Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dlaczego liście storczyka żółkną? Jaki wpływa na storczyki ma światło i stres

Zaważyłeś, że liście storczyka zaczynają marszczyć się i żółknąć? To niekoniecznie musi być objaw choroby lub nieprawidłowej pielęgnacji. Zobacz najczęstsze przyczyny marnienia rośliny oraz dowiedz się, jak temu zaradzić.

Dlaczego liście storczyka żółkną? Jaki wpływa na storczyki ma światło i stres
Żółknięcie, zasychanie i opadanie liści nie zawsze musi być objawem choroby czy zaburzeniem stanu fizjologicznego storczyków. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak dbać o storczyki w domu

Storczyki (orchidee) to popularne rośliny doniczkowe pochodzące z tropikalnych obszarów Azji, Australii i Ameryki Południowej. W naturze wiele z nich rośnie na drzewach i skałach. Do najchętniej uprawianych w domach storczyków należą m.in.:

  • Phalaenopsis,
  • Dendrobium, 
  • Vanda,
  • Paphiopedilum,
  • Cymbidium.

Większość storczyków preferuje stanowiska dobrze oświetlone, gdzie dociera światło rozproszone. Najlepiej czują się więc na parapetach wschodnich lub południowych. Gatunki o mniejszych wymaganiach świetlnych (np. Paphiopedilum) możesz uprawiać także po stronie północnej. Latem storczyki należy cieniować i chronić przed poparzeniami słonecznymi.

Popularne storczyki (np. Phalaenopsis) dobrze rosną w temperaturze pokojowej (ok. 21-27℃ w dzień i 16-18℃ w nocy). Nieco niższych temperatur wymagają m.in. Cymbidium, Dendrobium, Cambria (18-20 ℃ w dzień i 8-15 ℃ w nocy). Storczyki najlepiej rosną przy wilgotności powietrza 60-80%. W suchych pomieszczeniach konieczne jest więc używanie nawilżacza.

Ziemia dla storczyków powinna być lekka, dobrze przepuszczalna i napowietrzona. Zwykle dobrze sprawdza się podłoże na bazie kory sosnowej, perlitu, keramzytu, torfu, włókna kokosowego.

wszytko o storczykach  Jak uprawiać storczyki, by długo i obficie kwitły? Fot.123RF.com
  • Jak podlewać storczyki?

Marszczenie się i żółknięcie liści storczyka jest częstym objawem nieprawidłowego podlewania rośliny. Kolejnym symptomem, że pilnie wymaga ona nawodnienia, są marszące się, zasychające korzenie. Jeśli storczyk uprawiany jest w przezroczystej doniczce, łatwo do dostrzeżemy. W takiej sytuacji należy dostarczyć mu odpowiedniej ilości wody – o tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym poradniku, poświęconym podlewaniu storczyków.

Paradoksalnie, żółknięcie liści może wskazywać również na… przelanie storczyka. Bez dostępu do powietrza, korzenie, którym dostarczono zbyt dużą ilość wody, przestają pobierać składniki odżywcze.

Doprowadzona do takiego stanu roślina marnieje – jej liście tracą jędrność, opadają, najpierw zmieniają kolor na żółty, później pojawiają się na nich brązowe plamy; redukcji ulega jej system korzeniowy. Jak odratować takiego storczyka? Należy przesadzić okaz do nowego podłoża i podlewać go nie częściej niż raz w tygodniu.

Przeczytaj również: Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

gnijacy storczyk Wyjaśniamy, jak odratować gnijącego storczyka. Fot. 123RF.com

  • Ile światła należy im dostarczyć storczykom?

Żółknięcie liści storczyków występuje szczególnie często w okresie jesienno-zimowym, kiedy do domów dociera zdecydowanie mniej światła słonecznego. Dodatkowo przez ciągłe dogrzewanie, podniesiona jest temperatura powietrza. Roślina źle reaguje na takie warunki. Jej liście najpierw stają się bladozielone, z upływem czasu przybierają pożółknięty kolor. W dotyku robią się wiotkie, łamliwe, wodniste. Jaka na to rada? Storczyk odżyje, jeśli przeniesiemy go na lepiej doświetlone stanowisko.

Przeczytaj również: Zimą storczyki marnieją. Ogrodnik tłumaczy, co trzeba zrobić, by wiosną wypuściły dużo pąków

storczyki Przestrzegaj kilku ważnych zasad, a wiosną storczyk wypuści mnóstwo pąków kwiatowych. Fot.CanvaPro

  • Jaką temperaturę zapewnić storczykom?

