Spis treści:
- Jak rozprzestrzenia się czarna plamistość róż?
- Objawy czarnej plamistości róż
- Sposoby na czarną plamistość róż
- Jak zapobiegać czarnej plamistości róż?
Jak rozprzestrzenia się czarna plamistość róż?
Czarna plamistość róż to jedna z groźniejszych chorób, na jakie mogą zapaść krzewy róż w ogrodzie. Wywoływana jest przez grzyb Diplocarpon rosae, który początkowo zajmuje dolne liście na krzewie, aby później przejść wyżej. Z czasem może zainfekować także pędy i łodygi.
Czarna plamistość róż może zniszczyć krzew w ciągu jednego lub dwóch sezonów. Zainfekowany krzew jest słaby i podatny na inne choroby, co powoduje, że nie przetrwa zimy. Patogen zakłóca także fotosyntezę, co wpływa na wolniejszy wzrost rośliny i mniejsze kwitnienie.
Czynniki sprzyjające rozwojowi plamistości róż:
- duża wilgotność spowodowana częstymi opadami deszczu,
- częste podlewanie róż po liściach,
- ciepło,
- gęste nasadzenia, powodujące mały przewiew między krzewami,
- gęsty krzew i brak prześwitu, który utrudnia wysychanie liści,
- stare liście pozostawione pod krzewem,
- zachwaszczona ziemia pod krzewem,
- odmiany róż mniej odporne na choroby np. 'Hanka', 'Lady Rose', 'Motrea', 'Baby Baccara', 'Pink Cameo'.
Grzyb doskonale rozwija się w temperaturze 15–27 stopni Celsjusza. Przy upałach i temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza zarodniki grzybów przestają się rozwijać. Szczególną uwagę zwróć na krzewy róż w początkowym okresie wegetacji w czerwcu, kiedy po majowych opadach deszczu rośnie ryzyko rozwoju czarnej plamistości róż.
Przeczytaj również: W Anglii stosują tę mieszankę na czarną plamistość róż. Działa wyjątkowo skutecznie
Objawy czarnej plamistości róż
Czarna plamistość róż objawia się małymi, nieregularnymi plamami na liściach o wielkości ok. jednego centymetra. Plamy te mają kolor czarny, brązowy i w miarę rozwoju choroby pokrywają większą powierzchnię. Z czasem liście żółkną i opadają. Choroba zaczyna rozprzestrzeniać się od dołu i może spowodować przedwczesne opadanie liście na całym krzewie.
Choroba ta często mylona jest z mączniakiem prawdziwym i antraknozą. Jak rozróżnić czarną plamistość róż od innych chorób? W przypadku mączniaka rzekomego warto sprawdzić spód liści, gdzie powinien znaleźć się biały nalot przypominający mąkę. Z kolei antraknoza powoduje plamy na liściach z żółtą obwódką, a od spodu mogą pojawić się zgrubienia.
Plamy na liściach róż mają kolor czarny, brązowy, a w miarę rozwoju choroby pokrywają większą powierzchnię krzewu. Fot. matunka/CanvaPro
Sposoby na czarną plamistość róż
Czarna plamistość róż jest chorobą groźną i ciężką do zwalczania. Krzewy róż warto sprawdzać od początku sezonu przynajmniej co 2 tygodnie, a w okresie kwitnienia lub złych warunków pogodowych nawet co tydzień. Gdy zobaczysz pierwsze objawy, warto od razu zacząć działać.
Przede wszystkim usuń z krzewu zainfekowane liście oraz pozbieraj te, które już opadły. Nie wyrzucaj ich do kompostu, ponieważ zarodniki grzybów mogą przetrwać i zainfekować w ten sposób inne rośliny. Najlepiej je spal lub wyrzuć wraz z odpadami zielonymi.
W walce z czarną plamistością róż najlepsze są opryski. Możesz zastosować chemiczne opryski dostępne w sklepach ogrodniczych lub we wczesnym stadium choroby zastosować domowe sposoby na czarną plamistość róż.
- Oprysk na czarną plamistość róż
Skuteczne w zwalczaniu czarnej plamistości róż są fungicydy zawierające siarkę, olej neem czy miedź. W ich składzie szukaj także takich substancji jak:
- strobiluryn,
- triazol,
- konazolotriazol,
- ftalany,
- karbaminiany.
Chemiczne opryski na róże stosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj roślinę należy spryskać co 7–10 dni z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Najlepiej zaplanować opryski na dzień pochmurny i bezwietrzny.
Przeczytaj również: Liście róż żółkną, kwiaty marnieją. Jakie są tego przyczyny i jak im zaradzić?
- Oprysk z sody na czarną plamistość róż
Oprysk z sody na czarną plamistość róż wykazuje dużą skuteczność w początkowej fazie rozwoju choroby. Soda oczyszczona jest produktem powszechnie dostępnym w kuchni.
Jak przygotować oprysk z sody na czarną plamistość róż? Wystarczy jedną łyżkę sody wymieszać w litrze wody oraz dodać kilka kropel naturalnego oleju np. rzepakowego lub mydła w płynie, aby roztwór łatwiej przylegał do liści. Oprysk ten możesz stosować raz w tygodniu.
Przeczytaj również: 4 zabiegi, które wydłużą kwitnienie róż. Krzew będzie gęsty z dużą ilością paków
Z innych domowych sposobów na czarną plamistość róż skuteczny może być także oprysk z czosnku, które wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
Dobrym rozwiązaniem zapobiegania czarnej plamistości róż jest także sadzenie odmian odpornych na tę chorobę. Fot. Aleksandr Kowal/CanvaPro
Jak zapobiegać czarnej plamistości róż?
Jak w przypadku każdej choroby grzybiczej najważniejsza jest prewencja. Jak zapobiegać czarnej plamistości róż? Przede wszystkim nie stwarzać warunków do rozwoju grzybów.
- Wybieraj słoneczne stanowiska pod uprawę róż. Dzięki temu liście będą szybciej wysychały.
- Nie podlewaj róż po liściach. Staraj się kierować strumień wody na glebę.
- Wczesną wiosną przytnij krzew róż, aby zwiększyć cyrkulację powietrza wewnątrz korony.
- Czyść narzędzia, którymi przycinasz krzew róż. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się choroby.
- Regularnie odchwaszczaj ziemię pod krzewem, aby zapewnić roślinie przewiew powietrza.
- Zbieraj opadłe liście róż. Zarodniki grzybów znajdujące się na nich mogą wniknąć w glebę, gdzie przezimują i zaatakują roślinę na nowo wiosną.
- Stosuj oprysk z sody oczyszczonej prewencyjnie po każdym ulewnym deszczu. Pamiętaj, aby spryskać całą roślinę. W okresie zimowy lub wczesną wiosną również warto wykonać oprysk, aby pozbyć się zarodników grzybów.
Dobrym rozwiązaniem zapobiegania czarnej plamistości róż jest także sadzenie odmian odpornych na tę chorobę. Warto sięgać po róże pomarszczone np. ‘Rosa Rugosa’ ‘Chopin’, ‘Red Success’, ‘Kutno’, róże parkowe np. ‘Westerland’ czy róże okrywowe np. ‘The Fairy’.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Naturalne dokarmianie róż. Odżywki dla nowo posadzonych i starszych krzewów róż
We wrześniu przygotowuję różom odżywkę z ziemniaków. Kwitną do przymrozków