Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem? Niektóre gatunki są bardzo delikatne

Trawy ozdobne pięknie urozmaicają ogród swoimi okazałymi pióropuszami. Niektóre gatunki są jednak wrażliwe na niską temperaturę, dlatego jesienią należy odpowiednio je zabezpieczyć. Sprawdźcie, co zrobić, by trawy ozdobne przetrwały zimę w ogrodzie.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem? Niektóre gatunki są bardzo delikatne
Trawy pampasowe wymagają okrycią i ściółkowania przed zimą. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Trawy ozdobne — gatunki

Trawy ozdobne są w ostatnich latach bardzo modnym akcentem w ogrodach. Urzekają nas przepięknymi kłosami, które nierzadko przypominają okazałe pióropusze i efektownie falują na wietrze. Ich uprawa nie jest skomplikowana i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego wielu właścicieli ogrodów decyduje się posadzić je na swoich posesjach.

Jakie ozdobne gatunki traw najczęściej uprawiane są w polskich ogrodach?

  • Miskant — to wytrzymały gatunek traw o zbitym pokroju i wytrzymałych łodygach. Późnym latem i jesienią miskanty wytwarzają pierzaste pióropusze o odcieniach kremowych, srebrnych lub fioletowo-różowych. W zależności od odmiany mogą osiągać od 80 cm do nawet 4 m wysokości.

  • Rozplenica japońska — to często spotykana w polskich ogrodach trawa o pokroju kępiastym, która dorasta średnio do 60-80 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są przewieszające się cienkie liście oraz podłużne kłosy przebarwiające się z koloru beżowego na ciemnobrązowy.

  • Ostnica — to trawa o bardzo cienkich jasnozielonych liściach i zwiewnych kremowych wiechach kwiatostanowych. Zaliczana jest do traw niskich, ponieważ dorasta do około 50 cm wysokości.

  • Turzyca — jest trawą o cienkich, łukowato wygiętych liściach. W zależności od odmiany turzyce mogą mieć kolor limonkowy, żółtawy lub czerwonobrunatny i osiągać od 30 cm wysokości w przypadku niskich okazów, do 120 cm w przypadku wyższych odmian.

  • Trawa pampasowa — jej liście są wąskie, sztywne i dosyć ostre.  Od września do października trawa pampasowa tworzy puszyste i mięciutkie kwiatostany, osadzone na długich pędach. Wiechy są srebrzystobiałe, delikatnie czerwone, a nawet purpurowe. Poszczególne odmiany mogą osiągnąć wysokość od 50 cm do nawet 3 m.

Jesienią trawy ozdobne należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Fot. 123RF.com

Jak zabezpieczyć przed mrozem trawy ozdobne?

Chcąc, aby trawy ozdobne przetrwały zimę w ogrodzie bez szwanku, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Najczęściej liście zawiązuje się sznurkiem, a ziemię wokół rośliny obsypuje warstwą ściółki. Jak zabezpieczać przed mrozem trawy ozdobne i które gatunki traw ozdobnych wymagają zimowego okrycia? Sprawdźcie!

  • Jak zabezpieczyć miskanty na zimę?

Miskanty są gatunkami mrozoodpornymi, dlatego bez problemu zimują w gruncie w naszej strefie klimatycznej. Jednak młode okazy w pierwszych latach po posadzeniu w ogrodzie warto okryć na zimę.

Pamiętajmy jednak, że roślin tego typu nie powinno się skracać przed zimą, ponieważ ich pędy są puste w środku - przez to woda za ich pośrednictwem może przedostać się do korzeni i zniszczyć je podczas przymrozku. Chcąc prawidłowo zabezpieczyć miskanta, łapiemy za jego liście i obwijamy je wokół rośliny tworząc z nich supeł na wysokość ok. 10 cm poniżej naszego kolana. Liście posłużą jako naturalna ochrona przed mrozem. Wiosną, gdy miną już przymrozki, będziemy mogli je obciąć.

  • Jak ochronić rozplenice japońskie przed mrozem?

Tej rośliny również nie przycinamy na zimę, ponieważ gdy przeschnie - w środku robi się pusta, przez co woda może przedostać się do korzeni. By rozplenica przetrwała zimę, najważniejsze, jest odpowiednie zabezpieczenie korzeni. Dlatego trawę, podobnie jak miskanta, związujemy w rozetę tak, aby do liści nie przedostała się woda.

  • Jak przezimować ostnicę?

Niestety ta roślina jest trudna do przezimowania w naszym klimacie. Jednak warto spróbować zadbać o nią przed zimą, ponieważ  jest szansa, że odrodzi się na wiosnę. Tak samo, jak w przypadku miskanta i rozplenicy, związujemy z jej liści rozetę albo pleciemy z niej warkocza. Najważniejsza jest ochrona systemu korzeniowego i ziemi wokół rośliny. Doskonale nadadzą się do tego duże kawałki kory brzozowej, które należy gęsto ułożyć wokół korzeni rośliny.

  • Jak zabezpieczyć turzycę na zimę?

Turzyce posiadają dużą odporność na mróz, jednak chcąc mieć pewność, że trawy przezimują w naszym ogrodzie i odrodzą się na wiosnę, warto okryć je stroiszem lub włókniną.

Kiedy i jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Kanał: Make Your Life Greener. Youtube.com

  • Jak zabezpieczyć przed mrozem trawy pampasowe?

Trawa pampasowa jest najbardziej wrażliwym na mróz gatunkiem spośród wymienionych w tym artykule traw ozdobnych. Wymaga specjalnego okrycia i zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Bardzo ważne jest, aby korzenie trawy pampasowej nie stały zimą w wodzie, ponieważ to doprowadziłoby do obumarcia rośliny. Chcąc tego uniknąć należy jesienią zabezpieczyć zarówno jej część nadziemną, czyli liście oraz podziemną — korzenie.

Najpierw liście trzeba związać, a następnie owinąć włókniną lub słomą tworząc tzw. kopiec. Dodatkowym zabezpieczeniem przed mrozem będzie obsypanie korzeni grubą warstwą kory, liści lub torfu. Wiosną, gdy nadejdą wyższe temperatury, można będzie zdjąć włókninę i okrywę z kory oraz przyciąć suche pędy. W ich miejscu pojawią się nowe.

Przeczytaj również: Zabezpieczanie piwonii przed zimą. Jak przycinać piwonie jesienią?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.