Porady ogrodnicze

Cięcie borówki amerykańskiej. Kiedy, jak i po co przycinać borówkę?

Głównym założeniem cięcia krzewów borówek jest pozbycie się zielonych gałązek, które nigdy nie wydadzą owoców i usunięcie starych pędów, a tym samym zrobienie miejsca na przyrosty, które w sezonie będą giąć się pod ciężarem purpurowych kulek. Zapewnij roślinie niezbędne odżywienie, regenerację i przewietrzenie pędów. Podpowiadamy, kiedy ciąć borówkę amerykańską i jak to robić, aby zdrowo rosła przez wiele lat.

Cięcie borówki amerykańskiej. Kiedy, jak i po co przycinać borówkę?
Dlaczego trzeba przycinać borówkę amerykańską? Dzięki temu będzie zdrowo rosła i obficie owocowała co sezon. Fot. CanvaPro/123rf.com

Spis treści: 

Dlaczego trzeba przycinać borówkę amerykańską?

Regularny zabieg przycinania wybranych pędów w określonym czasie to sposób na zachowanie potrzebnej roślinie rotacji. Z jego pomocą pozbywamy się nieproduktywnych pędów, na których i tak nie pojawiłyby się owoce, usuwamy gałęzie stare i nadmiernie rozkrzewione, które nie wydadzą więcej plonów.  

W przeciwieństwie do winorośli czy krzewów malin borówka amerykańska nie ma tendencji do intensywnego wzrostu i mocnego zagęszczania się zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych gałązek. Jednak nie oznacza to, że nie potrzebuje pielęgnacji  różne rodzaje cięć sprzyjają jej równomiernemu rozwojowi oraz sprawiają, że zregenerowana roślina z łatwością utrzymuje kwiaty oraz wysokiej jakości owoce.

owoce Regularnie przycinane pędy borówki zapewniają rotację, dzięki której co sezon krzew będą obsypywać dorodne owoce. Fot. CanvaPro/123rf.com

Dlaczego trzeba przycinać borówkę amerykańską? Wykonując zabieg regularnie, zyskasz: 

  • doświetlenie pędów, 
  • rotację pędów i zwiększenie ich produktywności, 
  • bardziej obfite owocowanie, 
  • równomierne dojrzewanie owoców, 
  • możliwość monitorowania stanu rośliny oraz łatwiejszego utrzymanie jej zdrowego wzrostu, 
  • przewietrzenie pędów wewnętrznych, 
  • większą skuteczność opryskowych zabiegów ochronnych. 

Dobrze przygotuj się do przeprowadzenia zabiegu cięcia, niezależnie od tego, dlaczego go wykonujesz. W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie narzędzie. Borówka amerykańska to niski krzew, co oznacza, że podstawowe akcesoria takie, jak niewielki sekator oraz nożyce ogrodnicze w zupełności wystarczą.

Przeczytaj również: Borówki owocują jak nigdy dotąd. Uprawa borówki amerykańskiej w gruncie i w donicy

Czy młode krzewy trzeba ciąć?

Pierwsze cięcie krzewu borówki zalecane jest po jego posadzeniu. Celem zabiegu jest uformowanie rośliny, skorygowanie kierunku wzrostu oraz zmniejszenie liczby pędów  w efekcie cięcie stymuluje młody krzew do prawidłowego rozwoju. Jednak nie zawsze cięcie odbywa się od razu po osadzeniu borówki amerykańskiej w miejscu docelowym.

Jeżeli posadziłeś roślinę późną wiosną lub latem, termin zasadniczego cięcia przypadnie dopiero na sam koniec nadchodzącego sezonu zimowego. Podobnie w przypadku krzewu posadzonego jesienią. Tylko okazy posadzone w ogrodzie wczesną wiosną tj. na przełomie marca i kwietnia, można przyciąć od razu. Czy każdy młody krzew trzeba ciąć? Otóż cały proces pielęgnacji wstępnej rośliny oraz wybór sposobu cięcia zależy od jej ogólnej kondycji, wieku i etapu rozwoju sadzonki.

cięcie W zależności od odmiany i potrzeb rośliny może ona potrzebować cięcia jesiennego, zimowego lub odmładzającego. Fot. CanvaPro/123rf.com

Kiedy ciąć borówkę amerykańską?

