Porady ogrodnicze
Ściółkowanie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dlaczego i czym najlepiej „podsypywać” rośliny, przeczytacie poniżej.
Czytaj artykułOd 12 do 15 maja przypada czas tzw. „zimnych ogrodników”. Przysłowia ludowe mówią, że to ostatni okres wiosennych chłodów. I zazwyczaj się nie mylą. Obserwacje dowodzą, że ochłodzenie w połowie maja jest zjawiskiem klimatycznym charakterystycznym dla środkowej Europy, kiedy następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i nad nasz kraj zaczyna napływać zimne powietrze z obszarów polarnych.
Czytaj artykułKret, nornice i ślimaki w ogrodzie to prawdziwe utrapienie. Bardzo często walka z nim trwa całymi tygodniami i gdy już nam się wydaje, że przepędziliśmy szkodniki z ogrodu, ni stąd, ni zowąd na środku naszego trawnika pojawia się ogromny, szpecący kopiec a liście ulubionych krzewów znowu są zjedzone do połowy.
Czytaj artykułNie musimy planować dalekich podróży, aby wypocząć – wystarczy nam do tego własny ogród. Przygotujmy otaczającą nas przestrzeń na wiosnę: posprzątajmy ogród i pomalujmy meble na niecodzienne kolory.
Czytaj artykułLilak, zwyczajowo nazywany bzem, jest symbolem maja. Wtedy to właśnie rozkwita i uwodzi, zarówno atrakcyjnym wyglądem, jak i pięknym zapachem. Jak należy go pielęgnować?
Czytaj artykułZespół hiszpańskich naukowców z Kantabryjskiego Instytutu Biomedycyny i Biotechnologii okrył, że gąsienica motyla zwanego barciakiem większym lub molem woskowym (Galleria mellonella) potrafi zjadać jedno z najbardziej odpornych i powszechnie używanych tworzyw sztucznych – polietylen oraz powodować jego rozkładanie się - taką informację opublikowało naukowe czasopismo "Current Biology".
Czytaj artykułZapomnijmy o pustych i brzydkich donicach na balkonie w okresie zimowym. Jest wiele gatunków roślin, które są odporne na mróz, niedostatek wody i silny wiatr. Słowem, są najmniej wymagające, za to pięknie ozdobią twój balkon, kiedy za oknem sypie śnieg.
Czytaj artykułW jaki sposób ochronić miskanty czy rozplenice przed mrozami? Co jest podstawą do tego, by nasze trawy ozdobne bezpiecznie przezimowały?
Czytaj artykułPierwsze przymrozki nie są straszne, ale temperatura poniżej zera w ciągu dnia jest sygnałem, by zacząć okrywać rośliny na zimę. Zobacz, jak wykonać jesienne cięcie lawendy i zabezpieczyć krzew przed zbliżającą się zimą.
Czytaj artykułListopad to doskonały czas na zakładanie trawnika. Musimy jednak zabrać się do zadania z rozwagą. Przez błędy, które popełnimy teraz, będziemy pokutować na wiosnę. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej popełnianych pomyłek oraz sposoby na ich uniknięcie.
Czytaj artykułW każdym ogrodzie znajdzie się miejsce choćby na jedno drzewko. Trzeba tylko wybrać odpowiedni gatunek. Na szczęście duża liczba odmian dostępnych w sprzedaży pozwala wybrać odpowiednią roślinę na każdą, nawet bardzo małą działkę.
Czytaj artykułRododendron molle, czyli różanecznik japoński wywodzi się z Japonii, gdzie w naturze dorasta do 2 m wysokości. Ozdobą krzewu są zarówno liście, jak i kwiaty. Liście, ciemnozielone, od spodu sinawe, przebarwiają się jesienią, urzekając gorącymi odcieniami – od żółtego, poprzez pomarańczowy, do czerwonego. W kwietniu i w maju krzewy obsypane są lejkowatymi kwiatami w odcieniach pomarańczowych. W Polsce popularne są różne zimozielone odmiany.
Czytaj artykułOgródek działkowy, ogród przy mieszkaniu w bloku, niewielki balkon czy też zielona przestrzeń wokół domu na wsi – nieważne, jakiej wielkości jest Twój ogród. Jeżeli uwielbiasz sadzić rośliny, pielęgnować je i odpoczywać wśród kwiatów, krzewów i drzew, przydadzą Ci się aplikacje ogrodnicze. Oto trzy aplikacje na smartfona, dzięki którym dbanie o rośliny stanie się łatwiejsze.
Czytaj artykułOgród to magiczne miejsce. Wszyscy uwielbiamy relaksować się wśród ozdobnych roślin i szmaragdowozielonych trawników. Sztukę aranżowania tej przestrzeni do perfekcji opanowali Szwedzi. Najpiękniejsze ogrody znaleźć można stosunkowo blisko Polski, w regionie Skania, w południowej Szwecji. Zobaczcie miejsca, które przyciągają tysiące turystów.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 390
- Następna