Spis treści:
Pielęgnacja tui
Tuje cieszą się dużą popularnością. Głównym powodem tego jest to, że mają one stosunkowo niskie wymagania glebowe, dużą odporność na choroby, szkodniki i zróżnicowane warunki atmosferyczne.
-
Stanowisko
Większość odmian tej rośliny wymaga nasłonecznionego stanowiska, a tylko niektóre gatunki będą się dobrze rozwijały w półcieniu. Miejsce, w którym znajdują się tuje, powinno być osłonięte od wiatru. Dodatkowo nie powinny one rosnąć na trawniku, ponieważ źle znoszą obecność innych roślin.
-
Sadzenie
Tuje powinno się sadzić wiosną, ponieważ wtedy nie musimy się martwić o przemarznięcie roślin, jak i o letnie upały. Można to również zrobić jesienią, jednak odradza się sadzenie tui później niż w październiku.
-
Podlewanie
Bardzo ważną rolę podczas pielęgnacji tui odgrywa podlewanie. Powinno ono być regularne, ponieważ roślina tworzy płytki system korzeniowy i potrzebuje stale wilgotnej wody. Tuje trzeba podlewać obficie co najmniej raz w tygodniu. Woda powinna być kierowana na ziemię, ponieważ moczenie gałązek może spowodować ich brunatnienie.
-
Przycinanie
Jeśli chodzi o przycinanie tui, to należy je wykonywać od wiosny do połowy lata, ponieważ późniejsze cięcie mogłoby narazić roślinę na przemarzanie. Oprócz przycinania w ramach formowania tui warto również usuwać brązowiejące gałęzie.
Kiedy nawozić tuje?
Nawożenie tui należy zacząć wraz z początkiem okresu wegetacyjnego, czyli na przełomie marca i kwietnia. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę warunki pogodowe i ewentualnie poczekać do momentu, w którym rozmarznie grunt i pojawi się seria cieplejszych dni z dodatnią temperaturą. Od września aż do wiosny, do nawożenia tui zaleca się stosowanie wyłącznie nawozów bez azotu.
Niezależnie od typu i formy nawozu, na jaki się zdecydujemy, trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniej dawki, ponieważ przenawożenie tui jest bardzo groźne dla rośliny i może doprowadzić do jej stałego uszkodzenia.
Tuje zaczynamy nawozić z początkiem okresu wegetacyjnego, czyli na przełomie marca i kwietnia. Fot.123RF.com
Czym nawozić tuje?
Oprócz oferowanych w sklepach nawozów dla iglaków warto również skorzystać z ekologicznych i tańszych sposobów nawożenia tui. Wystarczy nam do tego kilka produktów, które są w naszym domu. Do zasilania roślin można użyć:
- wody po gotowanych warzywach bez przypraw – świetnie nada się do podlewania roślin i zasilania ich składnikami odżywczymi. Ważne jednak, by nie była ona posolona i nie zawierała przypraw. Do nawożenia tui można stosować wodę np. po gotowaniu brokułów, fasolki szparagowej, kalafiora lub ziemniaków;
- gnojówki z pokrzywy – po wyplenieniu pokrzywy jako chwastu, można ją użyć do stworzenia gnojówki. Wystarczy ją zalać wodą i odstawić na kilka tygodni. Gdy woda przestanie się już pienić, będzie to oznaczało, że to koniec fermentacji. Powstały płyn rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:10 i możemy nim podlewać rośliny;
- nawozu z drożdży – wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 l wody i wykorzystać do podlewania lub opryskiwania tui. Dzięki temu zadbamy o zabezpieczenie rośliny przed chorobami grzybowymi;
- fusów z kawy – mają one właściwości zakwaszające. Należy wymieszać fusy z podłożem rośliny w proporcji 1:3. Ważne jest to, aby fusy były czyste i nie zawierały mleka oraz cukru, co mogłoby m.in. wabić mrówki;
- wody ze skorupek jaj – wystarczy zalać je ciepłą wodą i odstawić na dwa tygodnie w ciemne i chłodne miejsce. Po upływie tego czasu płyn przecedzamy i od razu podlewamy nim rośliny.
Po co nawozić tuje?
Wiele osób zastanawia się, po co nawozić tuje. Oto kilka powodów, dla których warto to robić.
- Tuje lepiej rosną i szybciej się rozwijają. Roślina jest pobudzona do wzrostu i wydaje więcej nowych pędów.
- Iglak jest dzięki temu bardziej odporny na wszelkie choroby. Zmniejsza to ryzyko zachorowania na szarą pleśń, a także chroni przed inwazją szkodników.
- Dzięki nawozom, igły tui nie blakną i nie żółkną. Sprawia to, że rośliny nie tylko zyskują lepszą barwę, ale i prezentują się korzystniej, ponieważ mają większe szyszki i ładniej układający się pokrój.
Przeczytaj również:
Choroby tui i odmrożenia. Jak rozpoznać co dolega żywotnikom?
Gwarantuje gęsty i efektowny żywopłot. Najlepsze odmiany tui szmaragdowej na żywopłot
Kalendarz biodynamiczny 2023. Poradnik dla ogrodnika i działkowca
Recykling choinek? Pomóc mogą kozy na INTERIA.TV.