Porady ogrodnicze

Efektowne drzewka o smacznych owocach. Wiśnie kolumnowe ozdobią każdy ogród

Wiśnie są bardzo lubiane nie tylko przez ludzi, ale także przez szpaki. Te sprytne ptaki potrafią jednej nocy zjeść wszystkie owoce! Jednym ze sposobów na to, żeby uniknąć utraty upraw, jest regularne zbieranie wiśni. Zbiory najłatwiej jest przeprowadzać z niskich, karłowych drzew, np. takich jak wiśnie kolumnowe. Dowiedz się, jak je uprawiać.

Efektowne drzewka o smacznych owocach. Wiśnie kolumnowe ozdobią każdy ogród
Wiśnie kolumnowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wiśnie kolumnowe – opis

Wiśnie kolumnowe to niskie drzewa owocowe, które wyróżniają się wśród pozostałych okazów wyjątkowo smukłym pokrojem. Rośliny te tworzą niski pień główny, wzdłuż którego wyrastają tzw. krótkopędy. W przeciwieństwie do tradycyjnych okazów, wiśnie kolumnowe nie tworzą klasycznej korony. Owoce powstają na całej długości pnia, dzięki czemu każdy może mieć do nich swobodny dostęp.

Wiśnie kolumnowe w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć od 1 do 2 m wysokości i od 60 do 80 cm szerokości. To sprawia, że drzewa nie zajmują dużo miejsca, więc doskonale sprawdzą się w małym ogrodzie, a nawet na tarasie czy balkonie.

W Polsce okazy o pokroju kolumnowym są znane dopiero od dekady, jednak z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. Doskonale sprawdzają się jako alternatywa dla drzew ozdobnych – podczas kwitnienia stanowią wspaniałą ozdobę przestrzeni na zewnątrz i są cudowną stołówką dla owadów. Dodatkowo dają wspaniałe owoce i są mrozoodporne, więc nie stracisz ich, nawet jeśli przyjdzie sroga zima.

Wiśnie kolumnowe – ciekawe odmiany

Chcesz rozpocząć uprawę wiśni kolumnowych w swoim ogrodzie lub na balkonie albo tarasie? To doskonały pomysł. Jednak zanim wybierzesz się na zakupy, poznaj dostępne odmiany. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą wiśnię dla siebie. Wśród najpopularniejszych drzew owocowych wymienia się:

 • Sylvia – tworzy duże, soczyste owoce o rubinowym kolorze. Dojrzewają pod koniec czerwca, dzięki czemu można dość szybko cieszyć się wspaniałymi efektami swojej pracy. Ta odmiana jest średnio odporna na mróz, zatem w chłodnych częściach Polski może wymagać dodatkowego okrycia,

 • Helena – odmiana deserowa. Jej owoce są duże i twarde z wyraźnie żyłkowanym miąższem. Okres dojrzewania przypada na koniec czerwca. Co ważne – wiśnia Helena może owocować przez 15 do 25 lat.

Wszystkie odmiany wiśni kolumnowych są samozapylające się. Dzięki temu nie trzeba sadzić w ogrodzie kilku drzew – wystarczy jedno, aby móc cieszyć się wspaniałymi owocami.

Wiśnie kolumnowe – stanowisko i ziemia

Aby wiśnie kolumnowe mogły zdrowo rosnąć i efektywnie owocować, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Te wyjątkowe drzewa owocowe najlepiej umieścić w:

 • nasłonecznionym miejscu – najlepiej, jeśli wiśnie będą równomiernie oświetlone z każdej strony, dzięki temu owoce będą równomiernie dojrzewać. Drzewa będą dobrze rosnąć także na półcienistym stanowisku. Jednak unikaj umieszczania ich w całkowitym cieniu, ponieważ mogą przestać owocować;

 • żyznej, przepuszczalnej ziemi – powinna być bogata w składniki mineralne, aby drzewo miało siłę rosnąć. Dlatego przed posadzeniem drzewa wzbogać podłoże dawką kompostu lub innego naturalnego nawozu. Warto również zadbać o to, aby gleba była stale wilgotna, jednak nie mokra. Dzięki temu unikniesz problemu z gnijącymi korzeniami. Te same wymagania dotyczą wiśni uprawianych bezpośrednio w gruncie, jak i w donicy.

Jeśli zapewnisz wiśni kolumnowej dobre warunki do rozwoju, drzewo będzie dość łatwe w uprawie, a przy tym odporne na choroby i szkodniki.

Przeczytaj również: Nie tylko wiśnie! Drobna plamistość poraża różne gatunki drzew pestkowych

drobna plamistość wiśni Drobna plamistość liści drzew pestkowych atakuje rośliny tuż po kwitnieniu. Fot.123RF.com

Wiśnie kolumnowe – pielęgnacja

Jak podkreślają doświadczeni ogrodnicy, z odpowiednio pielęgnowanych wiśni kolumnowych można zebrać nawet kilkadziesiąt pysznych owoców, które w niczym nie odbiegają od tych pochodzących z normalnych drzew owocowych.

