Spis treści:
Koniec sezonu na pomidory
Późnym latem słoneczne dni stają się krótsze, a wieczory i poranki chłodniejsze. Choć jesień jeszcze nie nadeszła, wahania temperatur sprawiają, że proces dojrzewania pomidorów spowolnił. Rośliny te kochają słońce i ciepło, a zbliżające się ochłodzenie oznacza dla nich nieuchronny koniec sezonu. Gdy temperatury spadają poniżej 21-24°C, dojrzewanie pomidorów zaczyna zachodzić tak wolno, że w momencie wystąpienia pierwszych jesiennych przymrozków na krzakach nadal pozostają zielone owoce.
Oczywiste jest, że koniec sezonu na pomidory nie nastąpi w tym samym momencie w każdym ogrodzie. Wpływ na to mają nie tylko warunki temperaturowe, ale również sposób, w jaki prowadziliśmy uprawę. Dłużej możemy cieszyć się tymi pomidorami, które rosną pod osłonami – w szklarni lub tunelu foliowym. W przypadku roślin uprawianych w gruncie bez osłon sezon trwa zdecydowanie krócej. Duży wpływ na długość trwania sezonu na pomidory mają także choroby. Jeśli zdziesiątkowały nasze uprawy, często jesteśmy zmuszeni do przedwczesnego zlikwidowania krzaków.
Kiedy kończy się sezon na pomidory? Fot. krrad/123RF.com
Przeczytaj również: Co zrobić z ziemią po ogórkach zaatakowanych chorobami grzybowymi? Sposoby na zdrowe plony za rok
Pielęgnacja pomidorów na koniec sezonu – 5 ważnych wskazówek
W końcówce sezonu pomidory nadal owocują, ale nie wszystkie plony mają szansę dojrzeć przed wystąpieniem silniejszych przymrozków. Co powinniśmy zrobić, aby zebrać jak najwięcej czerwonych pomidorów, zanim krzaki obumrą wraz z nadejściem jesieni? W dalszej części artykułu przedstawiamy 5 ważnych wskazówek pielęgnacyjnych na koniec sezonu.
- Przycinanie pomidorów – to szczególnie ważny zabieg pod koniec sezonu. Aby przyspieszyć dojrzewanie owoców i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, usuwajmy wszystkie łodygi oraz liście, na których zauważymy niepokojące przebarwienia. Jeśli nie przeprowadzaliśmy ogławiania pomidorów, bez wahania obetnijmy teraz wierzchołki głównych pędów. Usuńmy także wszystkie liście, które znajdują się pod gronami dużych i zaczynających się rumienić owoców. Jeśli są małe i zielone, poczekajmy z cięciem sąsiadujących liści, aż pomidory osiągną odpowiednią wielkość oraz zaczną się czerwienić.
- Ograniczenie podlewania – w końcówce sezonu pomidory nadal trzeba podlewać, ale można to robić rzadziej. Już nie codziennie, ale w zależności od pogody co 3-4 dni. Nadal unikajmy moczenia liści i podlewania roślin od góry.
- Wstrzymanie nawożenia – na tak późnym etapie uprawy nie ma już potrzeby dodatkowego zasilania pomidorów. Jeśli systematycznie nawoziliśmy je w sezonie, w glebie znajduje się wystarczająca ilość składników odżywczych, aby wykarmić wszystkie dojrzewające owoce.
- Zbiór owoców – wszystkie owoce, które są dojrzałe, powinniśmy zerwać z krzaków. Zbiory najlepiej przeprowadzać systematycznie, co 3-4 dni, aby rośliny przekazały całą swoją energię pozostałym pomidorom. Ostatnie owoce, które nie zdążą dojrzeć przed przymrozkami, ale osiągną oczekiwaną wielkość i będą pokryte delikatnym rumieńcem, również zbieramy. Po przechowywaniu przez kilka tygodni w pomieszczeniu w temperaturze ok. 12°C ładnie się wybarwią.
- Pozyskanie nasion – jeśli jesteśmy zadowoleni z tegorocznej uprawy pomidorów, z dojrzałych owoców możemy zebrać nasiona i przechować je na następny rok.
Zanim sezon na pomidory się skończy, zadbajmy o krzaczki w ogrodzie. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że większość smakowitych owoców zdąży dojrzeć przed nadejściem jesieni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Prosta mieszanka sprawi, że pomidory będą owocować do późnej jesieni. Owoce będą zdrowe i smaczne
Sierpień to najlepszy termin na siew lubczyku ogrodowego. Jak założyć wieloletnią uprawę?