Ta harmonijna symbioza jest przede wszystkim bardzo ważnym czynnikiem plonotwórczym w rolnictwie i sadownictwie, ale poza oczywistą ekonomiczną wartością zapylania, warto podkreślić także jego znaczenie w zachowaniu bioróżnorodności środowiska. Praca doskonale do tego przystosowanych pszczół ma bowiem niebagatelny wpływ na zachowanie w przyrodzie ogromnej liczby gatunków roślin owadopylnych oraz zwierząt żywiących się nasionami i owocami, które powstały dzięki udziałowi tych owadów. Pszczoły spośród owadów zapylających są niezastąpione w zachowaniu gatunkowej różnorodności, która to zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu, obecnie mocno zaburzonego coraz bardziej inwazyjnym działaniem człowieka.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Z ich pracy czerpiemy ogromne korzyści. Swoją działalnością kształtują i upiększają nasze otoczenie, dlatego warto stworzyć im przyjazną przestrzeń, sadząc w naszych ogrodach, na rabatkach czy balkonach atrakcyjne dla nich rośliny miododajne. Istotne, by przy ich wyborze, wziąć pod uwagę nie tylko to, co nam się podoba i jest efektowne, ale również to, co zapewni tym owadom doskonałe warunki przez cały sezon ogrodniczy. Do własnych upraw wybierajmy więc roślin kwitnące w różnych okresach sezonu ogrodniczego. Oto przegląd tych najpopularniejszych i szczególnie lubianych przez owady pszczołowate.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wrzośce (Erica L.)
Są to bardzo dekoracyjne, głównie małe, zimozielone krzewy i krzewinki, które sadzone są głównie do gruntu, ale można je również stosować do pojemników na tarasach i balkonach. Kwitną wcześnie (jeśli jest ciepło to już w lutym), do tego kwitnienie jest długie, trwa do kwietnia i obfite, co powoduje, że są masowo odwiedzane przez owady. Uprawa jest łatwa, nie są one wymagające, a stanowią prawdziwą ozdobę wiosennych ogrodów. Najpopularniejsze wrzośce proponowane do naszych, przyjaznych owadom pszczołowatym ogrodów to: wrzosiec czerwony, wrzosiec popielaty, wrzosiec darlejski, bagienny i rozpierzchły.