Aby uzyskać takie efekty, podczas uprawy tych roślin należy pamiętać o:

 • systematycznym podlewaniu – zasada ta dotyczy zwłaszcza młodych okazów, które zostały niedawno zasadzone. Należy je podlewać, dopóki się nie przyjmą i nie rozwiną solidnego systemu korzeniowego. Dodatkowego nawadniania potrzebują zarówno drzewa sadzone wiosną, jak i jesienią. Co więcej, podlewanie należy kontynuować nawet zimą, zwłaszcza w bezśnieżnych i bezdeszczowych okresach;

 • nawożeniu – okazy posadzone w gruncie należy nawozić każdego roku wiosną. Najlepiej użyć do tego kompostu i rozłożyć go wokół rośliny mieszając z ziemią. Natomiast drzewa hodowane w donicach trzeba dokarmiać o wiele częściej, najlepiej co 2-3 tygodnie preparatami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do wiśni lub naturalnymi środkami, np. kompostem czy hummusem.

Dobrym pomysłem jest regularne wykonywanie oprysków przeciwko chorobom grzybowym i szkodnikom. Wiśnie kolumnowe, tak jak pozostałe drzewa owocowe w ogrodzie, mogą paść ich ofiarą w najmniej spodziewanym momencie. W rezultacie rośliny nie tylko przestaną wydawać owoce, ale także zaczną obumierać. Opryski należy wykonywać wyłącznie według wskazówek producentów.

wiśnie kolumnowe Wiśnie kolumnowe są doskonałym rozwiązaniem do niewielkich ogrodów, gdzie planujemy nasadzenia owocowe.Fot.123RF.com

Wiśnie kolumnowe – sadzenie w gruncie i donicy

Wiśnie kolumnowe można z powodzeniem uprawiać bezpośrednio w ziemi, jak i w pojemnikach. Rośliny te są odporne na mróz, dzięki czemu przetrwają niejedną, polską zimę. Jednak najpierw trzeba je zasadzić w prawidłowy sposób.

 • Zacznij od wykopania dołu o głębokości i szerokości od 50 do 60 cm – jeśli sadzisz roślinę w donicy, przygotuj pojemnik o podobnych wymiarach.

 • Na dno dołu/donicy wsyp warstwę keramzytu – drenaż jest potrzebny, aby w korzeniach nie zalegała woda i nie powodowała ich gnicia.

 • Przykryj keramzyt małą ilością przygotowanej ziemi i umieść w środku drzewo – postaraj się ułożyć korzenie tak, aby nie były ściśnięte, połamane czy zgniecione. Powinny swobodnie się układać.

 • Wypełnij dół/donicę podłożem delikatnie poruszając bryłą korzeniową – dzięki temu gleba dotrze we wszystkie zakamarki i drzewo nie zapadnie się po kilku dniach.

 • Zrób wokół pnia wgłębienie, aby woda nie „uciekała” na boki, tylko spływała do środka i wsiąkała w ziemię.

 • Podlej obficie roślinę i kontynuuj nawadnianie do momentu, aż roślina się przyjmie.

Jeśli sadzisz wiśnię kolumnową jesienią, po pierwszych przymrozkach zabezpiecz pień agrowłókniną, chochołem ze słomy lub tekturą falistą. Dodatkowej ochrony potrzebuje również donica – możesz obłożyć ją np. styropianem. Dzięki temu korzenie nie przemarzną podczas chłodnych miesięcy.

Wiśnie kolumnowe – przycinanie

Wiśnie kolumnowe same przybierają pożądany pokrój. Jednak wraz z upływem czasu ich pędy mogą stać się długie, przez co będzie trudno dosięgnąć do owoców. Aby temu zapobiec, przez pierwsze dwa lata należy skracać gałęzie o 30-40 cm (oprócz tego położonego w najwyższym miejscu, który stanowi przedłużenie pnia). W trzecim roku uprawy trzeba obciąć wszystkie pędy – górny o 20 cm, pozostałe o 30–40 cm.

Oprócz tego należy regularnie usuwać chore, zniekształcone i obumarłe części rośliny. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi groźnych patogenów i szkodników, których obecność mogłaby doprowadzić do utraty drzew.

Wiśnie kolumnowe urozmaicą niejeden ogród, balkon i taras. W okresie kwitnienia oczarują wszystkich pięknym zapachem i wspaniałymi kwiatami, a podczas owocowania zapewnią smaczną przekąskę, która będzie na wyciągnięcie dłoni. Zapoznaj się z zasadami uprawy tych drzew i zacznij prawidłowo o nie dbać!

Przeczytaj również: Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?

cięcie wiśni Cięcie wiśni wykonuj, gdy za oknem jest ładna pogoda, dzień jest suchy i słoneczny. Fot.123RF.com

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Efektowne drzewka o smacznych owocach. Wiśnie kolumnowe ozdobią każdy ogród"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.