Porady ogrodnicze

Jak sadzić i uprawiać piwonię w ogrodzie

Piwonie to jedne z najpiękniejszych wiosenno-letnich kwiatów. Pochodzą z kontynentu euroazjatyckiego – w Chinach i Japonii, gdzie uprawiano je od bardzo dawna, uchodzą za symbol szczęścia i dostatku. Większość przedstawicieli tego rodzaju to byliny, są wśród nich jednak nieduże krzewy. Od połowy maja, kiedy zaczynają zakwitać, urzekają bajecznymi, pękatymi kwiatami, wydającymi charakterystyczny, słodki zapach.

Jak sadzić i uprawiać piwonię w ogrodzie

Fot. 123RF/PICSELL

Rodzaj piwonii liczy ok. 35 gatunków – wśród nich przeważają byliny,  ale występują też nieduże krzewy. Zasadniczą różnicą między obiema „grupami" są wymagania pielęgnacyjne. W polskich ogrodach najchętniej uprawiana jest piwonia chińska (Paeonia lactiflora). Równie popularne są piwonia lekarska, piwonia drzewiasta czy piwonia delikatna.

Piwonia - kiedy kwitnie po posadzeniu

Piwonie ozdobne są znane ze swoich kwiatów, pojedynczych, pełnych lub półpełnych, które wybarwiają się w odcieniach bieli, różu, czerwieni a czasem także żółci. Okres kwitnienia peonii przypada na przełom maja i czerwca.

Wymagania

Piwonie to rośliny tak wymagające, jak piękne. Są długowiecznymi bylinami, które przez długi czas (w zależności od gatunku od 10 do nawet 50 lat) mogą rosnąć w jednym miejscu. Nie przepadają natomiast za przesadzaniem — po przenosinach w nowe stanowisko, kiedy już do niego dojdzie — mogą nie zakwitać przez kolejne 2-3 lata. Jeśli przesadzanie jest niezbędne, najlepiej umieścić je na stanowisku po starszej roślinie. Istnieje również przesąd radzący, by przesadzać je jedynie 1 września, co miałoby zagwarantować pomyślne kwitnienie. W rzeczywistości termin ten jest elastyczny, a najlepszym czasem na ten zabieg jest przełom sierpnia i września.

Zobacz więcej zdjęć

Stanowisko dla piwonii

Preferuje stanowiska słoneczne, rośnie także w tych półcienistych, jednak mniej obficie wówczas kwitnie. Dobrze by były one obszerne (roślina osiąga duże rozmiary i potrzebuje wiele miejsca, może źle znosić konkurencję o składniki pokarmowe z innymi roślinami, np. krzewami), ale też osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna i półprzepuszczalna o pH średnio kwaśnym (ok. 5- 6), chociaż na bardziej zasadowych również da sobie radę. W przypadku gleb gliniastych należy zapewnić piwonii dodatkowy drenaż; ponieważ posadzona na glebach ciężkich i podmokłych może  zachorować.

Pielęgnacja

Zarówno nadmierna wilgotność ziemi, jak i jej przesuszenie może szkodzić roślinie. Podczas okresów suchych i gorących pamiętać trzeba o regularnym podlewaniu. Bardzo ważne jest, by podczas nawadniania roślin, nie polewać ich liści — to jedna z częstych przyczyn występowania szarej pleśni. Wiosną piwonie dokarmiamy nawozami mineralnymi o dużej zawartości fosforu. Jesienią z kolei usuwamy z piwonii pędy i liście. Na zimę w ramach zabezpieczenia warto podsypać okazy ziemią lub suchym obornikiem.

Sadzenie

Przed umieszczeniem kłączy rośliny w glebie, wykopany dołek wyłóżmy kompostem lub obornikiem. Powodzenie upraw peonii w dużej mierze zależy od głębokości sadzenia — powyżej pąków na karpach powinno znajdywać się ok. 3-5 cm ziemi. Ułożenie rośliny głębiej poskutkuje brakiem kwitnienia.

Jak dobrze wybrać fragmenty korzenia peonii do nasadzeń? Powienien być on mocny i mięsisty, z widocznymi 3-5 pąkami. Zły stan korzeni sygnalizują najczęściej ciemny kolor i suchość, którą można wyczuć w dotyku. Piwonie bylinowe wysadzamy we wrześniu i w październiku. Sadzonki w pojemnikach, które kupić można zwykle już na wiosnę, przekładamy do ziemi tuż po zakupie. W przypadku piwonii drzewiastych głębokość sadzenia powinna być większa — bryłę korzeniową przysypujemy ok. 10 - 15 cm warstwą ziemi.

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Do najczęstszych przyczyn braku kwitnienia zalicza się:
- porażenie szarą pleśnią — objawy to: brązowiejące i pokrywające się szarym nalotem pąki, brązowe plamy na liściach;
- atak nicieni glebowych — roślina słabe kwitnienie, liście żółknieją, są obeschnięte;
- nieprawidłowe nawożenie — piwonia otrzymała zbyt dużą dawkę azotu — dzięki czemu wykształciła piękne liście, jednak niewystarczającą ilość potasu i fosforu, warunkujących kwitnienie;
- do rośliny dociera zbyt mało światła — piwonia nie powinna być osłonięta od słońca innymi, wyższymi i bardziej rozłożystymi roślinami. Do ładnego kwitnienia potrzebuje ok. 6h w słońcu każdego dnia;
- nie rozgarnięto ściółki, zabezpieczającej roślinę na zimę — dodatkowa warstwa ściółki sprawia, że roślina znajduje się głębiej w podłożu, co utrudnia jej wzrost;
- posadzono ją zbyt głęboko lub zbyt późno;

Piwonia a zdrowie

Szczególnie cenna dla medycyny jest piwonia lekarska, której surowcem zielarskim są kwiaty, korzenie i nasiona. Bogate są one w sole kluczowych dla zdrowia organizmu minerałów, a także w salicynę, garbniki, olejki eteryczne. Jej samodzielne stosowanie, bez konsultacji z lekarzami jest jednak niewskazane. Piwonie są silnie toksyczne i mogą powodować bardzo poważne zatrucia. Kwiaty rośliny wykazują działanie moczopędne i poprawiające krążenie krwi. Wzmacniają naczynia krwionośne, działają rozkurczowo i przeciwalergicznie. Bywają stosowane w terapii schorzeń skórnych.

Kwiaty piwonii chińskiej są natomiast jadalne – ozdabia się nimi ciasta i desery.

Deccoria.pl

Zobacz również: Wiosenna pielęgnacja ogrodu w kilku prostych krokach 

Apteka w ogrodzie: orzech włoski

Apteka w ogrodzie: czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.