Porady ogrodnicze

Cytryna nie chce rosnąć, pomarańcza jest zielona? Mamy przepis na doskonały nawóz do cytrusów

Drzewka cytrusowe uprawiane w domach przyciągają wzrok i wprowadzają do wnętrz namiastkę wakacyjnego klimatu. Nie zawsze jednak domowa hodowla cytrusów przebiega po naszej myśli, a cytryny i pomarańcze nie mogą dojrzeć na drzewku. Jest na to rada! Poznajcie zasady domowej uprawy cytrusów i przepis na odżywczy nawóz do tych roślin.

Cytryna nie chce rosnąć, pomarańcza jest zielona? Mamy przepis na doskonały nawóz do cytrusów
Sprawdźcie podstawowe zasady uprawy drzewek cytrusowych. Fot. 123RF.com/Canva Pro: coramueller

Spis treści:

Jakie cytrusy możemy uprawiać w domu?

Cytrusy cenimy przede wszystkim za apetyczny zapach, pyszny smak oraz mnóstwo witamin, które jesienią chronią nas przed przeziębieniami.

Rosnące na drzewach owoce cytrusowe kojarzą nam się głównie z wakacjami w ciepłych krajach, bo właśnie w Hiszpanii, Turcji czy we Włoszech pomarańcze, cytryny i mandarynki występują w naturalnym środowisku. Jak się okazuje widok drzewek owocowych możemy sobie zapewnić nie tylko podczas wczasów, ponieważ cytrusy nadają się do uprawy w doniczkach w warunkach domowych np. na parapecie, tarasie czy w oranżerii.

Młode egzemplarze drzewek cytrusowych osiągające około 50 - 100 cm wysokości możemy zakupić w wielu sklepach ogrodniczych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji w domowym zaciszu drzewka te mogą dorosnąć nawet do 2,5 m wysokości! Ich błyszczące listki i kwiaty wprowadzają do wnętrz wakacyjny klimat, a długo utrzymujące się owoce cieszą oko i dostarczają witamin.

Na szczęście nie musimy jechać w daleką podróż, by skosztować świeżych cytrusów prosto z drzewka. Również w kraju o takim klimacie jak Polska możemy pozwolić sobie na domową hodowlę takich owoców.

Jakie cytrusy możemy hodować w domu? Na parapecie lub w zimowym ogrodzie można uprawiać:

  • cytryny
  • mandarynki
  • pomarańcze
  • grejpfruty
  • kalamondyny

Decydując się na uprawę drzewek cytrusowych musimy mieć na uwadze, że owoce, które otrzymamy z domowej hodowli, nie będą tak duże i soczyste jak te sprowadzane z cieplejszych stron świata. Warto jednak pokusić się o własną hodowlę, ponieważ przypadku naszych domowych zbiorów możemy być pewni, że rośliny nie są nawożone chemicznymi preparatami. Co więcej, zapewniamy naszym wnętrzom naturalną ozdobę.

Przeczytaj również: Własne pomarańcze wyhodujesz w domu. Prosta pielęgnacja sprawi, że będą piękne i smaczne

Smaczne cytryny i mandarynki można wyhodować na parapecie. Fot. 123RF.com

Cytrusy — zasady uprawy domowej

Uprawa drzewek cytrusowych w domu wymaga od nas wiedzy na temat wymagań tych roślin i ich preferencji. W przypadku cytrusów nie sprawdzi się podstawowa pielęgnacja stosowana w przypadku większości roślin pokojowych. Sprawdźcie, jakie warunki należy zapewnić cytrusom, aby prawidłowo się rozwijały, a ich owoce dojrzewały na gałązkach.

  • Podłoże

Drzewka cytrusowe preferują przepuszczalną, lekko kwaśną i umiarkowanie żyzną glebę – dobrym pomysłem jest wymieszanie ziemi ogrodowej z piaskiem i keramzytem lub perlitem, które zwiększą jej przepuszczalność. Można również sięgnąć po gotowe mieszanki przeznaczone do roślin cytrusowych, które zawierają minerały potrzebne drzewkom do rozwoju. Warto też zrobić w doniczce gruby drenaż, co pozwoli uniknąć przelania rośliny.

  • Stanowisko

W uprawie cytrusów bardzo ważne jest światło. Od późnej wiosny do jesieni, gdy nie ma ryzyka przymrozków, możemy wystawić drzewka na balkon lub do ogrodu.

