Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie borówki przed i po kwitnieniu. Gwarancja dużych i soczystych plonów

Okres kwitnienia i zawiązywania się owoców to najbardziej wymagający czas podczas wzrostu krzewów borówki amerykańskiej. Aby za kilka miesięcy cieszyć się obfitymi plonami, musimy zadbać o dostarczenie roślinom odpowiednich ilości substancji odżywczych. Czym nawozić borówkę przed, w trakcie i po kwitnieniu? Jakie substancje są niezbędne do jej rozwoju?

Nawożenie borówki przed i po kwitnieniu. Gwarancja dużych i soczystych plonów
Borówka amerykańska do wzrostu potrzebuje specyficznych warunków. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kwitnienie borówki — jakich składników odżywczych potrzebują krzewy?

Mimo cieplejszych dni ziemia wciąż nie jest odpowiednio nagrzana, co utrudnia roślinom pobieranie z gleby najważniejszych substancji odżywczych, przede wszystkim fosforu. Do tego wraz ze wzrostem temperatur zwiększa się też ryzyko chorób grzybowych, które na borówce najczęściej przybierają postać szarej pleśni.

Borówka amerykańska do wzrostu potrzebuje specyficznych warunków, odmiennych niż większość uprawianych w Polsce krzewów owocowych. Różnica polega przede wszystkim na odpowiednim zakwaszeniu gleby — borówki preferują ziemię o niskim odczynie pH.

Sprawdź: Czym zakwasić ziemię pod borówkę amerykańską? Ważny zabieg przed sadzeniem i w trakcie uprawy

Ta roślina najlepiej czuje się w glebie bardzo kwaśnej (3,5-4,5 pH). Zawartość związków organicznych powinna oscylować w granicach 7 proc. Niestety, kwaśne środowisko powoduje dużą aktywność jonów glinu, które skutecznie blokują pobieranie z gleby fosforu, co w widoczny sposób odbija się na zdrowiu roślin. Niedobory tego pierwiastka powodują charakterystyczne przebarwianie się liści na czerwone i fioletowe odcienie.

Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki podaje, że idealne warunki mineralne (na 100 g gleby) dla uprawy tej rośliny to:

  • 1,5-2 mg fosforu; 
  • 3-5 mg potasu;
  • 2,5-4 mg magnezu. 

W Polsce borówki zaczynają kwitnąć w pierwszej połowie maja, a kwiaty można podziwiać przez ok. 3 tygodnie. 

Czym nawozić borówkę amerykańską przed pojawieniem się kwiatów?

Najlepsze dla borówki jest nawożenie doglebowe. Nawozy opryskowe stosuje się zwykle na większych plantacjach, a także w przypadku zaatakowania upraw przez szkodniki. Borówka do prawidłowego wzrostu wymaga ściółkowania korą, igliwiem lub trocinami. Aby ułatwić nawozom przenikanie do głębszych warstw gleby, należy stosować fertygację, czyli nawożenie wraz z nawodnieniem.

W przypadku mniejszych upraw wystarczy rozsypać granulat bezpośrednio pod krzakiem i podlać, na plantacjach łatwiej jest przygotować roztwór, zwykle producenci podają odpowiednie dawkowanie nawozów w przeliczeniu na 1 ha.

Zobacz również: Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej. Wybierz te, które mają duże i słodkie owoce

Już wczesną wiosną powinniśmy zadbać o odpowiednie zakwaszenie gleby (np. siarczanem amonu). W pierwszych dniach okresu wegetacyjnego borówki potrzebują dużych ilości azotu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin, bierze udział w produkcji hormonu wzrostu.

W przypadku azotu ważne jest używanie nawozów przeznaczonych konkretnie do borówki amerykańskiej. Gospodarka azotowa tej rośliny jest nietypowa, głównie ze względu na specyficzną budowę korzeni. Sama obecność pierwiastka to za mało, musi być on podawany w odpowiedniej, łatwo przyswajalnej formie.

Należy dokładnie stosować się do zaleceń dotyczących ilości nawozu — zbyt duża dawka pierwiastka powoduje przyspieszone wytwarzanie hormonu wzrostu i nadmierny rozwój części zielonych, co może odbić się na gorszej jakości plonów.

