Spis treści:
Trawy ozdobne — gatunki
Trawy ozdobne są w ostatnich latach bardzo modnym akcentem w ogrodach. Urzekają nas przepięknymi kłosami, które nierzadko przypominają okazałe pióropusze i efektownie falują na wietrze. Ich uprawa nie jest skomplikowana i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego wielu właścicieli ogrodów decyduje się posadzić je na swoich posesjach.
Jakie ozdobne gatunki traw najczęściej uprawiane są w polskich ogrodach?
- Miskant — to wytrzymały gatunek traw o zbitym pokroju i wytrzymałych łodygach. Późnym latem i jesienią miskanty wytwarzają pierzaste pióropusze o odcieniach kremowych, srebrnych lub fioletowo-różowych. W zależności od odmiany mogą osiągać od 80 cm do nawet 4 m wysokości.
- Rozplenica japońska — to często spotykana w polskich ogrodach trawa o pokroju kępiastym, która dorasta średnio do 60-80 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są przewieszające się cienkie liście oraz podłużne kłosy przebarwiające się z koloru beżowego na ciemnobrązowy.
- Ostnica — to trawa o bardzo cienkich jasnozielonych liściach i zwiewnych kremowych wiechach kwiatostanowych. Zaliczana jest do traw niskich, ponieważ dorasta do około 50 cm wysokości.
- Turzyca — jest trawą o cienkich, łukowato wygiętych liściach. W zależności od odmiany turzyce mogą mieć kolor limonkowy, żółtawy lub czerwonobrunatny i osiągać od 30 cm wysokości w przypadku niskich okazów, do 120 cm w przypadku wyższych odmian.
- Trawa pampasowa — jej liście są wąskie, sztywne i dosyć ostre. Od września do października trawa pampasowa tworzy puszyste i mięciutkie kwiatostany, osadzone na długich pędach. Wiechy są srebrzystobiałe, delikatnie czerwone, a nawet purpurowe. Poszczególne odmiany mogą osiągnąć wysokość od 50 cm do nawet 3 m.
Jesienią trawy ozdobne należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Fot. 123RF.com
Jak zabezpieczyć przed mrozem trawy ozdobne?
Chcąc, aby trawy ozdobne przetrwały zimę w ogrodzie bez szwanku, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Najczęściej liście zawiązuje się sznurkiem, a ziemię wokół rośliny obsypuje warstwą ściółki. Jak zabezpieczać przed mrozem trawy ozdobne i które gatunki traw ozdobnych wymagają zimowego okrycia? Sprawdźcie!
- Jak zabezpieczyć miskanty na zimę?
Miskanty są gatunkami mrozoodpornymi, dlatego bez problemu zimują w gruncie w naszej strefie klimatycznej. Jednak młode okazy w pierwszych latach po posadzeniu w ogrodzie warto okryć na zimę.
Pamiętajmy jednak, że roślin tego typu nie powinno się skracać przed zimą, ponieważ ich pędy są puste w środku - przez to woda za ich pośrednictwem może przedostać się do korzeni i zniszczyć je podczas przymrozku. Chcąc prawidłowo zabezpieczyć miskanta, łapiemy za jego liście i obwijamy je wokół rośliny tworząc z nich supeł na wysokość ok. 10 cm poniżej naszego kolana. Liście posłużą jako naturalna ochrona przed mrozem. Wiosną, gdy miną już przymrozki, będziemy mogli je obciąć.
- Jak ochronić rozplenice japońskie przed mrozem?
Tej rośliny również nie przycinamy na zimę, ponieważ gdy przeschnie - w środku robi się pusta, przez co woda może przedostać się do korzeni. By rozplenica przetrwała zimę, najważniejsze, jest odpowiednie zabezpieczenie korzeni. Dlatego trawę, podobnie jak miskanta, związujemy w rozetę tak, aby do liści nie przedostała się woda.
- Jak przezimować ostnicę?
Niestety ta roślina jest trudna do przezimowania w naszym klimacie. Jednak warto spróbować zadbać o nią przed zimą, ponieważ jest szansa, że odrodzi się na wiosnę. Tak samo, jak w przypadku miskanta i rozplenicy, związujemy z jej liści rozetę albo pleciemy z niej warkocza. Najważniejsza jest ochrona systemu korzeniowego i ziemi wokół rośliny. Doskonale nadadzą się do tego duże kawałki kory brzozowej, które należy gęsto ułożyć wokół korzeni rośliny.
- Jak zabezpieczyć turzycę na zimę?
Turzyce posiadają dużą odporność na mróz, jednak chcąc mieć pewność, że trawy przezimują w naszym ogrodzie i odrodzą się na wiosnę, warto okryć je stroiszem lub włókniną.
- Jak zabezpieczyć przed mrozem trawy pampasowe?
Trawa pampasowa jest najbardziej wrażliwym na mróz gatunkiem spośród wymienionych w tym artykule traw ozdobnych. Wymaga specjalnego okrycia i zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Bardzo ważne jest, aby korzenie trawy pampasowej nie stały zimą w wodzie, ponieważ to doprowadziłoby do obumarcia rośliny. Chcąc tego uniknąć należy jesienią zabezpieczyć zarówno jej część nadziemną, czyli liście oraz podziemną — korzenie.
Najpierw liście trzeba związać, a następnie owinąć włókniną lub słomą tworząc tzw. kopiec. Dodatkowym zabezpieczeniem przed mrozem będzie obsypanie korzeni grubą warstwą kory, liści lub torfu. Wiosną, gdy nadejdą wyższe temperatury, można będzie zdjąć włókninę i okrywę z kory oraz przyciąć suche pędy. W ich miejscu pojawią się nowe.
Przeczytaj również: Zabezpieczanie piwonii przed zimą. Jak przycinać piwonie jesienią?
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.