W przypadku wielu roślin sprawa jest prosta, należy przycinać je jesienią i wiosną. Jednak określenie terminu, kiedy można ciąć borówkę amerykańską, wymaga odniesienia się do celu takiego działania. To kiedy sięgniesz po nożyce, zależy w dużej mierze od tego, po co chcesz usuwać pędy, które i w jakiej roślinie. Właściwie wybrany moment ma duży wpływ na rozwój rośliny, jej kwitnienie i owocowanie. 

Borówka amerykańska dobrze znosi cięcie zimowe i bardzo go potrzebuje. Niekiedy warto zdecydować się również na cięcie jesienne, ale trzeba uważać, aby krzewy późno poddane zabiegowi nie przemarzły wraz ze gwałtownym spadkiem temperatur. W podstawowym harmonogramie prac przy borówkach amerykańskich ogrodnicy uwzględniają również cięcie odmładzające i prześwietlające. Poniżej znajdziesz gotową listę najlepszych terminów dla każdego z powyższych zabiegów.

Terminy cięć borówki amerykańskiej 

  • zimowe – od lutego do marca, w okresie spoczynku, 
  • jesienne – najlepiej w październiku, polecane odmianom, które owocują najwcześniej,  
  • odmładzające – w lutym lub marcu, rośliny powyżej 15 lat, cięcie na bardzo starych pędach, 
  • prześwietlające – zawsze zimą, najlepiej w lutym, cięcie ma ograniczyć kwitnienie i stymulować rozwój nowych pędów.

Jak przycinać borówkę amerykańską?

Przycinanie pędów to gwałtowne przerwanie ciągłości tkanek, a w miejscu prowadzenia nożyc tworzy się otwarta rana. Zanim rozpoczniesz zabieg, koniecznie użyj środka odkażającego do dezynfekcji ostrza, aby zapewnić roślinie dodatkową ochronę przed zainfekowaniem rany. Pamiętaj, aby pewnie prowadzić ruch, nie szarpać gałązek i nie rozrywać tym samym nadmiernie tkanek. Zwróć też uwagę na sposób działania, ponieważ od nieco zależy efekt, jaki uzyskasz. 

Chcesz, żeby krzew owocował bardziej obficie? W takim razie pilnuj delikatnego cięcia. Jeśli zależy ci na pobudzeniu rośliny do wypuszczenia nowych pędów owoconośnych, postaw na tzw. cięcie umiarkowane, trochę silniejsze niż poprzednio. Radykalne zabiegi, które tymczasowo zmniejszają plon, w konsekwencji przyczynią się do poprawy jego jakości. Z utęsknieniem czekasz na bardziej soczyste, mięsiste i dorodne owoce? Czas na zabieg, który pobudzi owocowanie.

Jak przycinać borówkę amerykańską w drugim roku po posadzeniu? Możesz skrócić pędy dość mocno, na wysokość 25 cm nad podłożem. Trzyletnie krzewy nie wymagają już tak silnych cięć, wystarczy, że zadbasz o pielęgnację wierzchołków i pozbędziesz się tzw. młodych wilków. Twoje krzewy są już dorosłe? Pilnuj, aby miały one zawsze 6-8 zdrowych pędów szkieletowych.

Najlepiej owocują przyrosty jednoroczne, dlatego postaw na systematyczną regenerację szkieletu, pamiętając o złotej zasadzie: krzew powinien mieć nie więcej niż 3 pędy trzyletnie, a resztę zdrowych pędów dwuletnich i jednorocznych. Uważaj, aby przypadkiem nie pozbawić się zupełnie purpurowych owoców. Nigdy nie odmładzaj całego krzewu naraz, bo w sezonie będziesz musiał obejść się smakiem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej. Wybierz te, które mają duże i słodkie owoce

Nawożenie borówki przed i po kwitnieniu. Gwarancja dużych i soczystych plonów

Najważniejsze cięcie porzeczek czarnych i kolorowych. Trzeba z nim zdążyć przed wiosną

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.