Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego warto przycinać paprykę? Kiedy i jak to robić, by zwiększyć plonowanie?

W domowych warunkach można uprawiać rozmaite odmiany papryki i papryczek, od klasycznych odmian ogrodowych po ostre papryczki chili, które są nie tylko dodatkiem do dań, lecz także efektowną dekoracją donicy. Co ciekawe, niezależnie od wybranej odmiany, wszystkie papryki są dość łatwe w uprawie. Potrzebują tylko światła, wody i nawożenia, a także, podobnie jak krzaczki pomidorów, umiejętnego przycinania. Dotąd nigdy tego nie robiłeś? Sprawdź, jak i kiedy ciąć paprykę, by zwiększyć plonowanie.

Dlaczego warto przycinać paprykę? Kiedy i jak to robić, by zwiększyć plonowanie?
Choć zdania na ten temat są podzielone, znajomy ogrodnik wyjaśnił mi dlaczego warto przycinać paprykę podobnie, jak pomidory. Argumentów za tym zabiegiem jest kilka. Fot. ideation90/123rf.com

Spis treści:

Dlaczego warto przycinać paprykę?

Przycinanie roślin, szczególnie wykonywane w określony sposób i we właściwym terminie, niesie z sobą wiele korzyści dla wzrostu i rozwoju zarówno części zielonych, jak i zdrowych owoców. Gdy wykonasz zabieg przycinania w określonym czasie dla danego gatunku warzyw, zapewne zdołasz uzyskać naprawdę pokaźne zbiory. Nie wszyscy zgadzają się co do tego, że paprykę należy regularnie ciąć, jednak mój znajomy, starszy ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem, robi to od lat, a wszystkie jego krzaczki zawsze owocowały jakby ze zdwojoną siłą.

Chcesz uzyskać dobre zbiory papryki? Wspomóż swoje rośliny, wykonując polecany zabieg pielęgnacyjny więcej niż raz, a będą:

  • zdrowsze – przycinanie pozwala prześwietlić pędy, wpuszczając do wnętrza rośliny światło oraz poprawiając cyrkulację powietrza pomiędzy gęsto zawieszonymi liśćmi; 
  • kształtne  regularne cięcie zwiększa przyrost silnych pędów oraz poprawia wzrost łodyg ku górze, a nie na boki; 
  • bardziej plenne – krzaczki papryki kierują wówczas energię ze zbyt długich części zielonych do pędów owocujących, zwiększając efektywność tworzenia zawiązków, stymulując wzrost owoców i ich równomierne dojrzewanie, a mocne łodygi dają radę dźwigać ich ciężar aż do zbiorów.

papryki Dojrzewających papryk będzie więcej, jeśli w głąb krzaczka dotrze światło, a boczne pędy nie będą kradły cennej energii roślinie. Dlatego warto przycinać je dwukrotnie, a nawet trzykrotnie w sezonie. Fot. lenaxf/sewer180/CanvaPro

Dlaczego warto przycinać paprykę? O ile niewielka, doniczkowa papryczka chili o dekoracyjnym charakterze ładnie owocuje bez twojej pomocy, o tyle w przypadku krzaczków papryki w warzywniku cięcie jest w pełni uzasadnione, bo realnie wpływa na poprawę kondycji i zdrowotności całej rośliny oraz wydanie przez nią większych owoców niż dotychczas.

Przeczytaj również: Kluczowe nawożenie papryki w lipcu. Ten nawóz sprawia, że rośnie zdrowo i owocuje obficie

Jak i kiedy ciąć paprykę, by zwiększyć plonowanie?

Ogrodnicy będący za przycinaniem krzaczków papryki wskazują dwa główne terminy przycinania, choć niektórzy wyszczególniają aż 3 dogodne momenty na cięcie. Pierwsza szkoła mówi o dwóch zabiegach wykonywanych na początku sezonu przy wysadzaniu roślin i pod koniec, na miesiąc przed prognozowanymi przymrozkami.  

