Porady ogrodnicze

Gąsienice, które jedzą plastik

Zespół hiszpańskich naukowców z Kantabryjskiego Instytutu Biomedycyny i Biotechnologii okrył, że gąsienica motyla zwanego barciakiem większym lub molem woskowym (Galleria mellonella) potrafi zjadać jedno z najbardziej odpornych i powszechnie używanych tworzyw sztucznych – polietylen oraz powodować jego rozkładanie się - taką informację opublikowało naukowe czasopismo "Current Biology".

Gąsienice, które jedzą plastik

Świat nauki i ekologii jest tymi wiadomościami niezwykle podekscytowany, bo pojawia się szansa na skuteczny i relatywnie szybki rozkład plastikowych odpadów.

Odkrycia dokonano całkowicie przypadkowo, kiedy to  dr Federica Bertocchini, hiszpańska badaczka z Instytutu Biomedycyny i Biotechnologii na Uniwersytecie Kantabrii, a prywatnie właścicielka pasieki, zwalczając te owady, pewnego razu zostawiła je na jakiś czas w plastikowej torbie. Kiedy ponownie do niej zajrzała, barciaków już tam nie było. Przegryzły torbę i pouciekały.

Fot. 123RF.com//„Odkrycie  otwiera drogę do szukania nowych metod utylizacji plastikowych opakowań – powiedziała Federica Bertocchini z Institute of Biomedicine and Biotechnology of Cantabria w Hiszpanii.

Dokładniejsze badania pokazały, że w ciągu dwunastu godzin gąsienice barciaka większego potrafią zmniejszyć masę plastiku (mniej więcej o około 3% masy plastikowej torebki z supermarketu), a ich organizm jest w stanie rozkładać spożyty polietylen na glikol etylowy.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Амурский Червяч'ОК (@amur_worm)

Okazuje się, że enzymy wytwarzane w układzie pokarmowym tego owada radzą sobie z rozkładaniem polietylenu, ponieważ jest on strukturalnie podobny do wosku, którym na co dzień odżywiają się barciaki większe. Obecnie zespół hiszpańskich naukowców skupia się na opracowaniu szybkiej metody degradacji polietylenu. Badacze zamierzają stworzyć łatwą i tanią technikę produkcji enzymów podobnych do tych, które wytwarzają gąsienice i którą będzie można zastosować na skalę przemysłową.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Molly Rogers (@molly_mantid)

Barciak większy zwany molem woskowym (Galleria mellonella)

Galleria mellonella to, szeroko rozprzestrzeniony gatunek (przedstawiciel rzędu Lepidoptera). Spotkamy go w wielu miejscach na globie, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się siedliska pszczoły miodnej, w której gniazdach pasożytuje. To owady o niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki posiadają szarobrunatne lub popielatoszare ubarwienie i osiągają wielkość do 2 cm długości i ok. 3 cm rozpiętości skrzydeł. Gąsienice są większe i mogą osiągać ponad 2,5 cm długości. Są kremowo-białe lub biało-brązowe z ciemniejszą puszką głowową.


Fot.123RF.com

Gąsienice barciaka żyją w ulach, zanim przekształcą się w ćmy, potrafią nieźle narozrabiać, bezczelnie wyżerając plastry wosku. W nocy, gdy robotnice pszczół są nieaktywne, samica odnajduje ul i składa w nim do 1500 jaj. Pośrednio 3-7 dniach z jaj wylęgają się gąsienice. Przez okres larwalny intensywnie żerują.

Deccoria.pl
Zdjęcia: 123RF.com

Przeczytaj również: 

Pszczoły - dlaczego warto zaprosić je do swojego ogrodu?

Pszczoły - dlaczego warto zaprosić je do swojego ogrodu?

Przeczytaj również: Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.