Porady ogrodnicze

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Żywopłoty chronią naszą ogrodową przestrzeń przed kurzem z ulicy i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, minimalizują hałas, maskują nieprzyjemny widok śmietnika i pełnią funkcję użytkową (osłaniają część gospodarczą od wypoczynkowej). Nie musimy od razu odgradzać się od sąsiadów kamiennym murem. Wystarczy, że posadzimy żywopłot, który również zimą, będzie nas cieszył powiewem świeżej zieleni.
Jakie rośliny wybrać na żywopłot?
REKLAMA

Założenie żywopłotu kosztuje nas dużo mniej niż postawienie ogrodzenia. Żywopłot, który ma za zadanie osłaniać wnętrze ogrodu, powinien mieć przynajmniej 1,5 m wysokości i być bardzo bujny. Niektóre z roślin używanych do żywopłotów mają ciernie, co dodatkowo stanowi zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przy wyborze odpowiednich roślin, zastanówmy się najpierw, czy ma to być żywopłot strzyżony, czy naturalny. Te strzyżone, czyli formowane, należy regularnie przycinać (1-2 razy do roku). Zajmują one niewiele miejsca. Wysokość żywopłotów formowanych sięga od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, szerokość wynosi zazwyczaj nie więcej niż metr. Większość żywopłotów strzyżonych z krzewów liściastych, nie zapewnia gęstej przesłony przez cały rok. Są jednak wyjątki: żywopłoty z grabu są bardzo gęste, nawet kiedy zgubią liście.

Żywopłoty naturalne, czyli niestrzyżone, są zazwyczaj mniej gęste niż te formowane, jednak szybciej rosną. Liściaste żywopłoty nieformowane, zajmują dużo miejsca: wysokość nawet do 6 m, szerokość od 1,5 do (uwaga) 4 m. Dużą zaletą takich żywopłotów jest to, że pięknie zdobią ogrody kwiatowe i warzywne.

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Kiedy i jak sadzimy?
Drzewa i krzewy liściaste, które mają odsłonięty system korzeniowy, sadzimy w październiku lub wczesną wiosną (zanim pąki zaczną się rozwijać). Na glebach ciężkich i wilgotnych, zdecydowanie lepiej robić to na wiosnę. W tym okresie sadzimy: graby, buki i głogi. Krzewy iglaste i te z zimozielonymi liśćmi, są bardzo wrażliwe na przesuszenie.  Sadzimy je zawsze z bryłą korzeniową. Rośliny uprawiane w pojemnikach, możemy sadzić w okresie od kwietnia do października.
 
Sadzenie w jednym rzędzie
Zaleca się dla żywopłotów nieformowanych oraz roślin, które są światłolubne: świerki, modrzewie, jałowce. 

Sadzenie w dwóch rzędach 
Polecane dla żywopłotów, które będziemy chcieli intensywnie ciąć, oraz dla tych, które docelowo mają stanowić szczelną przesłonę. 

W rowie
W tym przypadku rośliny sadzimy wzdłuż linii, którą wyznacza sznur rozciągnięty na powierzchni przygotowanego pasa zieleni. Rośliny w rowach należy umieścić w równych odległościach. 

W dołku
Jeżeli zaplanowaliśmy duże odległości między roślinami np. 70 cm, wówczas lepiej sadzić je w podobnych dołkach, aniżeli kopać jeden rów. W zależności od tego, czy chcemy stworzyć żywopłot jedno- czy dwurzędowy, dołki kopiemy z jednej lub dwu stron sznurka. Dołki powinny być na tyle duże, aby korzenie swobodnie się w nich układały. Zawsze usuwamy korzenie chore, uszkodzone i połamane. 
 


Odległość drzew lub krzewów w żywopłocie dostosowujemy do gleby (na żyznej rośliny będą rosły w sposób bardziej bujny). 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię! 

Odpowiednie odległości

Rośliny w żywopłotach ciętych sadzimy co 20-50 cm. Krzewy, które mają stanowić żywopłot nieformowany, mogą rosnąć luźniej.

- silnie rosnące gatunki liściaste (leszczyna, karagana syberyjska), sadzimy co 70 cm do 1m
- słabiej rosnące gatunki liściaste (berberysy, jaśminowce, lilaki), sadzimy co 40-60 cm
- iglaki kolumnowe, sadzimy w zależności od ich smukłości. Żywotniki co 70 cm, ich odmiany kolumnowe co 40-60 cm, odmiany kolumnowe jałowców i cisów co 30 cm. 
 
Jeżeli chcemy mieć gęsty żywopłot formowany, o wysokości do 2 m, musimy poczekać od 5 do 10 lat, przy żywopłotach nieformowanych czekamy od 2 do 8 lat. 


ROŚLINY NA ŻYWOPŁOTY

ŻYWOPŁOTY FORMOWANE

Drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, modrzew europejski, świerk pospolity.
Drzewa i krzewy liściaste: buk zwyczajny, głóg jednoszyjkowy, grab pospolity, ligustr pospolity, lipa drobnolistna, klon polny, klon ginnala, klon tatarski, morwa biała, wiązy.

ŻYWOPŁOTY FORMOWANE LUB NATURALNE

Drzewa i krzewy iglaste: cis pospolity i pośredni, jałowiec pospolity, jałowiec chiński, jałowiec wirginijski, żywotnik zachodni.

Drzewa i krzewy liściaste: berberys Thumberga, berberys koreański, berberys pospolity, dereń jadalny i biały, irga błyszcząca i pomarszczona, karagana syberyjska, ognik szkarłatny, suchodrzew, bez lilak, śliwa ałycza, złotlin japoński, suchodrzew tatarski, pęcherznica kalinolistna. 
 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię! 

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl 

Przeczytaj również:

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie rośliny wybrać na żywopłot?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.