Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby tuje rosły gęsto? O tym zabiegu pielęgnacyjnym nie możesz zapomnieć przed zimą

Tuje to rośliny popularne i chętnie uprawiane w polskich ogrodach. Doskonale sprawdzają się w roli żywopłotu i drzew dekoracyjnych. Są to rośliny dość łatwe w uprawie, choć często brakuje nam wiedzy na temat tego, kiedy i jak przycinać tuje. Listopad to już ostatni moment, by zadbać o tę czynność przed nadejściem zimy.

Co zrobić, żeby tuje rosły gęsto? O tym zabiegu pielęgnacyjnym nie możesz zapomnieć przed zimą
Przycinanie tui jest łatwym i nieskomplikowanym zadaniem. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Po co przycinać tuje?

Przycinanie tui jest dość czasochłonnym, ale koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym, który prowadzi do zagęszczenia krzewów oraz zapobiega zbyt gwałtownemu rozrostowi gałęzi.

Tuje przycina się głównie w celu nadania im odpowiedniego kształtu i kontroli wielkości. Wszystko zależy od wymagań i zastosowania rośliny. Wybierając tuję do ogrodu należy pamiętać, że niektóre z nich rosną bardzo szybko i tworzą gęstą ścianę żywopłotu, podczas gdy inne nadają się raczej do tworzenia form przestrzennych.

Wybrane gatunki tui warto przycinać w celu:

  • usunięcia uszkodzonych lub martwych pędów,
  • zahamowania rozwoju choroby,
  • utrzymania charakterystycznego pokroju,
  • zagęszczenia gałęzi.

Kiedy przycinać tuje?

Wiedza dotycząca tego, kiedy przycinać tuje, jest niezbędna dla każdego właściciela ogrodu, który zdecydował się na uprawę tej rośliny jako żywopłotu lub pojedynczo.

Sposób i częstotliwość przycinania drzew różni się od siebie w zależności od gatunku. Niektóre tuje rosną wolno, zachowując przy tym estetyczny pokrój, przez co ich przycinanie nie jest konieczne. Z kolei inne odmiany wymagają regularnego cięcia.

Tuje rosnące w żywopłocie oraz przeznaczone na rzeźby ogrodowe należy przycinać 2-3 razy w sezonie, z kolei w przypadku tui wolnostojących zabieg przycinania można wykonywać znacznie rzadziej – cięcia dokonuje się wtedy, gdy krzewy urosną do zbyt dużych rozmiarów.

Przycinanie tui należy wykonywać wiosną, późnym latem lub jesienią. Zabieg przeprowadza się w ciepły i pogodny, a także bezdeszczowy dzień.

Ważną kwestią jest też pierwsze obcinanie tui po posadzeniu. Warto pamiętać, że nie należy przycinać drzewek, które mają mniej niż rok. Ich wysokość musi przekraczać 1,5 metra.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej sadzić tuje? Czy pora sadzenia tui ma znaczenie? Co ile sadzić tuje?

Czy tuje trzeba przycinać przed zimą?

Głównym celem przycinania tui przed zimą jest zagęszczenie rośliny. Ścisłe trzymanie się terminów cięcia tui przed zimą jest bardzo ważne. Pora roku ma tutaj bardzo duże znaczenie.

Zbyt wczesne cięcie spowoduje, że rośliny będą narażone na przemarzanie, natomiast zbyt późne sprawi, że soki krzewu zostaną pobudzone do krążenia co sprawi, że młode gałęzie nie będą miały szansy zdrewnieć przed zimą.

Rodzaje cięcia tui

Przed przystąpieniem do zabiegu przycinania tui, warto wiedzieć, że występują różne rodzaje cięć tego krzewu:

  • cięcie sanitarne – usuwanie chorych, uszkodzonych lub suchych pędów, które stanowią źródło infekcji,
  • cięcie formujące – ograniczenie zbędnych i nadmiernie wystających pędów,
  • cięcie prześwietlające – rozluźnienie korony w celu dostarczenia większej ilości światła do wnętrza drzewa,
  • cięcie korygujące – przycinanie starych tui, które wcześniej zostały ukształtowane w nieprawidłowy sposób.

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany żywotnika zachodniego na żywopłoty i do formowania. Urosną szybko i mają minimalne wymagania

Jak przycinać tuje? Samodzielnie czy z pomocą ogrodnika?

Przycinanie tui jest łatwym i nieskomplikowanym zadaniem. Mają one miękkie, często delikatne pędy, co sprawia, że nie musimy wkładać w ten zabieg wiele siły. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia ogrodnicze. W tym celu można sięgnąć po nożyce do żywopłotu lub gałęzi, bądź wybrać nożyce elektryczne zasilane akumulatorowo.

Przycinanie tui wiąże się z kilkoma zasadami, które pozwolą nadać roślinie odpowiedni kształt oraz swobodnie jej rosnąć.

Wiosną, w trakcie pierwszego cięcia, skraca się pędy o około 1/3 lub 1/2 długości. Usuwa się wówczas martwe gałązki. Żywotniki cięte latem należy przycinać w taki sam sposób poprzez usunięcie martwych gałązek i delikatne skrócenie pędów. Z kolei trzecie cięcie, które należy przeprowadzić przed zimą, polega na skróceniu pędów tui tylko o 1–2 cm, dzięki czemu roślina będzie intensywnie krzewić.

Samodzielne przycinanie tui to zabieg, który można wykonać samodzielnie, jednak wymaga zdobycia wiedzy w zakresie pielęgnacji poszczególnych odmian rośliny. Powierzenie tego zadania specjalistom wymaga większego nakładu finansowego, jednak pozwala oszczędzać czas i uniknąć ryzyka niewłaściwego przycięcia tui.

Przeczytaj również: Gwarantuje gęsty i efektowny żywopłot. Najlepsze odmiany tui szmaragdowej na żywopłot

tuje Tuja szmaragdowa to dobry wybór na gęsty żywopłot, który będzie stanowić wspaniałe tło dla innych roślin. Fot.123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co zrobić, żeby tuje rosły gęsto? O tym zabiegu pielęgnacyjnym nie możesz zapomnieć przed zimą"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.