Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przygotować ziemię do uprawy w donicach? Ziemia do pomidorów, papryki i ogórków

Co roku przy uprawie warzyw wykonujemy masę zadań: od siewu i wysadzania przez nawadnianie, nawożenie, przycinanie i opryski ochronne. Jednak zanim zaczniemy maraton prac przy gotowych rozsadach, musimy zapewnić roślinom najlepszą ziemię. Można oczywiście kupić gotowy produkt i niczym się nie przejmować, jednak samodzielnie przygotowane podłoże będzie ekologiczne, świeże i dokładnie sprawdzone, składnik po składniku. Dowiedz się, jak przygotować ziemię do upraw warzyw w donicach – będzie żyzna, lekka i pełnowartościowa.

Jak przygotować ziemię do uprawy w donicach? Ziemia do pomidorów, papryki i ogórków
Jak przygotować ziemię do upraw warzyw w donicach? Wystarczy zmieszać kilka składników, aby uzyskać wartościowe podłoże np. dla papryki. Wyrośnie duża i soczysta. Fot. Barbara/DLeonis/CanvaPro

Spis treści:

Uprawa warzyw w donicach – najważniejsze zasady 

Myśląc o uprawach warzyw, wyobrażamy sobie od razu spory areał, a przynajmniej solidny kawałek ogrodu przygotowany pod warzywnik z prawdziwego zdarzenia. Wielu z nas chciałoby taki mieć, jednak nie zawsze mamy dostępną przestrzeń do wykorzystania pod uprawy. Czy to oznacza, że musimy z nich rezygnować? Nic bardziej mylnego. Będziesz zaskoczony tym, ile warzyw, smacznych, zdrowych i wyjątkowo estetycznie prezentujących się w sezonie wegetacyjnym, da się uprawiać w doniczkach.  

W doniczkach świetnie rosną papryki, ogórki, selery i pory, a także bakłażany oraz pomidory. Warto spróbować posadzić w nich również cukinie i dynie – owoce będą średniej wielkości, ale w smaku i tak przewyższą te, dostępne w sklepach. Świetne plony da jarmuż, fioletowa kapusta (będzie dodatkowo barwną ozdobą tarasu czy ogrodu) oraz... kukurydza. Lubisz smak fasolki szparagowej na gorąco? Ją również wyhodujesz w pojemniku, podobnie jak marchew czy buraczki – tylko pamiętaj, aby te ostatnie miały dość miejsca na swobodny rozrost bryły korzeniowej.

donica Wybór roślin do uprawiania w doniczkach jest naprawdę spory. Nie musisz rezygnować z ulubionych warzyw - wiele z nich doskonale owocuje w nawet niewielkich pojemnikach. Fot. huertinadetoni/123rf.com

Chcesz zacząć uprawę warzyw w donicach? Najważniejsze zasady pielęgnacji roślin wynikają z warunków, jakie panują w pojemnikach. Są inne niż te w gruncie, co wynika głównie z ograniczonej pojemności donic, braku dostępu do wód gruntowych oraz wzajemnego oddziaływania na siebie różnych gatunków warzyw rosnących np. współrzędnie.

Jednak zapewniając sadzonkom regularne podlewanie, umiejętnie nawożąc je w okresie intensywnego wzrostu oraz przygotowując odpowiednią przestrzeń do rozrostu, masz szansę wyhodować dorodne okazy pomidorów, soczyste, pachnące ogórki czy mięsistą paprykę, doskonałą od razu po zerwaniu. A wszystko to na ekologicznym, monitorowanym podłożu. Dlaczego monitorowanym? Ponieważ, kiedy sam przygotowujesz sadzonkom mieszankę ziemi z dodatkiem biodostępnych składników odżywczych, dokładnie wiesz, co od ciebie dostają.

Przeczytaj również: Warzywniak w skrzyniach. Jak założyć i jakie warzywa można w nim uprawiać?

