Spis treści:
Jak rozpoznać, że w trawniku są pędraki?
Pędraki to wyjątkowo uciążliwe szkodniki, które mogą pojawić się w każdym ogrodzie. Również na naszych trawnikach, gdzie chętnie podgryzają korzenie traw, w krótkim czasie doprowadzając do poważnych zniszczeń. Początkowo trudno zauważyć, że w murawie żerują pędraki, ponieważ ukryte są pod darnią i warstwą gleby. Dopiero w momencie, gdy wyrządzą dotkliwe szkody, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z groźnymi larwami chrabąszczy.
Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że w trawniku są pędraki? Zwróć uwagę na następujące objawy:
- Suche, żółte i brązowe placki – pędraki podgryzają korzenie traw, przez co fragmenty darni obumierają;
- Odrywająca się od ziemi trawa – w przypadku murawy, w której żerują pędraki, źdźbła trawy wystarczy chwycić dłonią i lekko pociągnąć, aby użycia siły oderwała się od ziemi;
- Obecność larw – pędraki to białe, grube, wygięte w podkówkę larwy z ciemniejszą główką, mające 3-4 cm długości. Zauważymy je po oderwaniu kawałka trawnika od gleby lub przekopaniu danego miejsca.
Pędraki stanowią pożywienie dla ptaków. Jeśli zauważymy, że częściej zlatują się na nasz trawnik i przekopują ziemię w poszukiwaniu larw, może być to dla nas sygnał, że szkodników w tym miejscu jest szczególnie dużo.
Jeśli nie zareagujemy w porę, pędraki całkowicie zniszczą trawnik. Fot. Peter Shaw/123RF.com
Przeczytaj również: Piwonie, borówki, ogórki i truskawki bez tego mogą nie przeżyć. Samo podlewanie to za mało
Prosty sposób na pędraki
Ogólna zasada głosi, że zadbany, gęsty trawnik dużo lepiej odpiera ataki szkodników i chorobotwórczych patogenów. Mocna, zdrowa trawa nie jest dla pędraków tak atrakcyjna, jak zaniedbana murawa z warstwą filcu, która musi zmagać się z chorobami. W trawnikach w złym stanie, gdzie źdźbła oraz korzenie są słabe i cienkie, larwom łatwiej jest się poruszać i żerować, a dorosłym osobnikom składać jaja. Warto mieć to na uwadze, szukając skutecznego sposobu na pędraki.
Wytępienie pędraków wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli chcemy walczyć z nimi naturalnymi metodami, na efekty będziemy musieli trochę poczekać, o czym trzeba pamiętać. Prostym sposobem na pędraki, niewymagającym stosowania chemii, jest dosiewka trawy na wiosnę. Uzupełniając braki na murawie i zagęszczając trawnik, stworzymy środowisko mniej przyjazne dla szkodników. To bardzo łatwy zabieg, który polega na zastosowaniu mieszanki trawy samo zagęszczającej lub takiej samej, jaką wykorzystaliśmy podczas zakładania trawnika.
Nasiona wysiewamy w dziurach i ubytkach na istniejącym trawniku, a następnie obficie podlewamy. Jeszcze lepsze efekty osiągniemy, jeśli dosiewkę wykonamy bezpośrednio po wertykulacji – cięciu i nakłuwaniu darni, dzięki czemu napowietrzamy glebę, a z murawy pozbywamy się filcu, chwastów i mchu. Miejmy na uwadze, że połączenie tych naturalnych metod nie rozwiąże natychmiastowo wszystkich problemów z larwami. Wzmocniony w taki sposób trawnik dopiero po kilku tygodniach stanie się mniej atrakcyjny dla pędraków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak uprawiać szalotkę? Poznaj sposoby sadzenia i pielęgnacji
Co posadzić obok juki ogrodowej? W takim towarzystwie będzie kwitła cały sezon
Czym nawozić petunie? Zrób domowy nawóz, rzeka kwiatów wyleje się z doniczki