Przywrotnik pospolity to roślina, którą możemy obecnie spotkać na łąkach, polach i pastwiskach. Ma żółtozielone kwiatki, które można oglądać od maja do września. W okresie kwitnienia zbiera się całe ziele.
Historia magicznego ziela
Maria Treben, niemiecka zielarka pisze w swojej książce "Apteka Pana Boga", że przywrotnik w tradycji ludowej był nazywany płaszczem Matki Boskiej i najlepszym przyjacielem kobiet. Germani natomiast ziele to poświęcili bogini imieniem Frigga, do której modlono się w przypadku kobiecych dolegliwości. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa przywrotnik stał się zielem Panny Marii.
W literaturze można spotkać się również z zapisami Alchemików, którzy zbierali rosę znajdującą się na liściach przywrotnika, która z założenia miała przynieść im rozwiązanie problemu dotyczącego kamienia filozoficznego. Według tradycji ludowej roślina ta pomaga również w problemach z przepukliną (gotowac przez 4 minuty i pić, dopóki problem nie zniknie).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Szwajcarski ksiądz Kunnzle podkreśla: "Dwie trzecie operacji kobiecych byłoby zbędnych w wypadku wcześniejszego i dłuższego stosowania tego ziela, ponieważ leczy ono wszystkie stany zapalne podbrzusza".
Dzięki zawartym składnikom aktywnym (garbniki, gorycze, woski, żywice, saponiny, sole mineralne oraz kwasy organiczne) roślinę tą stosuje się w przypadku: bólu brzucha, wzdęć, braku łaknienia, w bolesnym miesiączkowaniu, w biegunce, w upławach.
Apteka w ogrodzie:ostropest plamisty Przeczytaj»
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Dodatkowo przywrotnik ma działanie regenerujące naczynia krwionośne, zmniejsza przebarwienia skóry, stany zapalne, siniaki i obrzęki stawów, zwiększa elastyczność naskórka, przyspiesza gojenie się ran. Stosuje się go również do walki z trądzikiem różowatym. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Zewnętrznie stosuje się go również do okładów na rany oraz przy stanach zapalnych spojówek.
Przywrotnik charakteryzuje się przyjemnym, balsamicznym zapachem oraz cierpkim smakiem. Zbiera się jego liście oraz kwiaty. Napary najlepiej sporządzać ze świeżych roślin, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybierając się na łąkę, nazbierać więcej ziela. Można go zasuszyć i mieć pod ręka przez cały rok. Jeśli jednak nie chcesz zbierać ziół sama, suszony przywrotnik dostępny jest w każdej aptece. 25 gramowe opakowanie kosztuje około 4 zł. W internecie znajdziemy także sok z tej rośliny. Warto go pić oraz stosować antyseptyk do jamy ustnej. Zwłaszcza podczas zapalenia dziąseł i krtani.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
PRZYDATNE PRZEPISY
Kompres na zmiany skórne
Ziele przywrotnika należy zmielić i wymieszać z olejem np. lnianym. Taką mieszanką nasączamy wacik kosmetyczny i przykładamy do miejsc ze zmianami skórnymi np. trądzikiem, liszajem, siniakami, obrzękami czy łuszczycą.
Tonik do twarzy
Zmiel ok. dwóch łyżeczek ziela przywrotnika i zalej szklanką wrzącej wody, gotuj w garnuszku ok. 5 minut. Po ostygnięciu odwar przesącz. Na 250ml odwaru dodaj ok. 1 łyżeczkę spirytusu salicylowego. Taka mikstura ma działanie ujędrniające, ściągające, przeciwzapalne, przeciwzaskórnikowe, obkurczające naczynia krwionośne. Kwas salicylowy ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Łagodząca kąpiel z zielem przywrotnika
Wymieszaj 100g ziela przywrotnika z 25 kwiatami rumianku i garścią kwiatów lipy. Całość zalej 2-3 l wody i gotuj powoli ok. 5 min pod przykryciem. Napar odcedzamy, a następnie przelewamy do wanny wypełnionej w 1/3 woda o temperaturze ok.37 stopni.
Taką kąpiel należy zastosować w przypadku przywrócenia elastyczności skórze, podwyższenia odporności, zmniejszenia zmarszczek, blizn i plam na skórze. Co bardzo ważne, przynosi ulgę podczas zaburzeń miesiączkowych, upławów, chorób podbrzusza oraz dolegliwości okresu przekwitania.
Zioła na dobry nastrój i nie tylko! Przeczytaj»
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Maseczka
W aptekach możemy spotkać maseczki z nasion przywrotnika. Nie zawahaj się jej kupić. Działa bowiem łagodząco, zmniejsza opuchliznę oraz likwiduje przebarwienia skórne. Możesz również sama przygotować taki kosmetyk w domu.
Czubatą łyżkę ziela zmiel i zalej gorącą wodą. Odczekaj 30 minut, odcedź. Jeżeli posiadasz glinkę, na 1 łyżkę glinki dodaj dwie łyżeczki naparu. Wymieszaj i nałóż na twarz. Jeżeli nie posiadasz glinki, to do naparu warto dodać dwie łyżki płatków owsianych tak, aby rozmiękły. Gotową papkę nałóż na twarz. Po 10-15 należy zmyć naszą naturalną maseczkę.
Herbatka na choroby kobiece wg. Stefanii Korżawskiej
(ziele przywrotnika 50 g / kwiat jasnoty białej 50 g/ woda)
Wymieszane zioła, zalej wodą i gotuj przez ok. 15 minut. Po zagotowaniu, napar należy odcedzić i pić ciepły w ciągu dnia. Należy zastosować proporcję: 3 szklanki wody na 3 łyżki ziół.