Również temperatura ma niebagatelny wpływ na stan storczyków. Jeśli będzie za wysoka, rośliny będą nadmiernie tracić wodę. To z kolei spowoduje, że liście utracą soczyście zielony kolor, pożółkną i zaczną zasychać.

Znów, bardzo podobne symptomy daje roślina trzymana w zbyt niskiej temperaturze. Poza zżółknięciem liści storczyk przestaje wytwarzać nowe, więc w rezultacie, po jakimś czasie traci je wszystkie.

Uprawiając storczyki w domu, należy pamiętać, że poszczególny gatunek ma swoje osobnicze wymagania co do temperatury – zarówna za dnia, jak i w nocy (wtedy powinna być o kilka stopni niższa). 

  • Nawożenie

Żółknięciem liści najczęściej objawia się niedobór ważnych składników odżwyczych, takich jak azot i żelazo. Braki azotu najwcześniej zaobserwować można po najstarszych liściach, które jaśnieją i zamierają. Brak żelaza rzutuje na młode liście rośliny. W sezonie od wiosny do jesieni pamiętajmy o regularnym dokarmianiu storczyków minimum raz na 2-3 tygodnie. 

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej nawozić storczyki? Tak robią w storczykarniach

nawożenie storczyków Storczyki wymagają dokarmiania przez cały rok. Fot. 123RF.com

  • Uprawa storczyków: Stres

Storczyki to rośliny bardzo delikatne, wrażliwe na zmiany, jakie zachodzą w ich otoczeniu. Niekorzystne symptomy zaobserwować można po przeniesieniu okazów w nowe miejsce w mieszkaniu, przesadzeniu do nowych doniczek lub tuż po zakupie, po przyniesieniu ich ze sklepu. Jest to normalna reakcja na stres. W takich wypadkach najlepiej pozostawić rośliny same sobie, by zaaklimatyzowały się do nowych warunków. Nie ma powodów do niepokoju, dopóki liście żółknieją stopniowo i wybiórczo. Jeśli proces ten postępuje szybciej i na wszystkich piętrach rośliny, wskazuje to na jeden z wcześniej wymienionych problemów.

Dlaczego liście storczyka robią się żółte?

Żółknięcie liści to częsty problem w uprawie storczyków. Zwykle jest ono pierwszym wyraźnym sygnałem złej kondycji, w jakiej znajduje się storczyk. Żółte liście najczęściej świadczą o:

  • nieodpowiednich warunkach uprawy (np. oświetleniu, temperaturze, wilgotności),
  • błędach w pielęgnacji (niewłaściwym podlewaniu, nawożeniu)
  • chorobach storczyków.
storczyk Żółknięcie,  liści nie zawsze musi być objawem choroby. Fot.123RF.com

Żółknięcie, zasychanie i opadanie liści nie zawsze musi być objawem choroby czy zaburzeniem stanu fizjologicznego storczyków. Dla wielu gatunków to sytuacja zupełnie naturalna, związana z procesem starzenia. U roślin z rodzaju Phalaenopsis dolne liście stopniowo zmieniają kolor i zasychają, niejako robiąc tym samym miejsce dla młodszych, nowych listków, wyrastających na szczytach łodyg. Tak samo jest w przypadku Dendrobium, u których bulwy po kilku latach same zamierają, co sprawia, że rośliny słabną i marnieją.

Jeśli masz wątpliwości, co jest przyczyną żółtych liści u storczyka, przyjrzyj się najpierw całej roślinie.

  • Gdy żółkną tylko dolne, najstarsze liście, a roślina nadal rośnie, nie musisz raczej się martwić.
  • Jeżeli natomiast proces ten dotyka nawet młodych, dopiero wyrastających liści, a na dodatek liście są pomarszczone, wilgotne lub poplamione, podejmij natychmiastowe działania.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 30.01.2019 roku.

Przeczytaj również: 

W jaki sposób zregenerować pomarszczonego i odwodnionego storczyka?

Pielęgnacja storczyków zimą. 5 zasad, których warto się trzymać, by nie zmarnować storczyka

Storczyk obsypie się kwiatami. Sprawdźcie nasz genialny patent!

 Nawożenie storczyków to podstawowy zabieg, który pobudza ich kwitnienie. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.