Porady ogrodnicze
W czasach popandemicznych higiena nabrała nowego znaczenia. Większą wagę przykładamy do mycia rąk. Robimy to częściej i uważniej, większą ostrożność zachowujemy w miejscach publicznych, częściej we własnych domach, a szczególnie łazienkach, sięgamy po higieniczne rozwiązania. Jak sprawić, by dbanie o czystość było łatwiejsze?
Czytaj artykułBegonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które zdobią tysiące balkonów i tarasów. Zachwycają różnorodnością kształtów i kolorów, a ich uprawa nie powinna sprawiać trudności. Niestety czasem się zdarza, że begonie przestają kwitnąć i marnieją. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i jak sobie z tym poradzić? Okazuje się, że wystarczy przygotować miksturę, która pobudzi do życia całą roślinę. Przepis na nią jest niezwykle prosty.
Czytaj artykułPrace przy truskawkach nie kończą się wraz ze zbiorami. Po zerwaniu z krzaczka ostatnich owoców przychodzi czas na odchwaszczanie, nawożenie i opryski. W ten sposób przygotowuje się roślinę do sezonu zimowego, a także zapobiega rozwojowi chorób i atakom szkodników. Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się po zbiorach? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPrzycinanie drzew owocowych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre gatunki sadownicze wymagają wyłącznie cięcia wiosennego, inne wiosennego oraz letniego. Po zbiorach, czyli w sierpniu warto przyciąć czereśnie i wiśnie. Dzięki temu korona jest doświetlona, co pozytywnie wpływa na ilość plonów. O czym pamiętać, zabierając się za letnie cięcie wiśni?
Czytaj artykułSierpień to miesiąc, w którym ogrodnicy mogą nieco odetchnąć i cieszyć się plonami, na które pracowali cały rok. To wtedy ogród warzywny ugina się od pomidorów, ogórków, papryki, fasolki czy cukinii, a rabaty kwiatowe zachwycają wielobarwnymi kompozycjami. Są jednak prace w ogrodzie i na działce, które należy wykonać między chwilami relaksu. Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na sierpień.
Czytaj artykułChoroby pomidorów to niestety długa lista zagrożeń dla rośliny. Plamy, czarne owoce czy poskręcane liście to tylko kilka z ich objawów. Niestety czasem może być już za późno na skuteczną reakcję. Warto więc wcześniej poznać choroby pomidorów i sposoby ich zapobiegania przynoszące sukcesy. Podpowiadamy również, co szczególnie istotne, jak rozpoznawać konkretne przypadki chorób pomidorów, by skutecznie zareagować.
Czytaj artykułPrawidłowo pielęgnowana lawenda może kwitnąć od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Ma charakterystyczne, pięknie pachnące, fioletowe kwiaty, które nadają uroku rabatom i przepięknie wyglądają w donicach. Zdarza się jednak, że roślina, która miała być ozdobą ogrodu, nie zakwita. Co to oznacza? Dlaczego lawenda wąskolistna nie kwitnie? Wyjaśniamy!
Czytaj artykułLobelia może być uprawiana w ogrodzie, ale dużo lepiej prezentuje się na balkonach czy tarasach. Kaskady jej zwisających, drobnych kwiatów wyglądają, jakby wręcz kapały z barierek balkonu. Nie jest to kwiat szczególnie trudny w uprawie, jednak wymaga pewnych zabiegów, które zapewnią jego długie kwitnienie. Wyjaśniamy, jak pielęgnować lobelię, by jak najdłużej cieszyła nasze oczy.
Czytaj artykułZłotook to pożyteczny owad odwiedzający ogrody wiosną i latem, prawie niewidoczny ze względu na zieloną barwę, wtapiającą się w otoczenie zieleni. Złotook bardzo często przylatuje do domów, ponieważ szuka miejsca do przezimowania. Tego owada nie powinniśmy zabijać, ponieważ zjada mszyce i inne szkodniki. Jakie owady są jego przysmakiem?
Czytaj artykułLiatra kłosowa to piękna bylina, która latem przyciągnie do ogrodu rój motyli. Posadzić warto ją z uwagi na urodziwe kwiatostany, które swym kształtem przypominają… maczugi. Roślina nada działce egzotycznego wyglądu, a jej uprawa nie będzie problematyczna. Wystarczy zastosować kilka sprytnych trików.
Czytaj artykułSamodzielna uprawa pomidorów koktajlowych w przydomowym ogródku lub balkonowej donicy może być niezwykle satysfakcjonująca. Aby jednak tak się stało, musimy znać tajniki pielęgnacji tych roślin. Obfite plonowanie zagwarantuje nam nie tylko właściwie dobrane podłoże, podlewanie, nawożenie czy stosowanie środków ochrony roślin. Kluczowe okazuje się... przycinanie pomidorów koktajlowych. Dowiedz się, co daje nam ten zabieg i jak go przeprowadzić, nie uszkadzając krzaczków.
Czytaj artykułSól jest niezastąpiona w każdej kuchni. Ta cenna przyprawa podkreśla smak potraw, a także jest naturalną substancją konserwującą. Niewiele osób jednak wie, że sól może pomóc w pielęgnacji ogrodu – skutecznie zwalcza szkodniki, a jednocześnie chroni rośliny przed chorobami. Co więcej, może być używana jako nawóz do warzyw. Sprawdź, jak wykorzystać sól w ogrodzie.
Czytaj artykułCebula jest jednym z głównych składników polskiej kuchni. Warzywo to stanowi bazę wielu zup, służy jako dodatek do mięs, a jego zdrowotne właściwości pomagają w leczeniu niektórych chorób. Cebulę można uprawiać w ogródku, jednak warto poznać podstawowe zasady jej pielęgnacji m.in. nawożenie w lipcu. Czym nawozić cebulę?
Czytaj artykułWysuszony trawnik jest efektem suchego i upalnego lata, które daje się we znaki niemal wszystkim roślinom. Odpowiednia pielęgnacja pozwala uniknąć tego problemu. Jeśli jednak trawa jest sucha, to powinniśmy zastosować pewne zasady, aby ją odratować. Jak uratować przesuszony trawnik? Poznaj najlepsze metody.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 429
- Następna