Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Judaszowiec to jedno z najpiękniejszych drzew i krzewów ozdobnych, które można uprawiać w Polsce. Te drzewa kwitnące każdego zauroczą swoimi przepięknymi kwiatami, które utrzymują się przez dłuższy czas. To wiosenne drzewo, na którym kwiaty pojawiają się nie tylko na pędach, ale także na konarach, a nawet na pniu. Z tego względu kwitnący krzew to naprawdę niezapomniany widok.
Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Kilka słów o gatunku
Judaszowiec to drzewo kwitnące, wyróżniające się niezwykłym kolorem i rozłożeniem kwiatów. Obecnie cała ta grupa ma dziewięć gatunków, z których aż pięć nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Wygląda jak spory krzew lub niewielkie drzewo – jest to zależne od sposobu prowadzenia i konkretnego gatunku. Ma najczęściej parasolowaty pokrój, dzięki czemu wspaniale prezentuje się w ogrodzie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Kwitnie dopiero w maju, warto jednak poczekać na pojawienie się kwiatów, ponieważ ich widok jest naprawdę wyjątkowy. Pojawiają się bardzo licznie, w pękach po kilka sztuk. Oblepiają dosłownie całą roślinę, przez co wygląda wręcz nierealnie, jak z bajki. Kwiaty mają jasno- lub ciemno-różowy kolor, są bardzo drobne i pojawiają się w tym samym momencie do intensywnie wybarwione na zielono liście. Kwitnienie utrzymuje się nawet do trzech tygodni.

W uprawie nie jest szczególnie skomplikowany, dlatego coraz częściej można go spotkać w polskich ogrodach. Jego sadzonki można znaleźć niemal w każdym sklepie ogrodniczym, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Rośliny dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i są dość odporne na mróz, chociaż stopień odporności jest zależny od gatunku. Cercis canadensis na przykład jest w zupełności wytrzymały na mróz, jednak jego pąki mogą przemarzać wczesną wiosną. Jeśli szukasz pomysłu na inne krzewy ozdobne, przeczytaj ten artykuł.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Najpopularniejsze gatunki
Najbardziej popularnym gatunkiem jest judaszowiec kanadyjski, czyli Cercis canadensis. Jest to podstawowy gatunek, który pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce to niezbyt wysokie drzewo, które charakteryzuje się powolnym wzrostem. Wobec tego nadaje się nawet do niewielkich ogrodów i małych działek. Nie stanowi także zbyt dużej konkurencji dla innych roślin, dlatego właśnie tak świetnie się sprawdza w każdym ogrodzie.

Po kilkudziesięciu latach osiąga około 6-8 metrów wysokości, a cała średnica i rozłożenie wszystkich gałęzi wynosi około 6 metrów. Drzewo ma bardzo nieregularny pokrój, tworzy dość duży pień i liczne, grube konary, które rozchodzą się na boki. Na silnie nasłonecznionych stanowiskach pędy rozkładają się prawie prostopadle do pnia, dzięki czemu cała roślina wygląda zupełnie niewiarygodnie. Judaszowiec kanadyjski jest miododajny, jego drobne kwiaty przyciągają do ogrodu ogromne ilości drobnych owadów, głównie pszczół. W przeciwieństwie do pozostałych gatunków, judaszowiec kanadyjski najpierw wytwarza kwiaty, a później liście.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. 123RF/PICSELL

Kolejnym bardzo znanym gatunkiem jest judaszowiec chiński. Jest to krzew najczęściej wykorzystywany jako soliter. Pojawia się w ogrodzie samodzielnie, chociaż nie jest szczególnie konkurencyjny, jednak zajmuje dużo miejsca i może rzucać cień. Jest  to wolno rosnący krzew lub drzewo, które stosunkowo krótko utrzymuje sercowate liście. Małe rośliny mogą być niezbyt odporne na mróz, jeżeli jednak uda ci się ochronić tę roślinę przez kilka pierwszych lat, później będzie się wspaniale prezentował. Liście mają aż 15 cm długości, dzięki czemu roślina jest atrakcyjna przez cały rok, chociaż oczywiście najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia. W Polsce jest na tyle popularny, że hodowcy pracują nad jego odmianami. Obecnie powstają coraz bardziej odporne na chłód i coraz wcześniej wytwarzające przepiękne kwiaty. Najbardziej popularny judaszowiec chiński – ‘Avondale’ kwitnie już dwa lata po posadzeniu sadzonki.

Judaszowiec południowy i płaczący
Judaszowiec południowy i płaczący to dwa nieco mniej znane w Polsce gatunki tego wyjątkowego krzewu. Ich uprawa jest o wiele bardziej wymagająca, ponieważ oba są bardziej wrażliwe na mróz, niż przedstawiony wcześniej i bardzo powszechny judaszowiec chiński. Jednak są tak piękne, że warto zastanowić się nad ich hodowaniem, zwłaszcza w cieplejszych częściach kraju.

Judaszowiec południowy najczęściej przyjmuje postać krzewu o zaokrąglonym pokroju. Kwiaty są nieco bardziej fioletowe niż pozostałych gatunków, mogą być także nieco większe, mają motylkowaty kształt. Bardzo szczelnie pokrywają całą powierzchnię kory, także na pniu. Hodowcom udało się wytworzyć odmianę ‘Alba’, która ma przepiękne, białe kwiaty. To jedna z niewielu odmian o innym kolorze niż różowy. Odpowiednio uprawiany po wielu latach może osiągnąć rozmiar niewielkiego drzewa, do 5 metrów wysokości, najczęściej jest jednak niewysokim krzewem. Jednak jego atrakcyjność sprawia, że nie można oderwać od niego wzroku. Ze względu na mniejszy pokrój, można sadzić go z różnymi innymi roślinami w większych grupach. Judaszowiec wschodni potrzebuje szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza przed nadejściem mrozów warto go bacznie obserwować. Jednak najwięcej uwagi należy mu dać wczesną wiosną, gdy zacznie się wegetacja. To wtedy największe szkody może wyrządzić mu mróz.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Kolejnym mniej popularnym gatunkiem jest judaszowiec płaczący. W zasadzie nie jest to odrębny gatunek – to podgrupa judaszowca kanadyjskiego Cercis canadensins, ale niestety stosunkowo mało znana. Niestety, ponieważ to zdecydowanie jeden z najbardziej atrakcyjnych przedstawicieli gatunku. Na tle innych roślin wygląda jak miniaturowe drzewko. Na dodatek jego pędy się przewieszają do ziemi, dzięki czemu w okresie kwitnienia wygląda jak różowa wierzba płacząca. Jego oblepione ciemnoróżowymi kwiatami pędy sięgają aż do ziemi, odsłaniając kwiaty wyrastające na pniu. Judaszowiec płaczący ładnie wygląda także po przekwitnięciu – wtedy jego sercowate liście także się zwieszają, co daje naprawdę niezwykły efekt. Niektóre odmiany mają ciemnobrązowe lub bordowe liście, co jeszcze bardziej ozdabia ogród.

Chociaż bywa nieco kłopotliwy, jest on bardzo popularny. Wynika to z tego, że jest naprawdę bardzo atrakcyjny. Zaproszenie go do ogrodu to gwarancja, że na przełomie kwietnia i maja działka zmieni się w bajkową krainę.
   Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.