Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ceny czereśni biją rekordy. Uprawa w domu jest tania i owocna

Czereśnie zachwycają soczystym, słodkim i chrupiącym miąższem okrytym aksamitną czerwoną skórką. Trudno przejść obok nich obojętnie. Nic dziwnego, że są tak chętnie sadzone w ogrodach. Jednak nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca na dorodne drzewo. Na szczęście jest rozwiązanie, a jest nim czereśnia kolumnowa! Dowiedz się więcej. 

Ceny czereśni biją rekordy. Uprawa w domu jest tania i owocna
Czereśnie kolumnowe wyróżniają się wyjątkowym pokrojem Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Czereśnie kolumnowe – opis 

Czereśnie kolumnowe należą do grupy karłowych roślin o wyjątkowym pokroju. Nie tworzą one tradycyjnej, rozłożystej korony. Zamiast niej wzdłuż pnia, czyli przewodnika, wyrastają krótkopędy, na których rozwijają się wspaniałe owoce.

Te drzewa owocowe wyróżniają także niewielkie wymiary. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą osiągnąć wysokość od 1 do 3 m i od 60 do 80 cm szerokości. To sprawia, że czereśnie kolumnowe zmieszczą się w każdym, nawet niewielkim ogrodzie. Co więcej, mogą być one z powodzeniem sadzone w donicach i umieszczone np. na tarasie lub balkonie. Dzięki temu można wykorzystywać te drzewa owocowe jako alternatywę np. dla ozdobnych krzewów.  

Czereśnie kolumnowe – najsmaczniejsze odmiany 

Popularność czereśni kolumnowych z roku na rok rośnie. Powodem tego jest nie tylko atrakcyjny pokrój, ale także niska cena sadzonki. Drzewko o wysokości ok. 150 cm można z powodzeniem kupić już za mniej niż 20 zł! Wśród najchętniej wybieranych odmian znajdują się: 

 • Victoria – osiąga do 3 m wysokości i ma słodkie, jędrne oraz ciemnoczerwone, wręcz czarne owoce. Dojrzewają one w sierpniu, 
 • Sam – tworzy duże, sercowate owoce z czerwonym miąższem. Dość szybko dojrzewają – czas zbiorów przypada na lipiec, 
 • Silva – może urosnąć na wysokość 2,5 m. Jej gałęzie obsypują się jasnoczerwonymi owocami w kształcie serca, które dojrzewają w połowie wakacji. 

Wszystkie odmiany czereśni kolumnowych są samopylne. W związku z tym wystarczy jedno drzewko w ogrodzie, aby móc cieszyć się smacznymi owocami w sezonie. 

Czereśnie kolumnowe – stanowisko i podłoże 

Drzewa owocowe o kolumnowym pokroju nie są roślinami wymagającymi w uprawie. Dzięki temu mogą być z powodzeniem hodowane nawet przez początkujących ogrodników. Oto czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. 

 • Nasłonecznione, osłonięte od wiatru stanowisko – czereśnie kolumnowe wymagają dużo słońca. Dzięki temu wszystkie owoce dojrzewają w tym samym czasie oraz są słodkie i soczyste. W związku z tym drzewa najlepiej umieścić w centralnej części ogrodu, gdzie będą równomiernie oświetlone z każdej strony. Warto również zadbać o ochronę od wiatru – pod naporem powietrza i ciężarem owoców, pędy mogą się złamać. Jednocześnie pamiętaj, że jeśli posadzisz czereśnie w cieniu, przestaną rosnąć i owocować. Dodatkowo mogą stać się łatwym celem dla szkodników i patogenów wywołujących choroby grzybowe. 
 • Spulchniona, żyzna gleba o obojętnym lub lekko kwaśnym pH – aby rośliny mogły się dobrze ukorzenić i dawać obfite plony, potrzebują dużej ilości składników mineralnych. Dlatego przed posadzeniem trzeba wymieszać ziemię ogrodową np. z przekompostowanym obornikiem i mączką bazaltową, która delikatnie zobojętni podłoże. Dzięki temu zapewnisz drzewom dobry start.  

Takie same wymagania należy spełnić zarówno w przypadku czereśni, które są sadzone w gruncie, jak i w donicach. 

Czereśnie kolumnowe – pielęgnacja 

Aby uzyskać dorodne, soczyste owoce, trzeba o czereśnie dbać już od pierwszego dnia po zasadzeniu. Bardzo ważne jest, aby regularnie je podlewać, zwłaszcza przez pierwsze tygodnie od umieszczenia w gruncie lub donicy. Dzięki temu rośliny będą mogły się ukorzenić i wzmocnić.  

