Jarmuż – zdrowe i smaczne warzywo
Jarmuż to roślina z rodziny kapustowatych, którą uprawia się na całym świecie. Jego liście przybierają ciekawe formy i kolory, które zależą od odmiany. Najlepiej smakują po przemarznięciu, gdyż wtedy są delikatniejsze w smaku.
Sadzenie jarmużu odbywa się z rozsady – należy ją przygotować z nasion, które zostały wysiane w maju lub czerwcu. Możliwe jest też bezpośrednie sadzenie jarmużu do gruntu. Przed posadzeniem warto przekopać ziemię na głębokość 30 cm i po jakimś czasie ją spulchnić.
Jarmuż nie jest podatny na choroby i szkodniki. W celu zapewnienia roślinie maksymalnej ochrony można wykorzystać wapno przed sadzeniem jarmużu. Warzywo nie preferuje uprawy po innych roślinach kapustnych, dlatego warto je uprawiać po sałacie, cebuli lub marchwi.
Dania z jarmużu na ciepło
Jarmuż jest wiodącym składnikiem kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, szczególnie dzięki temu, że stanowi bogactwo wartości odżywczych, w tym witaminę C, beta karoten i luteinę. Warzywo dostarcza również wapń, żelazo i mangan. Najprostszym sposobem na przygotowanie jarmużu na ciepło jest ugotowanie go na parze. W ten sposobu uda Ci się wydobyć smak i aromat z warzywa, nie tracąc przy tym korzyści z jego właściwości.
Przepis kulinarne z jarmużu
Duszony jarmuż z czosnkiem
Do przygotowania dania z jarmużu będziesz potrzebowała 200 g jarmużu, małą cebulę, ząb czosnku i dwie łyżki masła. Na maśle zeszklij czosnek i cebulę, a następnie dodaj i podsmaż na nim jarmuż. Podlej potrawę wodą i duś ją do miękkości. Na koniec dodaj sól i pieprz.
Przepis na sałatkę z jarmużu i ciecierzycą
Połączenie jarmużu z suszonymi pomidorami, bazylią, winogronem i ciecierzycą to przepis na zachowanie młodego wyglądu. Wegańska sałatka będzie idealną alternatywą dla kanapek w porze lunchu w pracy – doda Ci energii na resztę dnia, zapewniając przy tym uczucie sytości.
Danie z jarmużu – zupa z kurczakiem
Na bazie mięsa z kurczaka ugotuj bulion z dodatkiem czosnku, kolendry i liścia laurowego. Następnie pokój je na drobne kawałki i wrzuć do zupy, dodając cebulę, marchewkę, seler, jarmuż, koncentrat pomidorowy, przyprawy i ¼ szklanki wytrawnego wina. Wszystkie składniki gotuj do momentu aż będą miękkie. Interesują Cię inne przepisy kulinarne z jarmużem w roli głównej? Znajdziesz je w tym miejscu.
Dla kogo nie jest polecany jarmuż?
Jarmuż stanowi źródło goitrogenów, które mogą obniżyć stężenie jodu w naszym organizmie. Z tego powodu warzywo nie jest zalecany osobom z chorobami tarczycy. Niekorzystne działanie tych substancji może być ograniczone przez gotowanie jarmużu bez przykrycia – związki te uwalniane są pod wpływem wysokiej temperatury. W roślinie znajdują się też szczawiany, które mogą gromadzić się w nerkach, w efekcie doprowadzając do kamicy nerkowej.