Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gdy robi się cieplej, tuje potrzebują nawożenia. Przepisy na najlepsze domowe nawozy do tui

Tuje są stosunkowo łatwe w uprawie, jednak aby rosły bujnie i zdrowo musimy zadbać o odpowiednie zasilenie roślin. Można do tego użyć domowych nawozów, które świetnie odżywiają i zabezpieczają przed chorobami. Sprawdź, jakie są najlepsze domowe metody nawożenia tui.

Gdy robi się cieplej, tuje potrzebują nawożenia. Przepisy na najlepsze domowe nawozy do tui
Nawożenie tui jest ważnym krokiem w pielęgnacji tej rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja tui

Tuje cieszą się dużą popularnością. Głównym powodem tego jest to, że mają one stosunkowo niskie wymagania glebowe, dużą odporność na choroby, szkodniki i zróżnicowane warunki atmosferyczne.

 • Stanowisko

Większość odmian tej rośliny wymaga nasłonecznionego stanowiska, a tylko niektóre gatunki będą się dobrze rozwijały w półcieniu. Miejsce, w którym znajdują się tuje, powinno być osłonięte od wiatru. Dodatkowo nie powinny one rosnąć na trawniku, ponieważ źle znoszą obecność innych roślin.

 • Sadzenie 

Tuje powinno się sadzić wiosną, ponieważ wtedy nie musimy się martwić o przemarznięcie roślin, jak i o letnie upały. Można to również zrobić jesienią, jednak odradza się sadzenie tui później niż w październiku.

 • Podlewanie 

Bardzo ważną rolę podczas pielęgnacji tui odgrywa podlewanie. Powinno ono być regularne, ponieważ roślina tworzy płytki system korzeniowy i potrzebuje stale wilgotnej wody. Tuje trzeba podlewać obficie co najmniej raz w tygodniu. Woda powinna być kierowana na ziemię, ponieważ moczenie gałązek może spowodować ich brunatnienie.

 • Przycinanie 

Jeśli chodzi o przycinanie tui, to należy je wykonywać od wiosny do połowy lata, ponieważ późniejsze cięcie mogłoby narazić roślinę na przemarzanie. Oprócz przycinania w ramach formowania tui warto również usuwać brązowiejące gałęzie.

Kiedy nawozić tuje?

Nawożenie tui należy zacząć wraz z początkiem okresu wegetacyjnego, czyli na przełomie marca i kwietnia. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę warunki pogodowe i ewentualnie poczekać do momentu, w którym rozmarznie grunt i pojawi się seria cieplejszych dni z dodatnią temperaturą. Od września aż do wiosny, do nawożenia tui zaleca się stosowanie wyłącznie nawozów bez azotu.

Niezależnie od typu i formy nawozu, na jaki się zdecydujemy, trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniej dawki, ponieważ przenawożenie tui jest bardzo groźne dla rośliny i może doprowadzić do jej stałego uszkodzenia.  

kiedy nawozić tuje Tuje zaczynamy nawozić z początkiem okresu wegetacyjnego, czyli na przełomie marca i kwietnia. Fot.123RF.com

Czym nawozić tuje?

Oprócz oferowanych w sklepach nawozów dla iglaków warto również skorzystać z ekologicznych i tańszych sposobów nawożenia tui. Wystarczy nam do tego kilka produktów, które są w naszym domu. Do zasilania roślin można użyć:

 • wody po gotowanych warzywach bez przypraw – świetnie nada się do podlewania roślin i zasilania ich składnikami odżywczymi. Ważne jednak, by nie była ona posolona i nie zawierała przypraw. Do nawożenia tui można stosować wodę np. po gotowaniu brokułów, fasolki szparagowej, kalafiora lub ziemniaków;

 • gnojówki z pokrzywy – po wyplenieniu pokrzywy jako chwastu, można ją użyć do stworzenia gnojówki. Wystarczy ją zalać wodą i odstawić na kilka tygodni. Gdy woda przestanie się już pienić, będzie to oznaczało, że to koniec fermentacji. Powstały płyn rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:10 i możemy nim podlewać rośliny;

 • nawozu z drożdży  wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 l wody i wykorzystać do podlewania lub opryskiwania tui. Dzięki temu zadbamy o zabezpieczenie rośliny przed chorobami grzybowymi;

 • fusów z kawy – mają one właściwości zakwaszające. Należy wymieszać fusy z podłożem rośliny w proporcji 1:3. Ważne jest to, aby fusy były czyste i nie zawierały mleka oraz cukru, co mogłoby m.in. wabić mrówki;

 • wody ze skorupek jaj  wystarczy zalać je ciepłą wodą i odstawić na dwa tygodnie w ciemne i chłodne miejsce. Po upływie tego czasu płyn przecedzamy i od razu podlewamy nim rośliny.

Po co nawozić tuje?

Wiele osób zastanawia się, po co nawozić tuje. Oto kilka powodów, dla których warto to robić.

 • Tuje lepiej rosną i szybciej się rozwijają. Roślina jest pobudzona do wzrostu i wydaje więcej nowych pędów.

 • Iglak jest dzięki temu bardziej odporny na wszelkie choroby. Zmniejsza to ryzyko zachorowania na szarą pleśń, a także chroni przed inwazją szkodników.

 • Dzięki nawozom, igły tui nie blakną i nie żółkną. Sprawia to, że rośliny nie tylko zyskują lepszą barwę, ale i prezentują się korzystniej, ponieważ mają większe szyszki i ładniej układający się pokrój.

Przeczytaj również: 

Choroby tui i odmrożenia. Jak rozpoznać co dolega żywotnikom?

Gwarantuje gęsty i efektowny żywopłot. Najlepsze odmiany tui szmaragdowej na żywopłot

Kalendarz biodynamiczny 2023. Poradnik dla ogrodnika i działkowca

 

Recykling choinek? Pomóc mogą kozy na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.