  • Cięcie na początku sezonu 

Pierwszy zabieg pomaga wytworzyć roślinie bardziej zwarty pokrój oraz silną sieć korzeni. Powinien zostać wykonany w czasie wysadzania młodej papryki, ale nic się nie stanie, jeśli zrobisz to tydzień czy 2 tygodnie po posadzeniu w ogrodzie lub szklarni. Cięcie poprawi owocowanie papryki wysokiej oraz papryczek jalapeno, habanero i shishito. 

Ważne w uprawie papryki jest obserwowanie pierwszych etapów wzrostu. Roślina powinna wytworzyć pędy w kształcie litery „Y” odchodzące od głównej łodygi – te stanowić będą szkielet i na nich należy się skupić, przycinając pozostałe, mniejsze odrosty. Tnąc młodziutkie papryczki chili, wystarczy, że pozostawisz pędy poniżej 3 par liści, a równomiernie się rozrośnie. 

  • Cięcie końcowe przed przymrozkami 

Ten zabieg działa jak stymulator ostatniego owocowania, zachęca krzak do wydania jeszcze jednego plonu przed ostatecznym zakończeniem owocowania. Pierwszy etap, mający miejsce pod koniec sezonu wegetacyjnego obejmuje usunięcie nadmiaru liści z łodyg. To pozwala światłu dotrzeć w głąb krzaka i zasila dojrzewające tam owoce.  

Drugie cięcie końcowe wykonaj na miesiąc przed zapowiadanymi przymrozkami – usuń pędy nieowocujące oraz te części łodyżek, które przerosły nad owocami. Oczyść krzak z kwiatów na łodygach owocujących. Tym sposobem roślina nie skupi się na wypuszczaniu małych papryczek, które i tak nie dojrzeją w pełni, a odda niezbędną energię owocom, które już wyrosły i mają szansę osiągnąć pokaźne rozmiary oraz najlepszy smak.

papryki Przycinanie liści dotykających ziemi ochroni roślinę przed bakteriami z gleby oraz zmniejszy ryzyko rozwoju chorób grzybowych przy obfitszym podlewaniu. Warto je uwzględnić w terminarzu zabiegów pielęgnacyjnych. Fot. Liubov Polozhentseva/CanvaPro

Niektórzy stosują jeszcze metodę cięcia pędów w środku sezonu wegetacyjnego, co powinno pomóc w wytwarzaniu jeszcze większych owoców. Jeśli rezygnujesz z tego zabiegu, pamiętaj, aby ściąć liście dotykające podłoża, to zadziała jak plaster ochronny przed mączniakiem prawdziwym i innymi, popularnymi chorobami. 

Przycinanie pędów powinno odbywać się tylko w suche dni, ponieważ naruszenie ciągłości tkanek rośliny w warunkach zwiększonej wilgotności to czynnik ryzyka rozwoju chorób grzybowych. Wykorzystuj przy pracy wyłącznie czyste, ostre narzędzie, które po wcześniejszych zabiegach na innych gatunkach dokładnie odkaziłeś.

Pamiętaj, że przycinanie cieńszych pędów bocznych wzmacnia główne łodygi, dzięki czemu krzaczki nie łamią się tak łatwo. Nie zaszkodzi, jeśli dodatkowo je podeprzesz, w końcu dojrzałe papryki potrafią trochę ważyć, a ty chcesz przecież mieć ich jak najwięcej. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czy ogórki można pryskać siarczanem magnezu? Dobre proporcje i obserwacja roślin to podstawa

Dlaczego końcówki cukinii gniją? Jak temu zaradzić?

Kiedy zbierać czosnek jesienny, a kiedy wiosenny? Wykopywanie, wiązanie i najlepsze metody przechowywania

Borówki tego nie lubią. Letnie podlewanie borówki, co oznaczają krzywe pędy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.