Kolejna substancja konieczna do właściwego wzrostu borówki to fosfor. Jak wspominaliśmy wcześniej, jego niedobory skutkują przebarwieniami na liściach krzewu. 

Czytaj też: Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje? Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie krzewów

W samym procesie kwitnienia ogromną rolę odgrywa także bor. Pierwiastek jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowego procesu podziału komórkowego i wykształcenia się zdrowych kwiatów, co w konsekwencji zwiększa szanse na zapylenie.

Jakich substancji potrzebuje borówka po przekwitnięciu?

Tuż po zakwitnięciu powinniśmy znowu skupić się na dostarczeniu borówkom dodatkowej porcji azotu. Odpowiednie ilości pierwiastka są ważne dla rozwoju samych owoców. Zaleca się podzielenie tego procesu na dwa etapy. Pierwszą dawkę podajemy tuż po przekwitnięciu na początku czerwca, drugą — w pierwszych dniach lipca, kiedy zakończy się faza najsilniejszego wzrostu owoców.

Okres dojrzewania plonów to najbardziej wymagający czas dla samego krzewu. W trakcie rozwijania się owoców ważne jest także odpowiednie dawkowanie potasu, którego stężenie w glebie powinno wzrastać, aż do momentu zbiorów. Inny pierwiastek, którego borówki potrzebują w dużych ilościach po przekwitnięciu to magnez.

Wszystkie te substancje możemy dostarczać do gleby osobno, jednak jest to trudne zajęcie, które wymaga dogłębnej wiedzy o procesach zachodzących w komórkach krzewu. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać odpowiedni nawóz wieloskładnikowy. 

Czytaj także: Co posadzić obok borówki amerykańskiej? Będzie zdrowo i obficie rosła

Ze względu na specyficzne zapotrzebowanie odżywcze borówek, prawie każdy producent nawozów posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone tylko dla tych konkretnych roślin. Zwykle są to nawozy z grupy NPK (N — azot, P — fosfor, K — potas). Bardzo często mieszanki są wzbogacone o wymieniony wyżej magnez, wapń czy siarkę, która pomaga utrzymać kwaśny odczyn gleby.

Jak diagnozować niedobory pierwiastków na podstawie obserwacji?

Dokładne określenie stężenia minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu krzewów borówki amerykańskiej umożliwiają badania laboratoryjne. Samo pH można zmierzyć samodzielnie, zaopatrując się w niezbyt drogi sprzęt — miernik gleby (kwasomierz). 

W przypadku upraw ogrodowych czas na właściwą interwencję powinna zapewnić sama obserwacja wzrostu krzewów. Trzeba tylko wiedzieć, jakie oznaki powinny budzić niepokój i na co zwracać szczególną uwagę.

Oto krótka lista najważniejszych zmian, jakie można zaobserwować na borówce, kiedy brakuje jej substancji odżywczych:

  • zbyt mało azotu — zahamowanie wzrostu, żółknięcie, a następnie czerwienienie liści i pędów;
  • zbyt dużo azotu — zbyt szybki wzrost, szczególnie części zielonych; intensywna zieleń liści nawet w okresie jesiennym;
  • zbyt mało potasu — brązowienie i zwijanie się liści;
  • zbyt dużo potasu — opadanie liści na skutek chlorozy — żółte przebarwienia na krawędziach liści spowodowane zaburzeniami w produkcji chlorofilu;
  • zbyt mało fosforu — przebarwianie się liści na czerwone i fioletowe odcienie, na początku pojawiają się zwykle na ogonkach, zaraz potem na blaszkach liści.

Odpowiednie stężenie minerałów na niewiele się zda, bez odpowiedniej, kwaśnej gleby pod borówkami. W przypadku zbyt wysokiego pH roślina nawet po dostarczeniu nawozu NPK nie rośnie, żółknie i szybko zaczyna usychać. 

Czytaj także:

7 najlepszych nawozów, które powinien znać każdy ogrodnik. Są naturalne i skuteczne

Odstraszy myszce jak gaz łzawiący. Ogrodnik podał przepis na niezawodny oprysk

Najlepsze sposoby na usuwanie chwastów z ogrodu. Przepisy na naturalne opryski

Dżem z borówki amerykańskiej - szybki przepis na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.