Gdy chcemy wystawić cytrusy na taras lub balkon, to najlepsze będzie dla nich stanowisko lekko zacienione lub półcieniste, gdyż bezpośrednie działanie promieni słonecznych może poparzyć liście i roślina nie będzie owocowała.

Natomiast gdy przeniesiemy cytrusy jesienią do domu, koniecznie trzeba będzie zapewnić im dużo światła. Dlatego najlepiej ustawić je przy oknie o południowej lub zachodniej ekspozycji. Przy niedoborze słońca pędy mogą zrzucać liście. Nieodpowiednie jest trzymanie cytrusów w kuchni, szczególnie z kuchenką gazową. Opary wydzielające się podczas gotowania są dla tych roślin toksyczne.

Wiosną i latem cytrusy można przenieść na balkon lub taras. Fot. 123RF.com

  • Podlewanie

W okresie wzrostu i wytwarzania owoców bardzo ważne jest obfite podlewanie cytrusów. Jednak drzewka nie powinny stać w wodzie, gdyż jej nadmiar może powodować obumieranie korzeni. Dlatego tak ważna jest warstwa drenażu w doniczce.

Drzewkom cytrusowym trzeba też zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, ponieważ nie lubią one miejsc suchych. Najprostszą metodą jest skrapianie liści wodą.

  • Nawożenie

Aby pobudzić wzrost rośliny, warto do podlewania dodawać nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do cytrusów lub biohumus. Używa się go w okresie wegetacji, czyli od kwietnia do września, kiedy rośliny są w trakcie intensywnego wzrostu i zawiązywania owoców. Mniej więcej od października do marca rośliny cytrusowe przechodzą w stan spoczynku. W tym czasie nieowocujące drzewka możemy przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia i zmniejszyć częstotliwość podlewania oraz całkowicie zaprzestać nawożenia.

Jednak w uprawie domowej, często w okresie jesienno-zimowym, na łodyżkach drzewek owocowych wciąż znajdują się dojrzewające owoce. Aby ładnie się wybarwiły i całkowicie dojrzały, należy kontynuować normalną pielęgnację, czyli regularnie podlewać i nawozić rośliny.

  • Przycinanie

Aby uzyskać ładną i gęstą koronę drzewka, dobrze jest przycinać nowe przyrosty mniej więcej o 1/3 ich długości. Najlepiej robić to wiosną, zanim ruszy wegetacja. Regularne przycinanie powoduje też obfitsze owocowanie.

Jak zrobić domowy nawóz do cytrusów?

Twoje drzewko cytrynowe nie chce rosnąć? A może pomarańcze wciąż są zielone i niedojrzałe? Przygotuj własny naturalny nawóz, który pobudzi wytwarzanie nowych owoców i przyśpieszy dojrzewanie tych, które są już na drzewku.

Zamiast kupować sklepowe preparaty, możesz zastosować domowy nawóz, w którego składzie znajdzie się m.in.:

  • azot
  • fosfor
  • wapno,
  • magnez.

Do przygotowania domowego nawozu do cytrusów możesz wykorzystać odpadki z kuchni czy ogrodu. Potrzebujesz:

  • trawę lub liście z ogrodu
  • mączkę kostną
  • skórki z bananów

Niewielką miskę wypełnij do 3/4 objętości skoszoną trawą lub poszatkowanymi liśćmi. Pokrojone na kawałeczki banany i mączka kostna powinny stanowić pozostałą 1/4 miski. Jeżeli nie masz w domu mączki kostnej, możesz pokruszyć zasuszone kości z kurczaka. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i wyłóż je do doniczki z cytrusem oraz delikatnie wymieszaj z ziemią. Na koniec podlej drzewko.

Więcej na temat przygotowywania nawozu z mączki kostnej do kwiatów przeczytasz tutaj: Zasusz, pokrusz i wrzuć do doniczki. Nowatorska metoda na nawożenie storczyków prosto z Anglii

Dzięki stosowaniu tego nawozu cytrusy dojrzeją, będą smaczne i gotowe do zrywania z drzewka.

Przeczytaj również:

Zapomnij o suplementacji wit. C. Ten owoc zapewnia 600% dziennego zapotrzebowania

To jej herbata earl grey zawdzięcza swój smak. Jest niezastąpiona zimą

Pomelo to doskonałe źródło witaminy C. Fot. 123RF.com

Jakie soki są najzdrowsze? Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.