Nawadnianie należy kontynuować latem podczas upałów, a także zimą, gdy okres bez śniegu i deszczu trwa od kilku dni. Dzięki temu unikniesz problemu z tzw. suszą fizjologiczną. Starszych okazów nie trzeba tak często podlewać. Wyjątek stanowią drzewa uprawiane w donicach, które nie mogą czerpać wody z głębokich warstw ziemi. Te rośliny należy nawadniać systematycznie nawet 2-3 razy w tygodniu. 

Dla równomiernego rozwoju czereśni kolumnowych bardzo ważne jest także regularne nawożenie. Drzewa: 

 • posadzone w gruncie należy każdego roku, wiosną obsypać kompostem – dzięki temu uzupełnisz podłoże w istotne składniki mineralne, 
 • uprawiane w donicach trzeba dokarmiać co 2-3 tygodnie – najlepiej wykorzystać do tego naturalny preparat wieloskładnikowy.  

Nie mniej istotnym elementem pielęgnacji czereśni kolumnowych jest ich przycinanie. Aby pobudzić roślinę do rozwoju, utrzymać jej elegancki pokrój i zapobiec rozwojowi chorób grzybowych, trzeba każdego roku skracać jej pędy. Najlepiej robić to czystym, dobrze zaostrzonym narzędziem, wczesną wiosną, zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny.  

Dodatkowo należy pamiętać o usuwaniu wszystkich chorych, zniekształconych i obumarłych części roślin. Dzięki temu zapobiegniesz rozwijaniu się patogenów i szkodników, które mogłyby się przenieść na inne okazy w ogrodzie. 

Czereśnie kolumnowe należy regularnie nawozić Fot. 123RF/PICSEL

Czereśnie kolumnowe – sadzenie 

Aby z sukcesem uprawiać czereśnie kolumnowe, trzeba nie tylko wybrać odpowiednie miejsce i zadbać o jakość podłoża, ale także właściwie je zasadzić. Jeśli kupiłeś drzewa z tzw. "gołym" korzeniem, najlepiej będzie, jeśli posadzisz je jesienią. Natomiast, jeśli masz rośliny w donicach, możesz umieścić je w gruncie w dowolnym momencie podczas sezonu wegetacyjnego.  

Jednak niezależnie od rodzaju sadzonki, powinieneś: 

 • oczyścić miejsce sadzenia z chwastów i wykopać dół o szerokości oraz głębokości od 50 do 60 cm, 
 • spulchnić ziemię i wsypać na dno dołu warstwę keramzytu, aby zapewnić dobry drenaż i zapobiec gniciu korzeni, 
 • umieścić korzenie w dole, a następnie zasypać je przygotowanym podłożem – pamiętaj, aby w tym czasie delikatnie poruszać bryłą. Dzięki temu ziemia równomiernie ułoży się pomiędzy korzeniami, 
 • ugnieść ziemię wokół pnia, aby powstało wgłębienie, które zapobiegnie wyciekaniu wody na boki, 
 • obficie podlać każde drzewo.  

W podobny sposób należy sadzić rośliny w donicach. Jednak zamiast kopania dołu, należy zakupić pojemnik o wymiarach od 50 do 60 cm wysokości i szerokości. Tyle wystarczy, aby korzenie mogły swobodnie się rozwijać.  

Czereśnia kolumnowa – szkodniki i choroby 

Czereśnie kolumnowe, tak jak inne drzewa owocowe w ogrodzie, mogą paść ofiarą szkodników lub chorób. Szczególnie dotkliwe są zgnilizna drzew pestkowych i rak bakteryjny. Prowadzą nie tylko do zniekształcenia owoców i liści, ale także obumierania całych roślin. Oprócz tego niebezpieczne dla okazów są przędziorki, mszyce i szpaki, które przyczyniają się do strat plonu. 

Aby tego uniknąć, należy: 

 • regularnie wykonywać opryski przeciwko chorobom grzybom, jak i te odstraszające szkodniki – bardzo ważne jest, aby aplikować środki chemiczne systematycznie o określonych porach, czyli przed kwitnieniem i po nim, a także po zbiorach, 
 • otoczyć drzewa siatką, aby ptaki nie wyjadały owoców – dzięki niskim rozmiarom czereśni kolumnowych jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku dużych okazów. 

Dodatkowo trzeba dbać o regularne usuwanie porażonych pędów, starych owoców i liści. Dzięki temu patogeny i szkodniki nie będą mieć odpowiednich warunków do rozwoju. Zdecyduj się na uprawę czereśni kolumnowych i zyskaj wspaniałe owoce oraz niesamowitą dekorację ogrodu. Nikt nie przejdzie obok nich obojętnie! 

Przeczytaj:

Jak uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.