Jak przygotować ziemię do upraw warzyw w donicach – najlepsze sposoby 

Najważniejszymi cechami gleby do uprawy warzyw w donicach są skład i struktura. Nie może ona szkodzić młodziutkim sadzonkom. Musi być jednocześnie żyzna, delikatna, odżywcza, a przy tym jej struktura powinna współpracować z roślinami. Poświeć chwilę na przygotowanie ziemi, która odpowie na potrzeby roślin z doniczkowego warzywnika. Możesz przygotować podłoże od nowa, wykorzystać część z wcześniejszych upraw lub w całości zużyć starą ziemię. Oczywiście nie nazbyt starą, ale np. tę z doniczek z poprzedniego sezonu. Do przygotowania ziemi zabierz się nieco wcześniej, aby zmieszane podłoże zdążyło się ułożyć, a składniki dobrze „przegryźć”.

  • Nowe podłoże w doniczkach

Możesz wsypać do środka samą ziemię, ale lepiej zadbać o wartościowe, odżywione podłoże. Wystarczy dodatek gotowego granulatu do warzyw, humusu lub przygotowanego wcześniej kompostu. Jeśli gleba jest ciężka, warto wcześniej zmieszać ją z torfem odkwaszonym (proporcje 3:4) lub odrobiną piasku. Ważnym dodatkiem, z którego nie wolno rezygnować jest obornik granulowany – zasili podłoże, ale oszczędzisz sobie wątpliwych wrażeń zapachowych. Przygotowując podłoże do donicy o pojemności 15 litrów: 

  • najpierw do połowy uzupełnij ją czystym podłożem, 
  • wsyp dwie garści obornika granulowanego (może być bydlęcy lub kurzy) i dokładnie wymieszaj (najlepiej ręcznie, kilkukrotnie przekładając ziemię z dołu do góry), 
  • na tak przygotowaną mieszankę wysyp czystą ziemię do 3/4 pojemności donicy, 
  • dodaj jeszcze pół garści obornika granulowanego, ponownie wymieszaj i dosyp podłoża do pełnej pojemności pojemnika. 

Podłoże po warzywach, które zostało z poprzedniego sezonu, możesz wykorzystać do innych upraw np. podczas sadzenia roślin wieloletnich. Jeśli nie chcesz co roku szykować świeżej ziemi, wykorzystaj to, co masz.

dłoń Stara ziemia po uprawach nie jest zła, możesz wykorzystać ją ponownie, tylko pamiętaj, aby solidnie ją odżywić. Fot. markusbeck/123rf.com

  • Podłoże pozostawione w donicach

Pozostawienie starego podłoża do uprawy nowych roślin sprawdzi się po wcześniejszym odżywieniu. Jednak nawet wtedy, gdy odpowiednio je zasilisz, staraj się dołożyć do donicy choć trochę nowej, świeżej ziemi. Do starego podłoża, zachowanego w donicy po sezonie, zamiast dwóch garści obornika granulowanego na 1/2 pojemności donicy, do ziemi dodaj jedną garść nawozu wieloskładnikowego. Podłoże wymieszaj, dosyp do 3/4 pojemności donicy resztę ziemi, następnie wrzuć garść obornika granulowanego i raz jeszcze mocno zamieszaj. 

Chcesz przygotować pomidorom, ogórkom, cukiniom prawdziwą odżywczą bombę na bazie starego podłoża? Dodaj do niego mieszankę ziemi i domowego kompostu w proporcjach 2:1, a rośliny zyskają zastrzyk cennych składników ze sprawdzonego, naturalnego źródła. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie warzywa są łatwe w uprawie? Najlepszy wybór dla początkujących ogrodników

Co można uprawiać w inspekcie? Jak zbudować inspekt na zioła i warzywa?

Co możemy sadzić w cieniu? Uprawa i pielęgnacja warzyw cieniolubnych

Przerywanie warzyw krok po kroku. Które warzywa trzeba przerzedzić i dlaczego?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.