Spis treści:
- Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie podczas upałów
- Jak podlewać rośliny w upalne dni?
- Co zamiast wody do podlewania roślin?
- Jak pomóc roślinom w upalne dni?
Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie podczas upałów?
Zanim przejdziemy do podlewania, warto wcześniej sprawdzić wilgotność gleby. Może się bowiem zdarzyć, że choć powierzchnia wydaj się sucha od słońca, to pod spodem może być jeszcze wilgoć. Wystarczy sprawdzić to palcem, odkopując trochę gleby w pobliżu łodygi rośliny. Jeśli ziemia jest sucha, wtedy można podlewać rośliny.
W czasie upałów rośliny w ogrodzie najlepiej podlewać rano. To dlatego, że cała woda wsiąknie do gleby, zanim zdąży wyparować z powodu wysokich temperatur i suchego wiatru. Kolejny argument za podlewaniem roślin rankiem jest taki, że dajemy roślinie czas na wyschnięcie. Poranne podlewanie sprawia także, że roślina dostaje zastrzyk wilgoci, którą wykorzysta w ciągu dnia w czasie wysokich temperatur.
Jeżeli nie jesteśmy rannymi ptaszkami, możemy podlewać rośliny późnym popołudniem. To jest możliwe pod warunkiem, kiedy mamy pewność, że liście roślin wyschną przed zmrokiem. Należy unikać podlewania roślin w ciągu dnia, ponieważ woda wyparuje znacznie szybciej, a wszelkie nadmierne spryskiwanie liści może spowodować ich spalenie.
Przeczytaj również: Znajomy rolnik podpowiedział, jak podlewać warzywa. Są duże, soczyste i nie pękają
Jak podlewać rośliny w upalne dni?
Podstawowa zasada mówi o tym, aby podlewać rośliny o podstawy. Mówiąc ściślej, należy podlewać ziemię, nie rośliny. Skieruj strumień bezpośrednio na glebę, by skorzystały na tym korzenie. Nie należy polewać liści i kwiatów, bo roślina tego nie potrzebuje, a co więcej, zmniejsza się ryzyko chorób. Należy unikać moczenia owoców lub warzyw, aby zapobiec chorobom, które rozwijają się podczas większej wilgoci, takim jak mączniak prawdziwy.
Jak podlewać rośliny w upalne dni? Kolejna zasada mówi o tym, aby podlewać obficie i głęboko, ale rzadko. Dlaczego? Rośliny wtedy rozwijają głębszy system korzeniowy – sięgający do wilgotniejszych warstw gleby. Jeśli podlewasz tylko powierzchownie, korzenie pozostają płytkie, a roślina szybciej więdnie.
Jeżeli w naszym ogrodzie znajdują się byliny, krzewy czy młode drzewa, warto podlewać je co dwa, trzy dni. Co do zasady podczas upałów należy to robić aż do głębokości 15–25 cm. To oznacza, że potrzeba od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. U roślin warzywnych, pnączy i krzewów owocowych warto zrobić zagłębienie lub misę wokół rośliny. Woda nie będzie się rozlewać, tylko wsiąkać dokładnie tam, gdzie trzeba.
Jak podlewać rośliny w upalne dni? Warto pamiętać, że woda powinna być letnia. Na pewno nie może być lodowata. Zimna woda z kranu może powodować szok termiczny, szczególnie w nagrzanej glebie. Rośliny najlepiej podlewać konewką z długim "dziobem". To pozwala kierować wodę pod liście. Można użyć też węża z końcówką typu perlator lub zraszacz liniowy. Woda wypływa powoli, bez rozmywania gleby. Można też wykorzystać system kropelkowy. To najbardziej efektywne rozwiązanie w czasie suszy, bo nawadnia powoli i punktowo.
Pamiętaj, że w trakcie upałów woda do podlewania nie może być zimna. Fot. wertinio/123RF.com
Co zamiast wody do podlewania roślin
W czasie upałów rośliny ogrodowe mogą potrzebować czegoś więcej niż tylko czystej wody. Rozwiązań jest kilka, na szczęście nie wymagają wielkiego zaangażowania. Raz na jakiś czas można wspomóc rośliny roztworami wspomagającymi jak na przykład woda z dodatkiem pokrzywy. Wystarczy rozcieńczyć gnojówkę w stosunku 1:10 i podlać rośliny. Taka mikstura szczególnie sprzyja warzywom oraz roślinom ozdobnym.
Zamiast wody do podlewania roślin możemy wykorzystać także drożdże rozpuszczone z cukrem w ciepłej wodzie. Te stworzą naturalny stymulator korzeni i poprawiają strukturę gleby. Z kolei wyciąg z żywokostu, bogaty w potas, wspomaga kwitnienie i owocowanie. Jeśli masz wodę z akwarium (bez chemii), możesz nią podlewać rośliny ogrodowe raz w tygodniu – to świetne źródło azotu i mikroelementów.
Przeczytaj również: Największy błąd w podlewaniu warzyw. Jak prawidłowo podlewać warzywa, by rosły zdrowo?
Jak pomóc roślinom w upalne dni?
W upalne dni rośliny potrzebują przede wszystkim skutecznego zatrzymania wody w glebie, ochrony korzeni przed przegrzaniem i minimalizacji strat wilgoci. Najprościej to zrobić przez ściółkowanie. Warstwa słomy, kory, trocin, skoszonej trawy czy nawet kartonu sprawdzą się jako osłona przed upałem, a w doniczkach świetnie poradzi sobie keramzyt.
Przed podlaniem dobrze jest lekko spulchnić glebę wokół roślin. Fot. pixelshot/CanvaPro
Jak pomóc roślinom w upalne dni? Jeszcze lepiej przed utratą wilgoci chroni hydrożel. Ten jest do kupienia w sklepach ogrodniczych. Hydrożel to bezpieczny polimer, który wiąże wodę i uwalnia ją powoli, w miarę jak ziemia wysycha. Warto go wymieszać z podłożem raz na sezon, zwłaszcza w donicach czy skrzynkach balkonowych. Jeśli masz możliwość, przestaw doniczki z ogrodu w miejsce, które choć przez część dnia daje cień. Jeśli nie, warto zastosować prowizoryczne zasłony z firanek czy parasoli.
Przed podlaniem dobrze jest lekko spulchnić glebę wokół roślin. Wtedy woda nie spływa po powierzchni i lepiej się wchłania. Dla roślin tarasowych w ogrodzie dobrym rozwiązaniem są butelki z wodą wbite szyjką w ziemię albo wspomniane wyżej systemy kroplujące. Działają powoli i nie dopuszczają do wyschnięcia podłoża.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Błędy w podlewaniu, przez które rośliny marnieją i więdną. Zastosuj starą, ale skuteczną technikę
Największy błąd w podlewaniu warzyw. Jak prawidłowo podlewać warzywa, by rosły zdrowo?
Prawidłowe podlewanie ogórków latem. Jeden błąd i zaczną gnić