Porady ogrodnicze

Czego nie lubi ćma bukszpanowa? 4 domowe opryski, które wymiotą ćmę z krzaków

Ćma bukszpanowa to żarłoczny szkodnik, który w polskich ogrodach pojawił się stosunkowo niedawno, ale wyrządził już mnóstwo szkód. Warto dowiedzieć się, jakie rośliny atakuje i jak wygląda oraz poznać naturalne sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej. W naszym poradniku przedstawiamy przepisy na domowe opryski, które pomogą uporać się z problemem.

Czego nie lubi ćma bukszpanowa? 4 domowe opryski, które wymiotą ćmę z krzaków
Ćma bukszpanowa żywi się liśćmi i pędami wszystkich gatunków bukszpanów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny w Europie gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych. Jest wyjątkowo żarłocznym szkodnikiem, którego larwy potrafią nawet całkowicie zniszczyć bukszpany. Dorosłe motyle ćmy bukszpanowej zwykle mają skrzydła jasnobrązowe (z charakterystycznym, fioletowym połyskiem i półksiężycowatymi plamkami) lub białe z brązową obwódką. Rozpiętość skrzydeł tych szkodników wynosi od 40 do 46 mm. Żyją tylko 8-9 dni, a przemieszczają się nocą, od kwietnia do września lub października.

Z kolei jaja są okrągłe i na początku jasnożółte, z czarnym punktem. Można je znaleźć na spodniej stronie liści, do której są przymocowane lepką substancją. Składane są w grupach, po 10-30 sztuk. Owłosione larwy po kilku tygodniach osiągają wielkość 35-44 mm. Początkowo są zielonkawe, a potem brązowawe. Z kolei poczwarki mają do 20 mm długości i po tygodniu przepoczwarzają się w motyle.

Przeczytaj również: Jak uprawiać bukszpan w ogrodzie? Najważniejsze terminy sadzenia i cięcia krzewu

Jakie rośliny atakuje ćma bukszpanowa?

Jak sama nazwa wskazuje, ćma bukszpanowa zagraża krzewom bukszpanu. Najgroźniejsze są larwy tego szkodnika, które obgryzają brzegi liści. Starsze gąsienice zjadają również niezdrewniałe pędy. Dorosłe motyle nie stanowią już dla bukszpanów bezpośredniego zagrożenia. Żywią się bowiem przede wszystkim sokami roślinnymi, a także nektarem kwiatowym. Ćma bukszpanowa żywi się liśćmi i pędami wszystkich gatunków bukszpanów, w tym przede wszystkim niezwykle popularnym w Polsce bukszpanem wieczniezielonym (Buxus sempervirens).

Czego nie lubi ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno, bo w roku 2012. Ma już jednak swoich naturalnych wrogów. Przede wszystkim stała się pokarmem dla żyjących dziko ptaków, takich jak wróble czy sikorki. Warto zwabić je do ogrodu, wieszając w nim budki lęgowe. Kury również zjadają tego szkodnika. Ćmy bukszpanowej możemy się również pozbyć mechanicznie, usuwając je ręcznie. Możemy też polać krzew silnym strumieniem wody, by larwy spadły.

Przeczytaj również: Przycinanie bukszpanu. Kiedy i jak najlepiej przycinać bukszpan?

Jak się pozbyć ćmy bukszpanowej – naturalne opryski

Pozbycie się ćmy bukszpanowej jest możliwe, choć trudne. Pomocne mogą okazać się opryski, przy czym nie trzeba wcale sięgać po specjalistyczne preparaty. Można je przygotować samodzielnie, w domu. Oto kilka propozycji:

  • Oprysk z szarego mydła – by przygotować oprysk, należy zetrzeć na tarce 100 g szarego mydła, a następnie zalać je 5 litrami gorącej wody i rozpuścić w niej. Tak przygotowany roztwór trzeba wystudzić, po czym przelać do butelki z atomizerem i spryskać nim bukszpany.

  • Oprysk z octu – ocet rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10. Tak przyrządzoną mieszanką spryskujemy dokładnie bukszpany zaatakowane przez szkodniki.

  • Oprysk z tytoniu – by go przygotować, należy zaparzyć 0,5 kg liści tytoniu w 5 litrach wrzącej wody, pozostawić na dobę, a następnie przecedzić. Kolejny krok to rozcieńczenie roztworu z wodą. Każde 0,5 litra wywaru z tytoniu powinno zostać rozcieńczone 1 litrem wody. Tak przygotowanym wywarem opryskujemy bukszpany zaatakowane przez szkodniki.

  • Oprysk z płynu do mycia naczyń – do wody wystarczy dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, a następnie przelać całość do butelki z atomizerem i wykonać oprysk.

Warto wiedzieć, że oprysk z szarego mydła pomoże skutecznie walczyć nie tylko z ćmą bukszpanową, ale również z mszycami czy przędziorkami.

Przeczytaj również: Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom? Instrukcja i przepisy

Kiedy robić oprysk na ćmę bukszpanową?

Bukszpan jest narażony na ataki ćmy bukszpanowej od kwietnia. Właśnie wtedy warto rozpocząć regularne przeglądanie krzewów, by szybko zlokalizować ewentualne szkodniki. Larwy ćmy bukszpanowej najczęściej żerują we wnętrzu krzewów. Lepiej więc sprawdzić je dokładnie. Warto też poszukać nadgryzionych liści czy białych nitek przędzy. Profilaktyczne opryski należy rozpocząć właśnie wiosną – dzięki temu możemy uchronić rośliny przed atakiem szkodników.

Przeczytaj również: 

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.