Założenie żywopłotu kosztuje nas dużo mniej niż postawienie ogrodzenia. Żywopłot, który ma za zadanie osłaniać wnętrze ogrodu, powinien mieć przynajmniej 1,5 m wysokości i być bardzo bujny. Niektóre z roślin używanych do żywopłotów mają ciernie, co dodatkowo stanowi zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przy wyborze odpowiednich roślin, zastanówmy się najpierw, czy ma to być żywopłot strzyżony, czy naturalny. Te strzyżone, czyli formowane, należy regularnie przycinać (1-2 razy do roku). Zajmują one niewiele miejsca. Wysokość żywopłotów formowanych sięga od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, szerokość wynosi zazwyczaj nie więcej niż metr. Większość żywopłotów strzyżonych z krzewów liściastych, nie zapewnia gęstej przesłony przez cały rok. Są jednak wyjątki: żywopłoty z grabu są bardzo gęste, nawet kiedy zgubią liście.
Żywopłoty naturalne, czyli niestrzyżone, są zazwyczaj mniej gęste niż te formowane, jednak szybciej rosną. Liściaste żywopłoty nieformowane, zajmują dużo miejsca: wysokość nawet do 6 m, szerokość od 1,5 do (uwaga) 4 m. Dużą zaletą takich żywopłotów jest to, że pięknie zdobią ogrody kwiatowe i warzywne.
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!
Kiedy i jak sadzimy?
Drzewa i krzewy liściaste, które mają odsłonięty system korzeniowy, sadzimy w październiku lub wczesną wiosną (zanim pąki zaczną się rozwijać). Na glebach ciężkich i wilgotnych, zdecydowanie lepiej robić to na wiosnę. W tym okresie sadzimy: graby, buki i głogi. Krzewy iglaste i te z zimozielonymi liśćmi, są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Sadzimy je zawsze z bryłą korzeniową. Rośliny uprawiane w pojemnikach, możemy sadzić w okresie od kwietnia do października.
Sadzenie w jednym rzędzie
Zaleca się dla żywopłotów nieformowanych oraz roślin, które są światłolubne: świerki, modrzewie, jałowce.
Sadzenie w dwóch rzędach
Polecane dla żywopłotów, które będziemy chcieli intensywnie ciąć, oraz dla tych, które docelowo mają stanowić szczelną przesłonę.
W rowie
W tym przypadku rośliny sadzimy wzdłuż linii, którą wyznacza sznur rozciągnięty na powierzchni przygotowanego pasa zieleni. Rośliny w rowach należy umieścić w równych odległościach.
W dołku
Jeżeli zaplanowaliśmy duże odległości między roślinami np. 70 cm, wówczas lepiej sadzić je w podobnych dołkach, aniżeli kopać jeden rów. W zależności od tego, czy chcemy stworzyć żywopłot jedno- czy dwurzędowy, dołki kopiemy z jednej lub dwu stron sznurka. Dołki powinny być na tyle duże, aby korzenie swobodnie się w nich układały. Zawsze usuwamy korzenie chore, uszkodzone i połamane.
Odległość drzew lub krzewów w żywopłocie dostosowujemy do gleby (na żyznej rośliny będą rosły w sposób bardziej bujny).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Odpowiednie odległości
Rośliny w żywopłotach ciętych sadzimy co 20-50 cm. Krzewy, które mają stanowić żywopłot nieformowany, mogą rosnąć luźniej.
- silnie rosnące gatunki liściaste (leszczyna, karagana syberyjska), sadzimy co 70 cm do 1m
- słabiej rosnące gatunki liściaste (berberysy, jaśminowce, lilaki), sadzimy co 40-60 cm
- iglaki kolumnowe, sadzimy w zależności od ich smukłości. Żywotniki co 70 cm, ich odmiany kolumnowe co 40-60 cm, odmiany kolumnowe jałowców i cisów co 30 cm.
Jeżeli chcemy mieć gęsty żywopłot formowany, o wysokości do 2 m, musimy poczekać od 5 do 10 lat, przy żywopłotach nieformowanych czekamy od 2 do 8 lat.
ROŚLINY NA ŻYWOPŁOTY
ŻYWOPŁOTY FORMOWANE
Drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, modrzew europejski, świerk pospolity.
Drzewa i krzewy liściaste: buk zwyczajny, głóg jednoszyjkowy, grab pospolity, ligustr pospolity, lipa drobnolistna, klon polny, klon ginnala, klon tatarski, morwa biała, wiązy.
ŻYWOPŁOTY FORMOWANE LUB NATURALNE
Drzewa i krzewy iglaste: cis pospolity i pośredni, jałowiec pospolity, jałowiec chiński, jałowiec wirginijski, żywotnik zachodni.
Drzewa i krzewy liściaste: berberys Thumberga, berberys koreański, berberys pospolity, dereń jadalny i biały, irga błyszcząca i pomarszczona, karagana syberyjska, ognik szkarłatny, suchodrzew, bez lilak, śliwa ałycza, złotlin japoński, suchodrzew tatarski, pęcherznica kalinolistna.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Przeczytaj również: