Porady ogrodnicze

Jeżyna bezkolcowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Coraz więcej osób decyduje się na posadzenie jeżyn we własnym ogrodzie. Powodem są m.in. jej owoce - bardzo smaczne i posiadające szereg wyjątkowych właściwości leczniczych. Uprawa jeżyny bezkolcowej jest na tyle prosta, że poradzi z nią sobie, każdy ogrodnik – amator.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jeżyna bezkolcowa to jeden z najpopularniejszych gatunków, jakie znajdziemy w polskich ogrodach. Powstała w wyniku krzyżówki gatunków dzikich. Cecha charakterystyczną tej rośliny są brązowe, nieco wiotkie pędy, w zupełności pozbawione kolców. Jej łodygi mogą mieć różną długość – niektóre odmiany aż 5 metrów, częściej jednak około 3.

W maju na krzewach pojawiają się małe, niezbyt atrakcyjne kwiaty. W lipcu na miejscu kwiatów pojawiają się przepiękne (czarne lub ciemnogranatowe, przypominające maliny) i bardzo smaczne owoce. Liście jeżyn bezkolcowych ma wyjątkowy, klapowany kształt i ciemnozielony kolor.

Jak uprawiać jeżynę bezkolcową w ogrodzie?

Po pierwsze – odpowiednie stanowisko. Podobnie, jak w przypadku malin, powinno być: w pełnym słońcu i osłonięte od wiatru. Najlepiej, aby podłoże było: wilgotne, jednak nie podmokłe (to mogłoby grozić pojawieniem się chorób grzybowych). Warto też wiedzieć, że młode sadzonki źle znoszą nawet przejściową suszę.

Stanowisko, przed posadzeniem rośliny, warto wzbogacić kompostem lub, jeżeli mamy taką możliwość – obornikiem lub nawozem wieloskładnikowym. Dzięki nim sadzonki lepiej się przyjmą i szybciej podejmą wegetację.  Krzewy jeżyn wymagają również ściółkowania - utrzymujemy w ten sposób odpowiednią wilgotność podłoża i hamujemy rozwój chwastów.

Jeżyny sadzi się w odległości aż 1,5 – 2 metry od siebie, bo szybko się rozrastają i potrzebują naprawdę wiele przestrzeni. Sadzić możemy zarówno jesienią, jak i w okresie wiosennym.

Zobacz więcej zdjęć

Jak pielęgnować jeżynę bezkolcową?

Najwięcej zbiegów wymagają młode okazy, należy je często podlewać. W późniejszym etapie nie trzeba się tym szczególnie przejmować. Jednym z najważniejszych zabiegów jest jednak nawożenie, które gwarantuje, że owoce będą słodkie, soczyste i duże. Zabieg wykonuje się wiosną, regularnie co kilka tygodni, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi. Jesienią warto stosować niewielkie ilości nawozów jesiennych, które przygotują je do zimowych przymrozków.

Kolejna ważna czynność, o której nie powinniśmy zapominać to przycinanie. Dzięki temu krzewy szybko się zagęszczają i obficiej owocują. WAŻNE! Roślina owocuje tylko raz na zeszłorocznym pędzie, dlatego późnym latem wycina się te, na których były owoce. Wiosną natomiast zabieg się powtarza. W tym okresie dokładnie oglądamy krzew i usuwamy wszystkie zmarznięte lub obumarłe pędy.

Jeżyny warto również zabezpieczać przed mrozem. Pędy można położyć na ziemi i przykryć liśćmi, gałązkami iglaków, tkaniną jutową lub agrowłókniną zimową. Można także usypać niewielkie kopczyki wokół pni.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jeżyna bezkolcowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.