenie – bywają narażone na atak szkodników lub chorób. Jakie infekcje i owady mogą zaatakować lilie ogrodowe? Sprawdź, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i jak je zwalczyć!
Czytaj artykułKażdy marzy o pysznych warzywach z własnego ogrodu. Jeśli chcesz cieszyć się dobrymi plonami, warto zadbać o swoje uprawy. Co robić, a czego unikać, by rośliny zdrowo rosły i obficie plonowały? Poznaj 7 najczęstszych błędów w uprawie warzyw.
Czytaj artykułJak sadzić truskawki latem? Chociaż sezon na te popularne owoce szybko się kończy, dobrą praktyką jest pamiętanie o przygotowaniu nowych sadzonek. Nie powinno się odkładać tego na bardzo późny okres. Podpowiadamy, w jakim momencie najlepiej zająć się sadzeniem, by spodziewać się obfitych plonów.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 434
- Następna