Porady ogrodnicze

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pszczoły od zawsze były i będą niezbędną częścią ekosystemu, uzależniając istnienie roślin owadopylnych od swojej kondycji i obecności w przyrodzie. Ponad 80% roślin zapylanych jest przez owady, najczęściej właśnie przez pszczołowate. Na swoim ciele przenoszą one ziarna pyłku z pylników na znamiona słupków roślin, w ten sposób je zapylając. W zamian wykorzystują ich zasoby, czerpiąc od nich pokarm białkowy w postaci pyłku kwiatowego oraz energetyczny, czyli nektar.
Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie
REKLAMA

Ta harmonijna symbioza jest przede wszystkim bardzo ważnym czynnikiem plonotwórczym w rolnictwie i sadownictwie, ale poza oczywistą ekonomiczną wartością zapylania, warto podkreślić także jego znaczenie w zachowaniu bioróżnorodności środowiska. Praca doskonale do tego przystosowanych pszczół ma bowiem niebagatelny wpływ na zachowanie w przyrodzie ogromnej liczby gatunków roślin owadopylnych oraz zwierząt żywiących się nasionami i owocami, które powstały dzięki udziałowi tych owadów. Pszczoły spośród owadów zapylających są niezastąpione w zachowaniu gatunkowej różnorodności, która to zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu, obecnie mocno zaburzonego coraz bardziej inwazyjnym działaniem człowieka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Z ich pracy czerpiemy ogromne korzyści. Swoją działalnością kształtują i upiększają nasze otoczenie, dlatego warto stworzyć im przyjazną przestrzeń, sadząc w naszych ogrodach, na rabatkach czy balkonach atrakcyjne dla nich rośliny miododajne. Istotne, by przy ich wyborze, wziąć pod uwagę nie tylko to, co nam się podoba i jest efektowne, ale również to, co zapewni tym owadom doskonałe warunki przez cały sezon ogrodniczy. Do własnych upraw wybierajmy więc roślin kwitnące w różnych okresach sezonu ogrodniczego. Oto przegląd tych najpopularniejszych i szczególnie lubianych przez owady pszczołowate.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wrzośce (Erica L.)
Są to bardzo dekoracyjne, głównie małe, zimozielone krzewy i krzewinki, które sadzone są głównie do gruntu, ale można je również stosować do pojemników na tarasach i balkonach. Kwitną wcześnie (jeśli jest ciepło to już w lutym), do tego kwitnienie jest długie, trwa do kwietnia i obfite, co powoduje, że są masowo odwiedzane przez owady. Uprawa jest łatwa, nie są one wymagające, a stanowią prawdziwą ozdobę wiosennych ogrodów. Najpopularniejsze wrzośce proponowane do naszych, przyjaznych owadom pszczołowatym ogrodów to: wrzosiec czerwony, wrzosiec popielaty, wrzosiec darlejski, bagienny i rozpierzchły.


1 2 3 4 5 6

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.